27.10 Cztery pory roku, Teatr Miniatura

Termin: 27.10.2019, godz. 15.00
Miejsce: Teatr Miniatura
Bilety: 18-20 zł
Dla dzieci od 1 roku życia i bliskich im dorosłych.

scenariusz, scenografia i reżyseria: Tomasz Maśląkowski
muzyka: Antonio Vivaldi
choreografia: Ula Zerek
występują: Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Kłudka, Piotr Srebrowski

Dzieci wyruszają w podróż odbywającą się w rytmie następujących po sobie pór roku, podczas której mogą doświadczyć świata natury, jego dźwięków i barw odbieranych wszystkimi zmysłami.

„Cztery pory roku” realizuje dobrze znany w teatrze najnajowym Tomasz Maśląkowski, którego przedstawienia są świetnie odbierane zarówno przez małych widzów, jak i towarzyszących im dorosłych, bawiąc abstrakcyjnym humorem przy wykorzystaniu m.in. przedmiotów codziennego użytku. W ten sposób oswajają z teatralnym sposobem budowania świata i pobudzają wyobraźnię.

Reżyser Tomasz Maśląkowski jest lalkarzem, aktorem Wrocławskiego Teatru Lalek, wykładowcą oraz współzałożycielem i reżyserem fundacji LALE.Teatr, z którą zrealizował świetnie przyjęte spektakle dla najnajów „Podłogowo”, „Ściana. Banana” czy „Kręcipupa”. Jego przedstawienia bawią zarówno małych widzów, jak i towarzyszących im dorosłych abstrakcyjnym humorem przy wykorzystaniu m.in. przedmiotów codziennego użytku.

Tym razem dzieci wyruszą w podróż odbywającą się w rytmie następujących po sobie pór roku. W tej podróży towarzyszyć im będzie muzyka Antonio Vivaldiego. – „Cztery pory roku” to przeprowadzka do świata wyobraźni, to teatr inicjacji, oswajający z teatralnym sposobem budowania myśli i budzeniem wyobraźni. Spektakl, choć pozbawiony słów, opowie wiele o wszechobecnych zjawiskach, o świecie natury, jej dźwiękach i barwach odbieranych wszystkimi zmysłami – opowiada reżyser przedstawienia.

Przedstawienie zainauguruje otwarcie Sceny Najnajów, czyli cyklu spektakli i wydarzeń dla najnajmłodszych widzów teatralnych, od pół roku do trzech lat. Miniatura planuje co sezon nową premierę dla dzieci w tym wieku, zwiększenie ilości prezentacji spektakli dla najnajów w weekendy, współpracę z gdańskimi żłobkami oraz powrót do Gdańska festiwalu Sztuka Szuka Malucha organizowanego przez poznańskie Centrum Sztuki Dziecka. – To bardzo ważna część naszej działalności. Takie spektakle cieszą się dużą popularnością, a dla nas to okazja do zapoznania dzieci z teatrem w profesjonalny, artystyczny sposób. Liczymy na to, że złapią teatralnego bakcyla – komentuje nowy dyrektor Teatru Miniatura, Michała Derlatka.

Tomasz Maśląkowski

Lalkarz, aktor, absolwent Wydziału Lalkarskiego wrocławskiego oddziału PWST w Krakowie. Od 2002 roku aktor we Wrocławskim Teatrze Lalek. Zagrał tam w ponad dwudziestu spektaklach, m.in. w „Po sznurku”, „Ferdydurke”, „Zemście”, „W środku słońca gromadzi się popiół”, „Piekło – niebo”. Jest także współzałożycielem, reżyserem i aktorem grupy teatralnej i fundacji LALE.Teatr, z którą zrealizował m.in. spektakle „Podłogowo”, „Ściana. Banana”, „Kręcipupa”. Wykłada na PWST.

Ula Zerek

Tancerka, performerka, choreografka, artywistka wywodząca się z trójmiejskiej sceny tanecznej. Pracuje na granicy form tańca, teatru i performance. W jej pracach taniec przenika się z innymi językami artystycznych wypowiedzi. Współpracowała z Teatrem Dada von Bzdülöw, z którym na przestrzeni lat realizowała spektakle. We współpracy z Tobiasem Pflugiem tworzy kolektyw performatywny Safe & Sound. Jest autorką choreografii do spektakli dla dzieci „Tam i tu” (2013, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku) i „Sześciu służących” (2018, Olsztyński Teatr Lalek, reż. Michał Derlatka). Stypendystka m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego i Arts Station Foundation, Fundacji Ciało/Umysł. Laureatka programu rezydencja/premiera 2009 w Klubie Żak i Sztormu Roku 2009 (nagroda przyznawana przez „Gazetę Wyborczą Trójmiasto”) w kategorii teatr oraz film i multimedia. Współzałożycielka Fundacji Polka dot – współorganizatora Polskiej Platformy Tańca 2019 w Gdańsku.