11.05 Z pamiętnika chomika, Teatr Miniatura

Termin: 11.05.2018, godz. 17.00
Miejsce: Teatr Miniatura
Bilety: 20-24 zł
dla widzów 4+

Scena Inicjatyw Aktorskich

Z pamiętnika chomika
Według scenariusza Magdaleny Żulińskiej i Piotra Kłudki

Scenariusz i reżyseria: Magdalena Żulińska, Piotr Kłudka
Scenografia i lalki: Karolina Michałek
Rysunki wykorzystane w scenografii: Jaga Smoleń (5 lat)
Muzyka: Przemysław Bartoś
Obsada: Zofia Nather, Magdalena Żulińska, Piotr Kłudka, Andrzej Żak

Każde dziecko chce mieć zwierzątko, ale czy każde zwierzątko dobrze na tym wychodzi? Chomik Oskar, Wąż James Blond, Mysz Pelagia i Pies bez imienia nie mieli za dużo szczęścia. Dzięki ich opowieściom mali widzowie dowiedzą się, jak opiekować się pupilami.

Pełen humoru spektakl dla dzieci od 4 lat powstaje w ramach Inicjatyw Aktorskich Teatru Miniatura z pomysłu Magdaleny Żulińskiej i Piotra Kłudki, autorów popularnego „Jaśka i Małgośki, czyli uważaj, robaczku!”.

Scena Inicjatyw Aktorskich to projekt umożliwiający realizację autorskich pomysłów zespołu artystycznego Teatru Miniatura. Do tej pory w jego ramach powstały dwa spektakle dla dorosłych – „Karakonia. Pieśni według Schulza” z inicjatywy Edyty Janusz-Ehrlich i „U stóp drabiny” z inicjatywy Jacka Majoka, jeden dla dzieci – „Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!” Magdaleny Żulińskiej i Piotra Kłudki oraz cykl filmów animowanych dla dzieci „Rodzina Papetów” z pomysłu Wojciecha Stachury.

Tym razem swój kolejny pomysł zrealizują Magdalena Żulińska i Piotr Kłudka, których „Jasiek i Małgośka” cieszy się dużym powodzeniem wśród widzów Miniatury. „Z pamiętnika chomika” w przewrotny, humorystyczny sposób pokazuje dzieciom, że domowe zwierzątko to nie zabawka i trzeba opiekować się nim świadomie. Bohaterowie spektaklu – Chomik Oskar, Wąż James Blond, Mysz Pelagia i Pies bez Imienia – nie mieli łatwego losu.

– Dzieci często nie rozumieją, że posiadanie zwierzątka to też wzięcie odpowiedzialności za jego zdrowie i dobre samopoczucie. Każde zwierzę, podobnie jak człowiek, ma swój charakter, zalety i wady, które trzeba zaakceptować – podkreśla Magdalena Żulińska.

Lalki do spektaklu zaprojektowała Karolina Michałek, absolwentka malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w scenografii zostaną wykorzystane rysunki pięcioletniej Jagi Smoleń. Muzykę tworzy Przemysław Bartoś, gitarzysta związany z zespołem The Fruitcakes, mający na swoim koncie również współpracę m.in. z Tymonem Tymańskim w zespole Tymon & The Transistors.

Pokazom spektaklu będzie towarzyszyć krótka rozmowa z dziećmi o podstawowych zasadach opiekowania się zwierzętami przygotowana we współpracy ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk”.

