16.09 Wieloryb, Teatr Miniatura

Termin: 16.09.2018, godz. 19.00
Miejsce: Teatr Miniatura
Bilety: 30 zł
Spektakl dla widzów dorosłych

Wieloryb
na podstawie książki Jerzego Limona
adaptacja: Romuald Wicza-Pokojski
reżyseria: Jacek Głomb
scenografia: Małgorzata Bulanda
muzyka: Łukasz Matuszyk
muzyka na żywo: Jowita Cieślikiewicz
choreografia: Katarzyna Kostrzewa
aktorzy: Zofia Bartoś, Jolanta Darewicz, Edyta Janusz-Ehrlich, Hanna Miśkiewicz, Jadwiga Sankowska, Jakub Ehrlich, Jacek Gierczak, Jacek Majok, Radosław Smużny, Piotr Srebrowski, Wojciech Stachura, Piotr Mateusz Wach, Krystian Wieczyński, Andrzej Żak

„Wieloryb” to książka niezwykła, stanowiąca zbiór fikcyjnych archiwaliów: fragmentów poezji, dramatów, listów, dokumentów i legend, które układają się w tajemniczą i miejscami sensacyjną historię. Zamieszczona notka biograficzna przypisuje autorstwo tomu niejakiej Helenie Szymańskiej, pracownicy naukowej Columbia University, której dzieło i losy zakończone tragiczną śmiercią w Dubrowniku są pierwszym, choć nie ostatnim z zawiłych tropów, po których prowadzi czytelnika anglista i szekspirolog Jerzy Limon.

Mamy tu Kościół Starych Słowian założony przez byłych działaczy PZPR, Lecha Wałęsę, tajemniczą organizację amerykańskich Korektorów, zamieszaną w polską historię, i wreszcie tytułowego wieloryba, którego wyrzucenie na morski brzeg zapowiada historyczne przełomy. „Wieloryb” jest grą z polskim kanonem kultury opartym na romantycznych fantazmatach: mistycyzmie, poświęceniu, niespełnionej miłości, wsparciu istot nadprzyrodzonych. Wszystko tu jest grą między fikcją i autentyzmem, grą, jaką prowadzą w swoich powieściach choćby Jorge Luis Borges, Umberto Eco czy Wiktor Pielewin.

– Od wielu lat chciałem sięgnąć po „Wieloryba” i planowałem nawet, by wystawić go na legnickiej scenie. Propozycja, by zająć się tym tekstem w Gdańsku jest jednak zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Chociażby z uwagi na odniesienia do lokalnych historii, w tym do postaci Wałęsy. Inna sprawa to główny motyw książki związany ze skłonnością do korygowania historii, który dziś wybrzmiewa w naszym kraju mocniej niż dwadzieścia lat wcześniej – mówi Jacek Głomb, reżyser spektaklu, niedawny laureat nagrody im. Zygmunta Hübnera Człowiek Teatru 2018, na co dzień dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, znany w Gdańsku ze swoich szekspirowskich inscenizacji („Koriolan”, „Hamlet. Książę Danii”, „Portowa opowieść”, „Otello” i „Kochankowie z Werony”) wystawianych w remontowanym wtedy kościele św. Jana, stoczniowej hali i byłej zajezdni tramwajowej. „Wieloryb” także rozpocznie się nietypowo – prologiem na podwórku Teatru Miniatura, w trakcie spektaklu widzów też czekają niespodzianki…

Adaptację powieści we współpracy z reżyserem przygotował Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Miniatury, który jako dramaturg zrealizował tutaj „Remusa” z Remigiuszem Brzykiem i „Tramwaje” z Michałem Derlatką. Scenografię przygotowuje Małgorzata Bulanda, stała współpracownica Jacka Głomba, wielokrotnie nagradzana za swoje sugestywne scenografie, w których szlachetna prostota spotyka się z wielofunkcyjnością i głębią metafory. Autorem muzyki do spektaklu jest Łukasz Matuszyk, znany trójmiejskiej publiczności ze znakomitych ścieżek dźwiękowych do „Kasieńki” i „Turbanu mistrza Mansura”, a choreografię opracowuje Katarzyna Kostrzewa, która ma na swoim koncie współpracę z wieloma teatrami w Polsce, m.in. Teatrem Wybrzeże, Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, warszawskim Capitolem oraz Teatrem Śląskim w Katowicach.