Teatr Amareya znów na Grenlandii

Już w marcu premiera nowego spektaklu „Sisimiut Needs a Hero” i pokazy „Nomadki” w Narodowym Teatrze Grenlandii w Nuuk.

Po zeszłorocznych sukcesach zagranicznych w Japonii, na Grenlandii, w Izraelu i Rosji, trójmiejski kolektyw Amareya Theatre & Guests znów zaprezentuje się poza granicami Polski. Na zaproszenie Teatru Narodowego w stolicy Grenlandii – Nuuk oraz Sisimiut Kulturhus i szkoły Teknikimik Ilinniarfik artystki Amareya zaprezentują swoje spektakle na Grenlandii.

W dn. 2-12 marca 2015 część zespołu Amareya Theatre & Guests będzie przebywała w Sisimiut, gdzie wraz z młodzieżą ze szkoły średniej Teknikimik Ilinniarfik stworzy spektakl pt. „Sisimiut Needs a Hero”. Praca nad spektaklem będzie miała miejsce w Sisimiut Kulturhus, a premiera spektaklu z udziałem 22 uczniów, który przygotują z nimi trzy artystki z zespołu Amareya Theatre & Guests (K. Pastuszak, J. Duda, A. Śliwińska) zaplanowana jest na 11 marca 2015 na scenie Sisimiut Kulturhus.

Natomiast w dn. 15-16 marca 2015 kolektyw Amareya Theatre & Guests zaprezentuje swój spektakl „Nomadka” (reż. K. Pastuszak) w Teatrze Narodowym Grenlandii w Nuuk. W spektaklu wystąpią: Louise Fontain (Grenlandia/Norwegia), Joanna Duda (muzyka na żywo), Agnieszka Kamińska, Aleksandra Śliwińska, Katarzyna Pastuszak, Anna Kalwajtys, Magdalena Jędra i Daniela Komędera.

Spektakl „NOMADKA”, który artystki zaprezentują dwukrotnie w stolicy Grenlandii, ściśle wiąże się z historią Grenlandii. Główną osią projektu „Nomadka” jest prawdziwa historia Louise Fontain, która urodziła się w Sisimiut na Grenlandii i jako dziecko, wraz z tysiącami innych dzieci, Louise została deportowana do Danii. Był to element duńskiego projektu rządowego, mającego na celu re-edukację młodych Grenlandczyków, aby stali się „prawdziwymi” Duńczykami. Projekt „Nomadka”, który Louise Fontain współtworzy z trójmiejskim zespołem Amareya Theatre & Guests jest unikalnym na skalę międzynarodową projektem międzykulturowego dialogu na temat wygnania, przesiedlenia i dyskryminacji. Warto dodać, że niedawno Katarzyna Pastuszak została nominowana przez Fundację Pomysłodalnia do prestiżowej nagrody „Splendor Gedanensis” za reżyserię „Nomadki” i prezentację tego spektaklu na 11. International Dance and Theatre Festival w Theatre X w Tokio.

Zaproszenie zespołu Amareya Theatre & Guests na Grenlandię jest wynikiem bliskiej współpracy nawiązanej przez zespół w 2012 roku z dwoma ośrodkami kulturalnymi na Grenlandii – Sisimiut Kulturhus i Teatrem Narodowym Grenlandii w Nuuk. W 2014 roku w ramach pobytu w Sisimiut artystki Amareya Theatre & Guests oprócz prezentacji spektaklu „Nomadka” przeprowadziły także warsztaty dla 50 uczniów szkoły średniej w Sisimiut. W wyniku bardzo pozytywnego odbioru spektaklu i warsztatów w Sisimiut, władze szkoły średniej w Sisimiut i dyrekcja Sisimiut Kulturhus zdecydowały się zaprosić polskie artystki do projektu koprodukcji spektaklu z udziałem uczniów szkoły. Nowa premiera z młodymi adeptami Amareya już niebawem na dalekiej północy!

Dodaj komentarz