5.02 Produkt, Teatr Gdynia Główna

Offowa gdyńska premiera w reżyserii Michała Rzepki.

Termin: 5.02.2016, godz. 19.00
Miejsce: Teatr Gdynia Główna
Bilety: 25-35 zł

Produkt
Mark Ravenhill
Reżyseria: Michał Rzepka
Obsada: Wojciech Jaworski; Zofia Nather

„Produkt” Ravenhilla to komedia, która obnaża zachodnie stereotypy na temat islamu. James, bohater sztuki, amerykański producent filmowy, usiłuje przekonać znaną aktorkę, żeby zagrała w filmie o ślicznotce zakochanej w terroryście z Bliskiego Wschodu. Tekst po mistrzowsku demaskuje miraże masowej kultury, która pod pozorem rozrywki przemyca polityczną propagandę. W miarę jak producent opowiada akcję filmu, jasne się staje, że to zlepek zachodnich klisz na temat Bliskiego Wschodu i wojny w Iraku: oto wielka miłość młodej kobiety do arabskiego fundamentalisty, gorący seks miesza się z patetycznym wspomnieniem 11 września, a terroryści z Guantanamo z wielką przemianą duchową głównej bohaterki.

Ravenhill w produkcie sugeruje, że dla Hollywood nie ma praktycznie tak trudnego tematu, który nie mógłby być smakowicie przyrządzony i pokazany otępiałej publice w całym blasku amerykańskiego splendoru. Jednocześnie zanurzenie opowieści w absurdalny zlepek stereotypów na temat Islamu, Arabów i zagrożenia terroryzmem sprawia, że tekst ten jest ironicznym komentarzem, mówiącym, że nawet stosując poprawność polityczną, wciąż szczególnie obawiamy się tego co inne.

Michał Rzepka

Reżyser teatralny, wykładowca praktyki i teorii teatralnej. Wystawiał w teakich miejscach jak :Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, Teatr im. St. Jaracza w Olsztynie, Teatr Mały w Łodzi, Teatr Studyjny w Łodzi, Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Maski” w Poznaniu, Teatr Stara Prochownia w Warszawie, Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Galeria „Manhattan” w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Ośrodek „Propaganda Sztuki” w Łodzi, Łódzkie Spotkania Teatralne, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Klinika Lalek. Ostatnią jego sztuką było: Wyszedł z domu  wg dramatu Tadeusza Różewicza w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi.

Mark Ravenhill to wielka gwiazda angielskiej dramaturgii, współtwórca tzw. nowych brutalistów czyli pokolenia młodych dramaturgów mówiących o najbardziej mrocznych i drastycznych stronach ludzkiej natury. Najbardziej znane teksty Ravenhilla toShopping and fuckingPolaroidy.

PRODUKT - PLAKAT_0

Dodaj komentarz