17.11 Karakonia, Teatr Miniatura

„Karakonia. Pieśni według Schulza” – widowisko muzyczno-plastyczne na motywach „Sklepów cynamonowych” Bruno Schulza

17 listopada, dwa dni przed rocznicą tragicznej śmierci jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy Brunona Schulza, Teatr Miniatura zaprasza na premierę widowiska muzyczno-plastycznego powstałego z inspiracji jego cyklem opowiadań „Sklepy cynamonowe”.

Twórczość pisarza, który przyjaźnił się z największymi postaciami polskiej kultury w okresie międzywojnia – m.in. Gombrowiczem, Witkacym czy Nałkowską – jest jednym z najbardziej oryginalnych zjawisk w polskiej literaturze. Wielokrotnie była inspiracją dla artystów z różnych dziedzin sztuki na całym świecie. Na jej kanwie powstał słynny film Wojciecha Hasa „Sanatorium pod Klepsydrą”, częściowo animowana „Ulica Krokodyli” Stephena i Timothy’ego Quayów, dziesiątki przedstawień teatralnych, m.in. znakomity spektakl „Ulica Krokodyli” brytyjskiego Teatru Complicite w reż. Simona McBurneya.

W gdańskim spektaklu wykorzystane zostaną utwory poetyckie Leszka Pietrowiaka z tomu „Świat według Schulza”. Muzykę do nich, będącą fuzją brzmień rockowych, elektronicznych i akustycznych napisał Marcin Kulwas, pochodzący z Trójmiasta kompozytor i gitarzysta. Utwory wykorzystane w spektaklu to specjalnie przearanżowane piosenki z płyty „Pieśni według Schulza”. Zaśpiewa aktorka Miniatury Edyta Janusz-Ehrlich, która jest również pomysłodawczynią inscenizacji i współautorką projektów scenograficznych wraz z Moniką Konczakowską. Na scenie będą jej towarzyszyć aktorzy: Jakub Ehrlich, Piotr Srebrowski i Krystian Wieczyński oraz muzycy grający na żywo – Marcin Kulwas na gitarze i Jarosław Stokowski na kontrabasie.

Spektakl będzie miał formę recitalu z mocno rozbudowaną warstwą plastyczną, gdzie słowa piosenek są punktem wyjścia do budowania obrazu. Nawiązuje do tradycji teatru plastycznego, w którym obrazy są głównym nośnikiem znaczeń i emocji. W przedstawieniu dużą rolę będą odgrywały różnego typu lalki, elementy scenograficzne, nietypowe kostiumy inspirowane również cyklem grafik Schulza „Xięga bałwochwalcza”.

22 listopada o 20.15, po spektaklu „Karakonia”, odbędzie się – organizowane przez Miniaturę wspólnie ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście – otwarte spotkanie „Schulz. Inspiracje” poświęcone fenomenowi siły przyciągania twórczości Brunona Schulza, która jest częstą inspiracją dla artystów z różnych dziedzin sztuki na całym świecie.

 

Bilety na spektakl w cenie 25 zł normalny, 22 zł ulgowy do nabycia w kasie Teatru Miniatura, przy ul. Grunwaldzkiej 16 w Gdańsku Wrzeszczu. Bilety na premierę: 30 zł. Specjalna promocja „Piąty za 5” (dla grup powyżej 4 osób): 20 zł od osoby + 5 zł bilet specjalny dla organizatora grupy.

Rezerwacja biletów. 58 341 94 83, organizacjawidowisk@teatrminiatura.pl

www.teatrminiatura.pl | www.facebook.com/teatrminiatura

 

Płytę „Pieśni według Schulza” będzie można nabyć w cenie 35 zł przed i po spektaklu lub z biletem na spektakl w specjalnej cenie 28 zł. Więcej informacji o płycie na stronie www.mqpl.eu/schulz

Karakonia. Pieśni według Schulza

na motywach „Sklepów cynamonowych” Bruno Schulza w oparciu o teksty poetyckie ze zbioru „Świat według Schulza” Leszka Pietrowiaka

scenariusz: Edyta Janusz-Ehrlich, Jakub Ehrlich

inscenizacja: Edyta Janusz-Ehrlich

opieka reżyserska: Romuald Wicza-Pokojski

scenografia: Monika Konczakowska

muzyka: Marcin Kulwas

muzyka na żywo: Marcin Kulwas (gitara, loopy), Jarosław Stokowski (kontrabas)

teksty piosenek: Leszek Pietrowiak

 

obsada: Jakub Ehrlich, Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Srebrowski (gościnnie), Krystian Wieczyński (gościnnie)

 

Premiera: 17 listopada 2013

Sala Prób Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku

Spektakl dla młodzieży i dorosłych

„Karakonia. Pieśni według Schulza” to widowisko muzyczno-plastyczne powstałe z inspiracji opowiadaniami Brunona Schulza z tomu „Sklepy cynamonowe”.

Twórczość pisarza, który przyjaźnił się z największymi postaciami polskiej kultury w okresie międzywojnia – m.in. Gombrowiczem, Witkacym czy Nałkowską – jest jednym z najbardziej oryginalnych zjawisk w polskiej literaturze. Wielokrotnie była inspiracją dla artystów z różnych dziedzin sztuki na całym świecie. Na jej kanwie powstał słynny film Wojciecha Hasa „Sanatorium pod Klepsydrą”, częściowo animowana „Ulica Krokodyli” Stephena i Timothy’ego Quayów, dziesiątki przedstawień teatralnych, m.in. znakomity spektakl „Ulica Krokodyli” brytyjskiego Teatru Complicite w reż. Simona McBurneya.

