Teatr FETA

Feta – Teatr na Specjalne Okoliczności

Teatr powstał na okoliczność 300-lecia miasta Sankt Petersburg. Władze miasta Gdańska chciały z okazji urodzin podarować Wenecji Północy “artystyczny prezent”. W ten sposób narodził się pomysł debiutanckiego spektaklu “Goldwasser od Gdańszczan”. W repertuarze teatru są zarówno spektakle plenerowe (Goldwasser od Gdańszczan, 2002; Robale, 2007; Nić Ariadny, 2009), jak również realizacje salowe (Na dnie, 2004; Kynolog w rozterce, 2005; Czarowna noc, 2005; Szaleństwo we dwoje, 2008). Teatr z powodzeniem prezentował swoje spektakle na festiwalach w Krakowie, Lwowie, Ljubljanie, Liverpoolu, Gdańsku, Grudziądzu, Warszawie, Płocku, Olsztynie. Teatr Feta towarzyszy licznym organizowanym przez miasto imprezom: Gdańska Choinka, Gdańska Wigilia, Święto Miasta, Aeropg Gdański, Parada Tolkienowska, Urodziny Heweliusza, “Kocham Gdańsk” w Warszawie.

 

Aktualnie w repertuarze:

“Nić Ariadny” – premiera maj 2009

„Nić Ariadny” to tytuł zaczerpnięty z obrazu gdańskiego malarza Waldemara Marszałka, którego twórczość jest kanwą całego spektaklu.

„Nić Ariadny” to nie tylko tytuł obrazu i spektakl, ale używany przez teatr symbol wędrowania, poszukiwania drogi życia. Pozwalająca na bezpieczne poruszanie się w czasie i przestrzeni nić jest czymś co nas łączy z przeszłością, umożliwia wyprawy w przyszłość i wskazuje kierunki drogi powrotnej.

Bohaterowie spektaklu, podobnie jak postacie z obrazów, poruszają się w przestrzeni pleneru nasycając ją groteskową, surrealistyczną aurą emanującą z obrazów artysty.

Tytułowa Nić Ariadny coraz bardziej zagęszcza przestrzeń, w której na oczach widowni pojawiają się coraz to nowe obrazy mające swój pierwowzór na płótnach Waldemara Marszałka.

Spektakl zawiera elementy charakterystyczne dla teatralnych widowisk plenerowych – aktorzy poruszają się na szczudłach, a środkiem ekspresji jest ruch, dźwięk i obraz.

Konsultacja artystyczna – Waldemar Marszałek
Choreografia – Jacek Krawczyk
Muzyka – Dominik Bukowski
Scenografia – Czesław Fankidejski
Scenariusz i reżyseria – Elwira Twardowska

Zaproś Teatr FETA do swojego miasta! Napisz do nas i zapytaj o szczegóły: feta@plama.art.pl

“Garkotłuki” – premiera lipiec 2011

To pełnymi garściami czerpiąca z popkulturowych obrazów historia, chciałoby się powiedzieć, ludzkości, oparta na, przyznajemy – chwilami chybotliwej – metaforze gastronomicznej. Z drugiej strony to taki trochę plac zabaw dla niesfornych dzieciaków, przyprawiony szczyptą zmysłowej metafizyki. Rzecz prosta w swej malowniczości, malownicza w prostocie. Taka o życiu. I o końcu świata.

Reż. Piotr Chlipalski
Scenografia – Elwira Twardowska

Zaproś Teatr FETA do swojego miasta! Napisz do nas i zapytaj o szczegóły:feta@plama.art.pl

Za:http://www.plama.art.pl/teatr-w-blokowisku/teatr-feta/

 

Dodaj komentarz