Wejherowo

Teatr „Prawie Lucki”

Od 1999 roku działa Teatr „Prawie Lucki. Powstał z inicjatywy młodych zapaleńców, przyjaciół ze szkolnej ławy (SP nr.11): Marty Dzięgielowskiej, Marii Gostomskiej, Krzysztofa Garmana, Łukasza Piekuta. Później dołączyli inni: Kamila Klementowicz, Karolina Moska, Lucjan Romanek, Agneszka Ewald, Magda Szornak, Maja Dyszewska, Agnieszka Budny, Alicja Góral, Rafal Płotka, Mariusz Królikowski, Anna Dębska, Tomasz Dzikowski, Andrzej Skotnicki i Magda Petryna. Wszyscy są uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie, działają dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatu, Stowarzyszenia Absolwentów LO „Sobieskiego” i WCK. Nazwę zespołu (od imienia Lucek, który wyróżniał się najpiękniejszym głosem i wyczuciem słowa poetyckiego) wymyślili przed I Powiatowym Przeglądem Małych Form Teatralnych.

Więcej na stronie http://www.liceum1.wejher.pl/imprezy/opmft/index.php?side=teatr

Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka

25 listopada 1999r. odbył się w WCK I Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych. Uczestniczyło w nim 12 zespołów (z Redy, Rumi i Wejherowa) i 4 Teatry Jednego Aktora. Byliśmy świadkami wspaniałych debiutów młodych, utalentowanych ludzi i świadkami efektów wytężonej pracy niestrudzonych, pełnych entuzjazmu – nauczycieli, opiekunów grup teatralnych.

Co dał przegląd teatralny młodym ludziom i ich opiekunom? Przede wszystkim zaprosił do mądrej zabawy, do poszukiwań literatury, która pomoże im wyrazić siebie i swój stosunek do świata. Umożliwił zaprezentowanie przed publicznością własnych umiejętności i zdobycie wiedzy na temat sztuki aktorskiej. Ponieważ idea przeglądu spodobała się młodzieży i nauczycielom, postanowiliśmy kontynuować dzieło w następnych latach.

Dotychczas odbyło się VII spotkań z teatrem szkolnym. Zmieniały się grupy teatralne, opiekunowie, jurorzy, ale byli także i tacy, którzy nie opuścili żadnego „Luterka”, jak w skrócie nazwano nasz przegląd.

Wkrótce do naszego miasta zaczęły przyjeżdżać zespoły spoza Małego Trójmiasta Kaszubskiego – ze Starogardu Gdańskiego, Gdańska, Gdyni, w 2005 r. pojawiła się grupa teatralna z Chojnic. „Luterek” przestał obejmować swym zasięgiem powiat, zaczął nabierać charakteru ogólnopolskiego. http://www.liceum1.wejher.pl/imprezy/opmft/index.php?side=przeglady&sub=3 http://www.liceum1.wejher.pl/imprezy/opmft/index.php?side=przeglady&sub=3

 

Koło teatralne eksperyment

Koło teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.Zajęcia obejmują inscenizacje bajek, utworów z literatury polskiej i regionalnej w oparciu o liczne rekwizyty, scenografię oraz dowcip i humor. Ostatnim dużym przedstawieniem był „Gość oczekiwany”, inscenizacja Drogi Krzyżowej.

instruktor: Wojciech Rybakowski

Więcej: http://www.wck.org.pl/zajecia-5.html

 

Misternicy kaszubscy

Stowarzyszenie Misternicy kaszubscy Grupa entuzjastów powstała w 2001 roku z inicjatywy Wojciecha Rybakowskiego (ówczesna grupa teatru „Eksperyment”), która 16 marca 2002 roku po raz pierwszy wystawiła na malowniczych górach Wejherowskiej Kalwarii (XVIII-wieczny, najcenniejszy zabytek Wejherowa) Misterium Męki Pańskiej. Była to inscenizacja w ramach rekolekcji wielkopostnych dla młodzieży, którym przewodniczył abp Metropolita Gdański Tadeusz Gocłowski.

Od 2005 roku Misternicy Kaszubscy tworzą już formalne Stowarzyszenie, a inscenizacja na kalwaryjskich wzgórzach doczekała się filmowej wersji. Autorami projektu są Yach Paszkiewicz i Tomasz Żmuda Trzebiatowski. Premiera filmu odbyła w 2006 roku w Kolegiacie Wejherowskiej i cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Film był również emitowany na antenie ogólnopolskiej TV.

Opiekun: Wojciech Rybakowski, tel. 509-331-953

Zapraszamy na stronę: Misternicy Kaszubscy