18.12 Oczyszczony, Fundacja Pomysłodalnia

Termin: 18.12.2019, godz. 19.00
Miejsce: Czarna Sala, Teatr Wybrzeże
Wstęp wolny, obowiązują zapisy: pomyslodalnia@gmail.com

Scenariusz, reżyseria: Piotr Wyszomirski
Muzyka, wizualizacje: Bartosz Hervy
Plakat: Jacek Staniszewski
Obsada: Piotr Biedroń, Krzysztof Matuszewski

O czym rozmawialiby w Gdańsku Rudolf Spanner i Gunther von Hagens, gdyby doszło do takiego spotkania? Jak należy rozmawiać dzisiaj o napięciach polsko-niemieckich? Które tematy z trudnej historii Gdańska są niesprawiedliwie zapomniane i zasługują na ujawnienie i ocenę? Jakie są granice artystycznej i naukowej wolności? Co jest dzisiaj przekroczeniem strefy sacrum związanej z ludzkim ciałem?

Spektakl Fundacji Pomysłodalnia stawia trudne pytania i zaprasza do dyskusji. Ze względu na ważkość i złożoność podnoszonych w prezentacji teatralnej problemów, twórcy pragną przed oficjalną premierą zapoznać się z opiniami specjalistów i zainteresowanych tematem. Zapraszamy historyków, muzealników, lekarzy, filozofów, etyków, przedstawicieli mniejszości niemieckiej, środowiska akademickiego oraz kulturalnego i artystycznego, teatralników, urzędników i polityków. Czekamy na gedanofili i gedanolubów, aktywistów, media obywatelskie i publiczne oraz komercyjne. Mamy nadzieję na żywą, odważną i ciekawą rozmowę.

Piotr Biedroń
Absolwent PWST w Krakowie. W 2017 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Festival Francophone Namur w Belgii, a w roku 2018 Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza. W bieżącym repertuarze w Teatrze Wybrzeże możemy go zobaczyć m.in. w: „Broniewskim”, „Trojankach”, „Jak wam się podoba”, „Ruskich”, „Płatonowie”, „Wesołych kumoszkach z Windsoru”, „Kto się boi Virginii Woolf”, „Śmierci komiwojażera” i „Kordianie” (spektakl w przygotowaniu).

Krzysztof Matuszewski
Absolwent PWST w Krakowie. Od 1983 roku aktor Teatru Wybrzeże. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Indywidualną Marszałka za kreacje aktorskie w „Farsie z Walworth” i „Orkiestrze Titanic”. W tym samym roku odebrał Nagrodę Jubileuszową Miasta Gdańska. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2018. W bieżącym repertuarze w Teatrze Wybrzeże możemy go zobaczyć m.in. w: „Broniewskim”, „Trojankach”, „Jak wam się podoba”, „Ruskich”, „Więziach”, „Fedrze” i „Śmierci białej pończochy”.

Wydarzenie realizowane w ramach kolejnej edycji przeglądu Teatru na nowe czasy. Jest to projekt Fundacji Pomysłodalnia realizowany z partnerami instytucjonalnymi i pozainstytucjonalnymi z Pomorza.

Sezon VI jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, współfinansowany ze środków Gminy Miasta Sopotu, dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.