29.11 Ohra Ora Orana na stacji Gdańsk Orunia

Spektakl w ramach projektu kulturalno-społecznego „Historie po Oruńsku”.

Termin: 29.11.2014, godz.16.45 – premiera

Miesjce: na stacji PKP/SKM Gdańsk Orunia

Wieńczący projekt Historie po Oruńsku spektakl „Ohra Ora Orana” – to pierwszy w Trójmieście spektakl lokalnej społeczności, którego kanwą jest jej emocjonalna pamięć miejsc, zdarzeń i ludzi. Aktorzy to mieszkańcy dzielnicy oraz jej pasjonaci, osoby w różnym wieku, z różnym doświadczeniem i różnej profesji. W stworzenie spektaklu zaangażowali się mieszkańcy dzielnicy oraz artyści.

W spektaklu „Ohra Ora Orana” udział biorą:

Weronika Bednarczuk, Michał Bartłomiej Bryńczak, Dominika Ciemińska, Marta Danielak, Magda Jarosz, Paweł Katkowski, Józef Kochutek, Daniel Księżopolski, Stanisław Kujawski, Jerzy Letkiewicz, Witold Marciszewski, Radosław Michałowski, Anna Mrozowska, Edward Namięda, Sławek Nichczyński, Mariola Ostrowska-Cudna, Beata Ruszkiewicz, Zuzanna Ruszkiewicz, Małgosia Skrzyńska, Sławomir Wąs, Danuta Ziółkowska

Orunia kryje w sobie zadziwiająco dużo niesamowitych historii. Wystarczy tylko chcieć i nieco wytężyć wzrok, aby je odkryć: na starych budynkach, w parkach i ogródkach, przechodząc na drugą stronę ulicy. Projekt Gdańskiego Archipelagu Kultury, z łatwością udowadnia, że ich poznanie jest niebywale ciekawe.

 Gdański Archipelag Kultury podjął się trudnego zadania zebrania nieznanych dotąd dziejów Oruni, aby wielomiesięczne przygotowania zwieńczyć odbywającym się 29 listopada spektaklem Rity Jankowskiej, pod tytułem Ohra Ora Orana. Cały projekt kulturalno-społeczny „Historie po Oruńsku” rozpoczął się jednak już w marcu 2014 roku i cieszył się dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy oraz pasjonaci tego miejsca tłumnie przychodzili, aby posłuchać długiej, pasjonującej i często nieznanej lub zapomnianej historii dzielnicy. Przede wszystkim jednak to właśnie oni stworzyli całą tę akcję, bowiem to od ich zaangażowania i olbrzymiego wkładu pracy zależało powodzenie przedsięwzięcia. Chętnie więc dzielili się swoimi przemyśleniami i opowieściami, które przyczyniły się do stworzenia przedstawienia, w którym wezmą udział również jako aktorzy.

„Historie po Oruńsku” rozpoczęły się w Domu Sąsiedzkim – Gościnna Przystań, gdzie Maciej Kosycarz zaprezentował stare, pełne magii zdjęcia dzielnicy, które przybliżyły jej wygląd – pokazały świat, którego już nie ma. Już wtedy mieszkańcy stanęli na wysokości zadania i sami chętnie przynosili swoje stare fotografie, wspominając jak było kiedyś, aby w kwietniu cofnąć się aż siedem wieków wstecz. Aleksander Masłowski – badacz i przewodnik gdański – z humorem zabrał uczestników wykładu aż do czternastego wieku i rządów zakonu krzyżackiego oraz przedstawił proces, jak Orunia z osady stała się dzielnicą. Miesiąc później trwająca od wczesnego średniowiecza historia miejsca została uzupełniona o ciekawostki architektoniczne, nieodkryte formy, style i elementy przedstawione przez profesora Jakuba Szczepańskiego – architekta i nauczyciela akademickiego Politechniki Gdańskiej.

Czytaj więcej.

10382629_748676078512762_7073904324079085312_n

Dodaj komentarz