24.11 Dwie premiery Teatru Amareya

Jeden z czołowych polskich teatrów niezależnych – Amareya Theatre & Guests obchodzi w tym roku 15-lecie swojego istnienia. Wielokrotnie doceniamy w kraju i za granicą, Teatr swój jubileusz obchodzić będzie w rodzinnym Gdańsku.
Z tej okazji widzowie obejrzeć będą mogli dwa premierowe spektakle:

#fitNIEPODLEGŁA – to spektakl, w którym osobiste doświadczenie bycia (nie)podlegą łączy się tutaj z tym, co narodowe, wspólne, ale też z codziennością i nieoczywistymi skojarzeniami kulturowymi. Produkcja jest efektem pracy grupy uczestniczącej w ponad półrocznym cyklu warsztatowym Amareya_LAB.

Etleke verter oyf mama-loshen (Kilka słów w języku ojczystym) w reżyserii Katarzyny Pastuszak to z kolei spektakl poruszający historie dzieci Holokaustu. Tytuł zaczerpnięty został z wiersza poetki jidisz Ireny Klepfisz. Kilka słów w języku ojczystym to opowieść o pamięci ciała – zapachach, dźwiękach i bólu – tym dosłownym, fizycznym, ale również o bólu, który powstaje na skutek wyrwania człowieka z jego korzeni i tożsamości.

Amareya Theatre&Guests tworzą aktualnie Katarzyna Pastuszak i Alex Andra oraz Joanna Duda – muzyk i kompozytor, Monika Popow – kierownik literacki i dramaturg, Bartosz Cybowski – kierownik techniczny i reżyser świateł, Radek Bach – realizator.

W 2003 teatr założyły Agnieszka KamińskaKatarzyna Pastuszak i Alex Andra Śliwińska. W ciągu piętnastu lat istnienia wśród gości Amareya pojawili się m.in. Louise FontainTsugumi MatsudairaUtae EharaHiroshi Maruyama, Gekidan Kaitaisha, Saburo Teshigawara, Yuko KawamotoKae IshimotoRui IshiharaDaniela KomęderaAda MajdzinskaGrażyna TomaszewskaMagda JędraMonika WińczykDorota Napalm Adhd AndroszAnna KalwajtysBarbra Sza Dziu Szamotulska-Dziubich, Jasiek GrządzielaPrzemek JurewiczIChi Go, Krzysztof Arszyn Topolski.

Amareya Theatre&Guests to polski teatr fizyczny, łączący japoński taniec butoh i taniec współczesny. W swoich spektaklach porusza tematykę tożsamości, znaczenia indywidualnej historii oraz wzmocnienia głosu grup wykluczonych. Amareya Theatre&Guests występował m.in. we Francji, Grenlandii, Izraelu, Turcji, Rosji, Norwegii oraz, wielokrotnie, w Japonii. Do najbardziej znanych i najczęściej pokazywanych spektakli należą „Kantor_Tropy:COLLAGE” i „Nomadka”, za którą Teatr otrzymał Nagrodę Publiczności na Festiwalu PESTKA w 2017 r. oraz dwukrotną nominację do nagrody Splendor Gedanensis. W 2018 r. Amareya Theatre& Guests odbył po raz piąty trasę w Japonii, gdzie pokazał dwa premierowe spektakle Deadman Eating Watermelon oraz Ainu Moshir – Ainu Womb, będący efektem warsztatów herstoryczno-tanecznych z kobietami z ludu Ajnu.

HARMONOGRAM 24-25.11.2018

24.11 (sobota)
17:00 – premiera spektaklu/instalacji pt. „Etleke verter oyf mama-loshen” (Kilka słów w języku ojczystym) / Koncept: Katarzyna Pastuszak, Monika Popow, Aleksandra Śliwińska; Teksty i dramaturgia: Monika Popow; Ruch: Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska; Muzyka: Joanna Duda // Spektakl na motywach opowieści Ocalałych. Współpraca Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku i JCC Gdansk Jewish Community Centre Gdańsk.

19:00 – premiera spektaklu pt. „#fitNIEPODLEGŁA” / Reżyseria: Katarzyna Pastuszak; Asystentka reżyser: Aleksandra Śliwińska, Choreografia: Katarzyna Pastuszak i zespół, Wykonanie: Gabriela BokinczukNatalia ChylińskaMona Rena Góska, Natala GrzebałaGosia Małgorzata JabłońskaKasia KrasnoborskaMonika MasalonMaria Muskat, Joanna Lisewska, Sylwia NosarzewskaMoni Ka S Sączewska, Małgorzata Zaworska; Kostiumy: Mona Rena; Muzyka: Natalia ChylińskaNatala Grzebała; Reżyseria świateł: Bartosz Cybowski; czas trwania: 60 min.

20:00 – rozmowa pospektaklowa, prowadzenie: Magdalena Hajdysz

21:00 – bankiet

25.11 (niedziela)
17:00 – spektakl/instalacja pt. „Etleke verter oyf mama-loshen” (Kilka słów w języku ojczystym)

19:00 – spektakl pt. „#fitNIEPODLEGŁA”
20:00 otwarcie wystawy zdjęć Teatru Amareya w wykonaniu Jacka Sobocińskiego

21:00 – KONCERT – solo Joanna Duda

Bilety:
Karnet na 1 dzień – 20 zł
Karnet na 2 dni – 40 zł
Bilet na pojedyncze wydarzenie: 15 zł
Rezerwacje: amareya.theatre@gmail.com; tel. 605228391
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk