1.03 Thais, Opera Bałtycka

Termin: 1.03.2019, godz. 19.00
Miejsce: Opera Bałtycka
Bilety: 90-130 zł

Thaïs
Jules Massenet
Kierownictwo muzyczne: José Maria Florêncio
Reżyseria i inscenizacja: Romuald Wicza-Pokojski
Scenografia i kostiumy: Alicja Kokosińska
Choreografia: Izabela Sokołowska-Boulton
Obsada:
Thaïs – Marcelina Beucher / Besa Llugiqi / Katarzyna Wietrzny
Atanael – Marcin Bronikowski / Tomasz Rak
Nikias – Sławomir Naborczyk / Ivaylo Mihaylov
Krobyla – Maria Antkowiak
Myrtala – Wanda Franek
Palemon – Piotr Nowacki / Daniel Borowski
Albina – Joanna Cortes
Służący – Piotr Nowacki / Daniel Borowski
Czarodziejka – Julia Iwaszkiewicz

Massenet, poza najsłynniejszą swą operą Manon, zapamiętany został dzięki niezwykle lirycznym miniaturom wokalnym. Według samego kompozytora muzyka miała przede wszystkim sprawiać przyjemność i prowokować głębokie przeżycia, tak więc starał się komponować, ale też i takie dobierał treści swoich dzieł.

„Thaïs” to historia pięknej kurtyzany, która swych wielbicieli nieomal hipnotyzuje wdziękiem i urodą. Jej rozpustne życie jest jednak solą w oku młodego mnicha, Atanaela. Za wszelką cenę próbuje nawrócić rozwiązłą kobietę, co kończy się sukcesem. W wyniku tej osobliwej krucjaty Atanael odkrywa, że tak naprawdę to nie o nawrócenie chodziło, lecz o zdobycie miłości niezwykłej i magicznej Thaïs. Na tę jest jednak za późno, gdyż jego wybranka umiera.

„Thais” to opowieść o namiętnościach, które targają ludźmi, ale też o zagrożeniach wynikających z nadmiernej religijnej fascynacji. To również otwarcie pola do dyskusji i próba odpowiedzenia na pytania dotyczące hierarchii wartości: czy ważniejsza jest miłość i doczesne namiętności, czy wieczne zbawienie…