Rozstrzygnięto konkurs na plakat XXII FETY

XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta odbędzie się w dniach 12-15 lipca na terenach Starego Przedmieścia i Dolnego Miasta.

We wtorek 27 lutego, jury w składzie: Tomasz Bogusławski, Krzysztof Dydo, Joanna Górska, Maciej Nicgorski i Elwira Twardowska zebrało się, aby spośród prawie 200 prac wyłonić plakat promujący XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.

Na konkurs wpłynęło 180 projektów, zarówno z Polski, jak i zza granicy. Komisja odrzuciła 3 zgłoszenia niezgodne z regulaminem. Po wstępnej selekcji do drugiego etapu wybrano 35 projektów, następnie liczbę tę zredukowano do 26 plakatów, które będzie można zobaczyć podczas wystawy pokonkursowej. Natomiast do ścisłego finału zakwalifikowano 12 prac. Jurorzy do ostatniej chwili wahali się, komu przyznać palmę pierwszeństwa. Szczególnie zacięta walka toczyła się pomiędzy dwiema pracami. Ostatecznie komisja podjęła decyzję, aby laur zwycięstwa powędrował do autorów wspólnego projektu autorstwa Tomasza Nowakowskiego z Krapkowic i Krzysztofa Wieczorka z Poznania.

Mimo różnicy zdań, jury doceniło wyrazisty charakter grafiki – mocne barwy, powtarzalność geometrycznych modułów, które stanowić będą trudny do przeoczenia szczegół w miejskiej tkance. Nie bez znaczenia było także kryterium elastyczności projektu, który będzie stanowił punkt wyjścia do opracowania materiałów promocyjnych i reklamowych festiwalu, takich jak koszulki, czy torby.

Wybór plakatu FETY co roku wzbudza spore emocje wśród wielbicieli teatru ulicznego i plenerowego. Bez względu na to, czy zwycięski projekt ściąga na siebie pochwały, czy falę krytyki, jednego nie można mu odmówić – bycia widocznym w przestrzeni miasta. Już wkrótce po raz kolejny będziemy mieli okazję się o tym przekonać, gdy na kilka lipcowych dni ulice opanuje bohater tegorocznej zwycięskiej koncepcji plakatu.

Laureatom serdecznie gratulujemy. Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy i zapraszamy na tegoroczną FETĘ, która odbędzie się w dniach 12-15 lipca!

Autorzy prac, które zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, którą będzie można oglądać w galerii „Plamy” GAK od 9 czerwca 2018 r. do końca sierpnia:

Tomasz Nowakowski, Krapkowice oraz Krzysztof Wieczorek, Poznań (laureaci)

Urszula Aksinowicz, Szypliszki
Katarzyna Bartosiewicz, Gdańsk
Piotr Depta-Kleśta, Szczecin
Stanisław Gajewski, Warszawa
Anna Gawron, Elbląg
Michał Gierałtowski, Gdańsk
Gabriela Golińska, Warszawa
Anna Iliszko, Sopot
Ewa Jakubowska, Kraków
Brice Kaptur, Francja
Agata Klepka oraz Aleksandra Olszewska, Warszawa
Hanna Kmieć, Gdańsk oraz Katarzyna Cichosz, Gdynia
Paweł Król, Gdańsk
Patryk Krygowski, Przemyśl
Sara Janina Kudyba, Szczecin
Kinga Kwiczor, Gdańsk
Patrycja Longawa, Jedlicze
Adam Piskorz, Gdynia
Dominik Robakowski, Konin
Zuzanna Skórska, Gdańsk
Olga Żołnowska, Gdańsk

Dodaj komentarz