27.06-21.08 Scena Letnia w Orłowie

W tym roku tradycji również stanie się zadość i na plażę w Gdyni Orłowie powróci Scena Letnia. Jej pierwszy miesiąc to prezentacja repertuaru Teatru Miejskiego, a w sierpniu Centrum Kultury w Gdyni. Na inaugurację, 27 czerwca, premiera spektaklu „Jeszcze bardziej Zielona Gęś” w reżyserii Jarosława Kiliana.
 
Scenę Letnią otworzy sztuka, stworzona na podstawie tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Chodzi o znane z ostatniej strony tygodnika „Przekrój historyjki obrazkowe”, które w krzywym zwierciadle pokazywały przywary Polaków i bawiły czytelników. Kto nie znaAlojzego GżegżółkiPsa FafikaOsiołka Porfiriona i Profesora Bączyńskiego? Teraz publiczność Sceny Letniej będzie miała okazję zapoznać się także z niepublikowanymi dotąd tekstami Gałczyńskiego. Oprawą muzyczną przedstawienia zajął się Grzegorz Turnau, który ostatnio skomponował muzykę do spektaklu Teatru Muzycznego „Przygody Sindbada Żeglarza”.
 
Co jeszcze znajdziemy w repertuarze Sceny Letniej? „Bóg Mordu” autorstwa Yasminy Rezy to dobrze znany gdyńskiej publiczności komediodramat. Dwa małżeństwa spotykają się, by wyjaśnić nieporozumienia, które powstały pomiędzy ich synami. Nieoczekiwanie spokojne spotkanie przeradza się w piekło. „Bóg Mordu” był inspiracją dla Romana Polańskiego, który na jego podstawie nakręcił dobrze przyjęty przez krytykę i widzów film „Rzeź”.
 
Na orłowską plażę przeniesione zostaną też przedstawienia cieszące się popularnością na deskach teatru przy ul. Bema 22, takie jak „Chory z Urojenia” Moliera w reżyserii Tomasza Mana, „Tango Piazzolla” oraz komedia „Sammy”.   
  
Podobnie jak w ubiegłym sezonie, w sierpniu Teatr Miejski przekaże Scenę Letnią we władanie innej instytucji gdyńskiej – Centrum Kultury. CKG również dobrało nieco lżejszy repertuar, by wpisać się w plażową konwencję. Na początek widzowie będą mieli okazję zobaczyć „Hotel Palace” – kultowe we Francji dzieło, które ukształtowało tamtejsze poczucie humoru. Natomiast „Łysa Śpiewaczka” awangardowego francuskiego dramaturga Eugène Ionesco, to sztuka absurdu i parodii, rozprawiająca się ze stereotypami. Nad morzem nie może zabraknąć też sztandarowej sztuki Centrum Kultury – „Mayday. Run For Your Wife”. Rozgrywająca się w Gdyni historia pomyłek rozbawia do łez.

LYSA_Plakat_B2
 
Oprócz spektakli wieczornych, na Scenie Letniej sporo będzie się działo również w ciągu dnia. Dla rodzin z dziećmi zaplanowano bajki: „Małą Syrenkę” na podstawie opowiadania Hansa Christiana Andersena, wystawianą w Orłowie jako zwariowaną komedię muzyczną, „Kopciuszka” w zupełnie nowym wydaniu, a także „Śpiącą Królewnę”. 
 
Scena Letnia ugości też melomanów, bo nie trzeba chyba przekonywać, że muzyka z szumem fal w tle brzmi wyjątkowo. W Orłowie wystąpią, m.in. Marek Kaliszuk i Piotr Mania, którzy zaprezentują wspólny projekt „Kaliszuk & Mania In Song”. Zaśpiewa też Piotr Lempa „Romanse Aleksandra Wertyńskiego”.

Materiał nadesłany

Zobacz:

Repertuar Sceny Letniej na czerwiec

Repertuar Sceny Letniej na lipiec

Repertuar Sceny Letniej na sierpień

Dodaj komentarz