16.12 Taka dusza, Teatr Miniatura

Termin: 16.12.2017, godz. 17.00
Miejsce: Teatr Miniatura
Bilety: 20-24 zł

Dla widzów od 10 lat.

Scenariusz i reżyseria: Mieczysław Abramowicz
Scenografia: Przemysław Klonowski
Muzyka: Jerzy Stachurski
Wykonanie muzyki: Anna Szalk (skrzypce), Ryszard Borysionek (akordeon)
Nagranie muzyki: Tadeusz Korthals
Obsada: Jolanta Darewicz, Edyta Janusz-Ehrlich, Jacek Gierczak, Agnieszka Grzegorzewska, Piotr Kłudka, Jacek Majok, Hanna Miśkiewicz, Jadwiga Sankowska, Wojciech Stachura, Joanna Tomasik,
Andrzej Żak, Magdalena Żulińska.

Przedstawienie jubileuszowe „Taka dusza” jest pomyślane jako lekcja teatru dla młodszych widzów i podróż sentymentalna dla starszych. Będzie okazją do zapoznania się ze wszystkimi, którzy współtworzą dzieło teatralne oraz poznania specyfiki teatru lalkowego, m.in. rodzajów lalek. Autor scenariusza i reżyser Mieczysław Abramowicz był w latach 70. aktorem w Miniaturze, a później po skończeniu reżyserii teatru lalek na PWST w Białymstoku kilkakrotnie tutaj reżyserował. Scenografię nawiązującą do słynnych projektów Alego Bunscha zaprojektował Przemysław Klonowski, scenograf, teatrolog i reżyser operowy. W spektaklu zagrają też oryginalne lalki z „Bo w Mazurze taka dusza”. Muzykę do spektaklu skomponował Jerzy Stachurski, poeta, pedagog i kompozytor, który przez wiele lat był związany z Teatrem Miniatura.

W ramach jubileuszu odbędzie się odsłonięcie tablicy upamiętniającej Wileński Teatr Łątek, premiera spektaklu „Taka dusza” w reżyserii Mieczysława Abramowicza oraz gala jubileuszowa.

Wileński Teatr Łątek był pierwszym teatrem lalkowym, który pojawił się w Gdańsku po wojnie. Był to teatr rodzinny prowadzony przez Olgę Totwen i jej dwie córki, Ewę i Irenę. Swoje spektakle marionetkowe zaczęły prezentować regularnie od października 1947 roku, a w grudniu odbyła się pierwsza przygotowana od początku do końca w Gdańsku premiera – „Najszczęśliwsza z sióstr” wg Ewy Szelburg-Zarembiny. W 1950 roku teatr został upaństwowiony i pojawił się duet, który stworzył markę Miniatury – dyrektor i scenograf Ali Bunsch i reżyserka Natalia Gołębska.

To oni zrealizowali w 1962 roku przedstawienie „Bo w Mazurze taka dusza”, które pozostało w repertuarze Miniatury przez 25 lat. Na jego potrzeby powstało ponad 50 lalek – pacynek i kukieł, które animowało grono znakomitych lalkarzy, m.in. Aleksander Skowroński, Józefina Unczur i Henryk Zalesiński. Z tym spektaklem teatr objechał prawie cały świat, zdobył wiele nagród. Wychowało się na nim kilka pokoleń gdańszczan.

Dodaj komentarz