Magdalena Żulińska

W 2008 roku ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Z Teatrem Miniatura związana od dyplomowej roli w „Pinokiu” w reż. J. Malinowskiego w 2008 roku. Od tej pory zagrała tutaj wiele cenionych ról, m.in. Koraliny w „Koralinie” w reż. W. Fałenczaka, Wendy w „Piotrusiu Panie” w reż. J. J. Połońskiego i J. Stańka czy Królewny Śpioszki w „Krainie Śpiochów” w reż. J. Malinowskiego. Angażuje się w działalność edukacyjną w dziedzinie kultury, prowadząc warsztaty aktorskie i piosenkarskie w Stowarzyszeniu Teatralno-Edukacyjnym MOST. W 2017 roku miał premierę jej pierwszy autorski projekt teatralny – przygotowany z Piotrem Kłudką spektakl „Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!” – do którego wspólnie napisali scenariusz oraz zagrali główne role. Przedstawienie zostało znakomicie przyjęte przez publiczność Teatru Miniatura.

Piotr Kłudka

Aktor Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról, w tym wiele docenionych przez krytykę teatralną oraz widzów, m.in. Zawiszy Czarnego w nagradzanych „Krzyżakach” w reż. Jakuba Roszkowskiego, Cezarego Nakręconego w „Błękitnej planecie” w reż. Erlinga Johannessona, Willema Ruijbroecka w „Fahrenheicie” w reż. Michała Derlatki, Albina w „Ślubach panieńskich” w reż. Czesława Stopki. Jest absolwentem Szkoły Aktorskiej SPOT w Krakowie. W latach 1998–2005 pracował w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. W Miejskim Teatrze Miniatura zaczął pracę w 2005 roku. W 2017 roku zrealizował we współpracy z Magdaleną Żulińską swój pierwszy oparty na autorskim scenariuszu spektakl dla dzieci „Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!”, który został bardzo dobrze przyjęty.

Poza działalnością artystyczną Piotr Kłudka angażuje się w rozwój kultury teatralnej. Prowadzi działania edukacyjne dla dzieci, dorosłych oraz seniorów. Współpracował m.in. z Ośrodkiem Kultury w Będzinie, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku, Domem Pomocy Społecznej w Sopocie. Obecnie prowadzi zajęcia w Stowarzyszeniu Teatralno-Edukacyjnym MOST, działającym przy Teatrze Miniatura.

Jako artysta zajmuje się również fotografią, jego prace prezentowane były podczas dwóch wystaw zbiorowych „Między niebem a ziemią” i „Zielone” w Gdańskim Archipelagu Kultury w 2011 i 2012 roku, publikowane w kalendarzu „Dziennika Bałtyckiego” oraz w tomiku poezji „Memento” Josepha von Eichendorffa w tłumaczeniu Marty Klubowicz wydanym przez Oficynę Wydawniczą ATUT we Wrocławiu w 2012 roku.

Jaga Smoleń

Uzdolniona plastycznie 5-latka. Uwielbia brokat, jednorożce i motyle. W przyszłości chce zostać malarką, aktorką i piosenkarką. 

Karolina Michałek

Absolwentka malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współpracowała z Teatrem Barnaby, tworząc lalki i scenografię do spektakli  „Legendy gdańskie”, „Tymoteusz wśród ptaków”, „Czerwony Kapturek”, „Grześ i Święty Mikołaj” oraz wielu innych, współtworzyła lalkę do opery „Rigoletto” w reżyserii Tomasza Podsiadłego. Obecnie jest scenografem planowym w Studiu Animacji Poklatkowej Trefl S.A. 

Przemysław Bartoś

Muzyk, gitarzysta. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury. W różnych rolach (instrumentalisty, wokalisty, kompozytora) współpracował m.in. z Tymonem Tymańskim, Hugo Race’em, Markiem Gałązką czy Danielem Hertzov’em. Jako gitarzysta basowy brał udział w działalności koncertowej i studyjnej zespołów takich jak: The Fruitcakes, Daniel Hertzov & Crew, Pure Phase Ensemble 5, Tymon & The Transistors, Marek Gałązka z Zespołem, Band of Rose, Velocipedes. W ostatnim czasie współpracował m.in. z Nowym Teatrem w Słupsku, Teatrem Wiczy, Fundacją Teatru Boto, a z Teatrem Miniatura przy okazji cyklu filmów dla dzieci „Rodzina Papetów”.