10.07 Proca, Teatr Atelier

Opowieść o uczuciu pomiędzy dwoma mężczyznami, w świecie, w którym podobna relacja nie ma prawa istnienia.

Termin: 10.07.2016, godz. 19.30
Miejsce: Teatr Atelier
Bilety: 45 zł

Tekst: Nikołaj Kolada
Reżyser: André Hübner-Ochodlo
Muzyka: Adam Żuchowski
Współpraca scenograficzna: Stanisław Kulczyk
Ruch sceniczny: Włodzimierz Kuca
Występują:
Ilja – Adam Hutyra
Anton – Tomasz Włosok
Larysa – Iwona Chołuj

Premiera 18.12.2015 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

To jest sztuka o kruchości ludzkiej psychiki. O wyborach rodem z tragedii szekspirowskich. O bólu duszy. O złamanym życiu. O brudzie ludzkiej egzystencji i o jej pięknie. To jest historia pewnej miłości. Miłości, która nie zna płci.

Nikołaj Kolada jest mistrzem w kreśleniu wyrazistych, pełnych życiowej prawdy portretów ludzi poobijanych przez los, których, podobnie jak bohatera „Procy”, boli dusza. „Proca” jest jednak sztuką niezwykłą, bowiem Kolada, nie tracąc nic z soczystości i dosadności swojego stylu, napisał piękną, głęboko poruszającą opowieść o uczuciu dwóch mężczyzn w świecie, w którym podobna relacja nie ma prawa istnienia.

„Lubię bulwersować publiczność, zawsze staram się wymyślić coś takiego, by otwarła usta ze zdumienia.”- Nikołaj Kolada

Reżyser André Hübner-Ochodlo o spektaklu: „Proca” to opowieść o uczuciu pomiędzy dwoma mężczyznami, w świecie, w którym podobna relacja nie ma prawa istnienia. Akcja rozgrywa się w szarej, brudnej rzeczywistości Rosji lat 90., w przestrzeni zredukowanej do ciasnego, ubogiego pokoju. W takim anturażu po raz pierwszy spotykają się bohaterowie „Procy” – Ilja i Anton. Różni ich wszystko – status społeczny wiek, bagaż doświadczeń. Ilja jest niepełnosprawny, jeździ na wózku, żebrze przed sklepem, mieszka w ruderze. Ma złość w oczach, nie lubi ludzi. […]Drugi z nich – Anton studiuje, pochodzi z dobrego domu, innego, lepszego świata. Okazuje się, że tych dwoje ludzi, których wszystko dzieli, po jakimś czasie nie może bez siebie żyć.

fot. Piotr Dłubak

3e11391f8d7a5f8d852af3b1a7ad94d8

Dodaj komentarz