13.01 Kraina Śpiochów, Teatr Miniatura

Termin: 13.01.2018, godz. 17.00
Miejsce: Teatr Miniatura
Bilety: 30 zł

Dla widzów 3+

adaptacja sztuki Marty Guśniowskiej
reżyseria: Jacek Malinowski‌
scenografia: Giedrė Brazytė
muzyka: Antanas Jasenka
animacje: Mantas Bardauskas
obsada:
Jolanta Darewicz
Jakub Ehrlich
Agnieszka Grzegorzewska
Piotr Kłudka
Wojtek Stachura
Joanna Tomasik
Magdalena Żulińska

Królewna Śpioszka nie może zasnąć, bo ma senne koszmary. Jej tata, król Śpioch, za wszelką cenę stara się znaleźć rozwiązanie… „Kraina Śpiochów” to adaptacja sztuki jednej z najbardziej uznanych współczesnych polskich autorek sztuk dla dzieci Marty Guśniowskiej. Reżyseria Jacka Malinowskiego, wykładowcy na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, gwarantuje realizację czerpiącą z bogactwa teatru lalkowego.

Przedstawienie reżyseruje Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, wykładowca na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. Do współpracy zaprosił wybitnych litewskich artystów – scenografkę Giedrė Brazytė i kompozytora Antanasa Jasenkę – którzy mają na swoim koncie współpracę z takimi artystami jak Oskaras Koršunovas czy Eimuntas Nekrošius. W Polsce doceniono ich podczas 35. Warszawskich Spotkań Teatralnych w 2015 roku, kiedy Giedrė Brazytė została uznana za najlepszą scenografkę w kategorii „Małe WST”, a Antanas Jasenka za najlepszego kompozytora festiwalu. Oboje pracują naukowo – Giedrė Brazytė na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, Antanas Jasenka na Wydziale Nauk Społecznych, Sztuki i Przedmiotów Humanistycznych na Uniwersytecie Technicznym w Kownie. Do grona twórców dołączył jeszcze znakomity animator i ilustrator Mantas Bardauskas, który stworzy animacje do spektaklu.

Jacek Malinowski
Reżyser i autor scenariuszy, profesor zwyczajny na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. Od 2005 roku czynny zawodowo jako reżyser; pracował w wielu teatrach w kraju i za granicą (Węgry, Słowacja, Litwa), w których zrealizował ponad 50 premier. Od 2012 roku dyrektor naczelny i artystyczny Białostockiego Teatru Lalek.

Marta Guśniowska
Absolwentka filozofii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i najczęściej obecnie wystawiana autorka sztuk dla dzieci. Po studiach związana z poznańskim Teatrem Animacji i Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, od 2007 roku pracuje jako dramaturg w Białostockim Teatrze Lalek. Debiutowała w roku 2005 na scenie poznańskiego Teatru Animacji sztuką „Baśń o Rycerzu bez Konia”, od tamtej pory doczekała się ponad pięćdziesięciu realizacji swych tekstów, także za granicą (m.in. na Węgrzech i Słowacji) i współpracuje z większością teatrów lalek w Polsce. Jest wielokrotną laureatką licznych konkursów, w tym „Szukamy polskiego Szekspira” stowarzyszenia ASSITEJ, Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka. Została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Giedrė Brazytė
Litewska scenografka. Absolwentka Wydziału Malarstwa Monumentalnego i Scenografii Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2010 roku pracuje jako docent na ASP w Wilnie, prowadząc zajęcia ze studentami scenografii. Od 1999 roku współpracuje z teatrami dramatycznymi, muzycznymi i lalkowymi na Litwie, Słowacji i w Polsce. Stworzyła scenografię do około 50 spektakli na Litwie i za granicą, za które wielokrotnie była nagradzana (m.in. laureatka nagrody „Fortune”). W 2015 roku została uznana za najlepszego scenografa i twórcę lalek podczas 35. Warszawskich Spotkań Teatralnych w kategorii „Małe WST”. Brazytė współpracuje z uznanymi reżyserami z Litwy (Jonas Vaitkus, Oskaras Koršunovas) i Polski (Jackiem Malinowskim, Ewą Piotrowską). Jej prace scenograficzne były trzykrotnie prezentowane na Międzynarodowej Wystawie Scenografii Praskie Quadriennale.

Antanas Jasenka
Jeden z najbardziej interesujących kompozytorów i artystów dźwięku współczesnej sceny europejskiej. Absolwent Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru; docent na Wydziale Nauk Społecznych, Sztuki i Przedmiotów Humanistycznych na Uniwersytecie Technicznym w Kownie (Litwa). Dotychczas skomponował muzykę do ponad 80 spektakli, pracując z teatrami z Litwy, Polski, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Łotwy i Grecji. Współpracuje z uznanymi reżyserami z Litwy (Oskaras Koršunovas, Eimuntas Nekrošius i Yana Ross) i Polski (Jacek Malinowski, Ewa Piotrowska). Laureat wielu nagród na Litwie i za granicą, m.in. w 2015 roku został uznany za najlepszego kompozytora 35. Warszawskich Spotkań Teatralnych. W latach 2010–2015 był dyrektorem artystycznym jednego z największych festiwali muzyki elektronicznej w krajach nadbałtyckich, Young Music.

Mantas Bardauskas
Artysta video, absolwent Wileńskiego Kolegium Technologii i Projektowania. Współpracuje przy realizacji spektakli z teatrami na Litwie i w Polsce.

Dodaj komentarz