 

W gdańskim spektaklu wykorzystane zostały utwory poetyckie Leszka Pietrowiaka z tomu „Świat według Schulza”. Muzykę do nich, będącą fuzją brzmień rockowych, elektronicznych i akustycznych napisał Marcin Kulwas, pochodzący z Trójmiasta kompozytor i gitarzysta. Utwory wykorzystane w spektaklu to specjalnie przearanżowane piosenki z płyty „Pieśni według Schulza”. Śpiewa aktorka Miniatury Edyta Janusz-Ehrlich, która jest również pomysłodawczynią inscenizacji i współautorką projektów scenograficznych wraz z Moniką Konczakowską. Na scenie towarzyszą jej aktorzy: Jakub Ehrlich, Piotr Srebrowski i Krystian Wieczyński oraz muzycy grający na żywo – Marcin Kulwas na gitarze i Jarosław Stokowski na kontrabasie.

Spektakl ma formę recitalu z mocno rozbudowaną warstwą plastyczną, gdzie słowa piosenek są punktem wyjścia do budowania obrazu. Nawiązuje do tradycji teatru plastycznego, w którym obrazy są głównym nośnikiem znaczeń i emocji. W przedstawieniu dużą rolę odgrywają różnego typu lalki, elementy scenograficzne, nietypowe kostiumy inspirowane również cyklem grafik „Xięga bałwochwalcza”. Artyści pokazują świat, w którym rządzi maskarada, ciągłe przemiany, którym ulegają zarówno bohaterowie, jaki i przedmioty, zgodnie ze słowami Schulza z listu do Witkacego: „Rzeczywistość przybiera pewne kształty tylko dla pozoru, dla żartu, dla zabawy. Ktoś jest człowiekiem, a ktoś karakonem, ale ten kształt nie sięga istoty, jest tylko rolą na chwilę przyjętą, tylko naskórkiem, który za chwilę zostanie zrzucony. (…) Obecna tam jest nieustannie atmosfera kulis, tylnej strony sceny, gdzie aktorzy po zrzuceniu kostiumów zaśmiewają się z patosu swych ról”.

 

Informacja o artystach

 

Edyta Janusz-Ehrlich

W 2007 r. ukończyła Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Z Teatrem Miniatura związana od 2006 roku.

Pierwsza ważniejsza rola to rola dyplomowa: Clair w „Pokojówkach” J. Geneta w reż. M. Ehrlicha w Teatrze na Plaży w Sopocie. Inne ważne role to: Julia w „Romeo i Julii” w reż. M. Ehrlicha, Karin/Julie w monodramie „Single story” w reż. A. Kochanowskiej, Mordena w „Dzikich łabędziach” w reż. K. Jakóbczyk.

Poza aktorstwem jej drugą pasją jest śpiewanie. Bierze udział w projektach muzycznych, m.in. „Pieśni według Schulza” oraz najnowszym „Edite – nowe bity, stare historie”.

Marcin Kulwas

Gitarzysta, kompozytor, producent.  Przez ostatnią dekadę zajmował się łączeniem muzyki z innymi sztukami: teatrem („Pieśni według Schulza”, „TH143” Teatru Miniatura, „Sny Mirona” Teatru Snów, „Teatr BOTO czyta poezję”, „von Krochmalski”), fotografią („Edite – nowe bity, stare historie”, cykl spotkań multimedialnych „Bursztynowa Fregata”) oraz modą (projekt „M. Kwadrat – moda i multimedia” w ramach Sopot Fashion Days).

Jarosław Stokowski

Kontrabasista; wykształcony klasycznie muzyk, który czerpie inspiracje także z jazzu, bluesa oraz muzyki etnicznej – głównie żydowskiej i irlandzkiej. Członek zespołów Meadow Quartet, Zagan Acoustic oraz Wolny Przedział. Współpracuje również z Orkiestrą Symfoników Gdańskich, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.

Leszek Pietrowiak

Tekściarz, satyryk i wykonawca. Prawie Poeta – jak mówi o sobie.  Na postawie zbioru opowiadań z tomu „Sklepy cynamonowe” Bruno Schulza stworzył cykl utworów poetyckich zatytułowany „Świat według Schulza”, aby – jak mówi – uratować dla współczesnych klimat i uniwersalne treści zawarte w prozie autora z Drohobycza. Spuścizna Schulza została w ten sposób „potraktowana” po raz pierwszy, ale autor ma nadzieję, że wybrany sposób przekazu oraz uczciwe podejście do tematu, dostarczą miłośnikom prozy Schulza nowych wrażeń, a jego prozie – nowych czytelników.

Monika Konczakowska

Plastyczka, malarka, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom u profesora Hugona Laseckiego i Jacka Kornackiego). Obecnie pracownik naukowy na Wydziale Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej. Od 2008 roku współpracuje z pracownią plastyczną Teatru Miniatura, gdzie tworzy dekoracje, lalki i kostiumy do spektakli. W 2012 roku prowadziła warsztaty plastyczne w ramach ogólnopolskiego programu „Lato w teatrze”. Od 2011 roku również aktorka-amatorka związana z Teatrem Błękitna Sukienka.

Kilka utworów muzycznych z płyty „Pieśni według Schulza” można posłuchać tutaj:

http://www.youtube.com/watch?v=MOvxm65nLQk

 

Karakonia plakat wybrany.indd

Dodaj komentarz