„Sen Nocy Letniej” w reżyserii Silviu Purcărete podczas 20. Festiwalu Szekspirowskiego

Znana jest już kolejna gwiazda 20. Festiwalu Szekspirowskiego.

„Sen Nocy Letniej” to pierwsza produkcja słynnego europejskiego reżysera Silviu Purcărete, zrealizowana w Teatrze Bałtycki Dom w Rosji.

Silviu Purcărete pracował w wielu cenionych europejskich teatrach. Obecnie jest związany z Teatrem Narodowym w Krajowej w Rumunii, gdzie zrealizował wiele udanych spektakli. Większość z nich była zapraszana na liczne międzynarodowe festiwale (m.in. do Awinionu, Edynburga i Nowego Jorku). W 2002 r. założył swój własny zespół teatralny, a od 2003 r. jest członkiem Europejskiej Sieci Teatrów. Jego spektakle gościły również na poprzednich edycjach Festiwalu Szekspirowskiego („Tytus Andronikus”, „Wieczór Trzech Króli”, „Miarka za miarkę”).

„Sen Nocy Letniej” jest jedną z najbardziej romantycznych komedii Williama Szekspira, pełną magii i wyjątkowych stworzeń, pojawiających się w niej w niezwykły sposób. W interpretacji Purcărete staje się jednak mroczny, niepokojący, nie pozbawiony wątków politycznych. Elfy są żołnierzami, a król elfów – Tezeusz – dyktatorem, który decyduje o tym, kogo poślubi Hermia. Gdy ta wraz z Lizandrem ucieka do lasu, powodem jest nie tylko niespełniona miłość, ale także opresja polityczna i wszechogarniające zło. Las również nie jest miejscem idyllicznym.
U Purcărete stworzony jest z żyrandoli, wśród których Demetriusz z bronią w ręku poszukuje zbiegłych kochanków. Mimo takiej konwencji „Sen Nocy Letniej” w reżyserii Purcărete wciąż pozostaje komedią.

Sen Nocy Letniej – William Szekspir
Reżyseria:
Silviu Purcărete
Scenografia i kostiumy: Dragos Buhagiar
Muzyka: Vasile Sirli

Festiwal Szekspirowski  to jedna z największych międzynarodowych imprez teatralnych, na którą organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata.
W poprzednich edycjach mieliśmy przyjemność gościć takie gwiazdy, jak: Luk Perceval, László Bocsárdi, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall, Giuseppe Dipasquale i wielu innych. Mieliśmy także okazję zobaczyć interpretacje sztuk Szekspira zrealizowane przez teatry m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Łotwy, Kuby, Danii, Włoch, Białorusi, Węgier, Armenii, Islandii, Izraela, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Hiszpanii, Gruzji, Finlandii, Szwecji, Macedonii, Czech, Rumunii czy Zimbabwe.

Jubileuszowa 20. edycja Festiwalu Szekspirowskiego odbędzie się w dniach 29 lipca – 7 sierpnia.

ww

fot. Philippov

Dodaj komentarz