16.11 Keeffe, nie jestem królem, Teatr Błękitna Sukienka

 

Keeffe, nie jestem królem

 

„Istnieje tylko jeden prawdziwy luksus: luksus związków międzyludzkich.”

 

Antoine de Saint Exupery

 

    Inspiracją do stworzenia spektaklu były napisane przez Ritę Jankowską Gry kobiet. Gier było dziesięć,
a wszystkie powszechne i codzienne, dobrze znane z dzieciństwa choć uprawiane przez dorosłych.  Zadaliśmy sobie jednak pytanie: o co i po co te gry?  Czy możliwe są takie relacje, w których  gier nie ma? Co zrobić, gdy nie chcemy, a inni grają z nami – i jesteśmy wobec tego bezbronni? I czy jesteśmy bezbronni?

 

Żyjemy w świecie w dużej mierze wykastrowanym z prawdy, odwagi i czułości – i powstającą dziurę kleimy grą, która jest pewnego rodzaju iluzją. Keeffe i Mężczyzna też grają.  Keeffe gra tak zapamiętale, że rozszczepia się w kilka sfastrygowanych ze sobą osobowości, a jej Dusza tłucze to nieświeże mięso  z wiarą, że da się to jakoś uratować, albo ozdobić jak już się nie da uratować.

Spektakl nie gloryfikuje ani kobiety ani mężczyzny. Nie wini ani jego, ani jej. Raczej jest wołaniem o  my. Niezgodą na to, że związki międzyludzkie to luksus: rzadko dostępny, trudny do osiągnięcia, niemożliwy, jeśli wydaje się, że można nim dowolnie dysponować. I jak Antoine, co z nami będzie?!

Rzecz o kobiecie krojącej mięso, gdy ma kochać – zamyka naszą trylogię o miłości. Nie chcieliśmy, ani nie umieliśmy niczego rozwiązać. Zupełnie obrzydliwe byłoby też to, gdybyśmy chcieli innych pouczyć. Raczej staraliśmy się, by dobrze zagrać, wzruszyć, i żeby wizualnie było ciekawie. Umówmy się, że zrobiliśmy ten spektakl, żeby przyjrzeć się sobie…

Wy zaś jeśli macie ochotę – przyjrzycie się Keeffe. Jak komuś, kto spadł na przykład z ławki, na przystanku tramwajowym, leży ubrudzony, lecz płaszcz ma porządny, więc pytacie: Pani zasłabła…?

Scenariusz i reżyseria: Rita Jankowska

Keeffe 1: Beata Ruszkiewicz, Keeffe 2: Marianna Palider, Keeffe 3: Alicja Piotrowska, Dusza Keeffe: Dagny Lewandowska, Mężczyzna Keeffe: Arkadiusz Drewa

Muzyka: Maciej Milewski Quintet

1453452_218546001602712_767768377_n

 

Źródło: http://teatrblekitnasukienka.com.pl/spektakle/keeffe/

Dodaj komentarz