19.11 Abecadło wcale z pieca nie spadło, Teatr Gdynia Główna

Teatr Stacja Szamocin w TGG.

Spektakl inspirowany tekstami Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej oraz folklorem kaszubskim.
reżyseria: Luba Zarembińska
obsada: Tymon Bocian, Agata Mieniuk,
scenografia: Luba Zarembińska

Żartobliwy tytuł spektaklu nawiązuje do znanego wiersza Juliana Tuwima „Abecadło z pieca spadło”. Przedstawienie inspirowane jest także tekstami Wandy Chotomskiej oraz folklorem kaszubskim.

Kto z nas nie zna słynnego wiersza Tuwima albo polskich łamańców językowych. Ile razy zmagaliśmy się z szczebrzeszyńskim chrząszczem, stołem z powyłamywanymi nogami czy rozrewolweryzowanym rewolwerem? Nowy spektakl Luby Zarembińskiej to propozycja teatralnej zabawy i nauki liter polskiego alfabetu poprzez teatr lalek oraz formę przedmiotu. Jak zawsze w spektaklach Teatru Stacja Szamocin dodatkowym walorem jest użycie oryginalnych, unikalnych lalek. W tym przypadku misternie przygotowanych przez Grażynę Rigall.

Luba Zarembińska – reżyserka, aktorka, studentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Reżyserii Teatru Lalek w Białymstoku. Do Szamocina, w którym obecnie mieszka i tworzy, przyjechała na początku lat dziewięćdziesiątych. Prowadzi tu Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne, Ośrodek i Teatr. Jej teatralna, ale również edukacyjna i społeczna działalność, znane i cenione są nie tylko w Wielkopolsce, ale w całym kraju i za granicą.  Współpracuje również z Teatrem Gdynia Główna. Luba Zarembińska otrzymała wiele nagród za swoje artystyczne, edukacyjne i społeczne projekty. Należą do nich między innymi: dwie nagrody Ministra Kultury, nagroda zespołowa za spektakl Spowiedź w drewnie w czwartej edycji Konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej organizowanym przez ZASP i Ministerstwo Kultury (1998), Medal Marszałka Województwa Wielkopolskiego dla Wielce Zasłużonego dla Kultury Wielkopolski, Medal 75-lecia PKP za uratowanie zbędnego majątku PKP (2001). Zarembińska otrzymała również nominację do Paszportu „Polityki” w 1998 roku. W 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tymon Bocian – Mimo młodego wieku ma już za sobą kilka znaczących doświadczeń aktorskich w Teatrze Stacja Szamocin oraz w Sopockiej Scenie Off de BICZ. Występował m.in. w spektaklach: „Zamiatacze ulic” i „O Jasiu, co po świecie wędrował” Teatru Stacja Szamocin oraz w roli św. Jerzego w „Spowiedzi Wowry” w Sopockiej Scenie Off de BICZ. W Teatrze Gdynia Główna można go było zobaczyć w spektaklu „Tymoteusz Rym Cim Cim” insp. sztuką Jana Wilkowskiego.

Agata Mieniuk – aktorka, absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Debiutowała w spektaklu Mayday. Run for your wife w reż. Dariusza Majchrzaka. Od tego czasu związana z trójmiejską sceną off-ową. Wystąpiła m.in. w Disco Polo – wieczór poezji śpiewanejAła Rzeczywistość. Uczestniczka licznych warsztatów aktorskich i wokalnych oraz projektów pozainstytucjonalnych. W Teatrze Gdynia Główna stworzyła kreacje w „Bjórze” i „Antyciele” Marcina Groty oraz w „Mewie. Dziwnej sztuce” wg A. Czechowa w reżyserii Ewy Ignaczak.

Premiera realizowana przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego, w ramach stypendium twórczego Luby Zarembińskiej.

Abecadło wcale z pieca nie spadło PLAKAT

Dodaj komentarz