24.02 10-lecie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

24 lutego 2018 roku obchodzimy 10-lecie powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, a do wspólnego świętowania zapraszamy wszystkich jego widzów i przyjaciół – z bliska i daleka. Po raz pierwszy na taką skalę dojdzie w gdańskim teatrze do spotkania sztuki architektury oraz instalacji w przestrzeni miejskiej. Teatr Szekspirowski i samego Szekspira wzięli na warsztat studenci Akademii Sztuk Pięknych – Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej na Wydziale Malarstwa, pod kierunkiem profesora ASP Roberta Florczaka. „Obudują” oni bryłę Teatru stworzonymi przez siebie multimedialnymi, interaktywnymi instalacjami.

Nowa instytucja artystyczna – Gdański Teatr Szekspirowski – założona została 20 lutego 2008 roku. Cztery lata wcześniej rozpisany został międzynarodowy konkurs na projekt siedziby teatru, a w 2009 roku rozpoczęła się jej budowa. Od uroczystego otwarcia GTS we wrześniu 2014 roku działania instytucji ruszyły pełną parą. Gdańsk zyskał nie tylko nowy teatr, ale również centrum kultury o międzynarodowym zasięgu. Prezentuje ono najciekawsze wydarzenia artystyczne z całego świata, realizuje liczne projekty edukacyjne oraz wzbogaca teatralny repertuar Pomorza o nowe, świetnie przyjmowane przez publiczność i krytykę spektakle, m.in. na jedynej w Polsce scenie elżbietańskiej. Siedziba instytucji, to jeden z najnowocześniejszych obiektów teatralnych na świecie, a zarazem częściowa rekonstrukcja XVII-wiecznego gdańskiego teatru, przyciągająca turystów z najdalszych zakątków świata.

Zapraszamy Państwa na ten niecodzienny spacer „śladami Szekspira”, prowadzący przez 10 instalacji, umiejscowionych w różnych zewnętrznych przestrzeniach budynku Teatru, a także na małą retrospektywę w postaci wystawy plakatów teatralnych, archiwalnych zdjęć , kostiumów i rekwizytów z ostatnich 10 lat działalności GTS. 

Instalacje będzie można oglądać w dniach 24 i 25 lutego 2018 w godz. 17:00 – 22:00.Wstęp na wydarzenie jest wolny i nie wymaga wcześniejszych zapisów.

10 instalacji na 10-lecie GTS:

 

„CO/MO/ON”

Autorka: Joanna Jurga

„TS:XD”

Autorzy: Elena Vertikova, Justyna Mężydło, Igor Lyu, Pavel Skinner

„RuRa albo Sen nocy letniej”

Autorzy: Julia Tymańska i Szymon Wirchanowicz

„Sonety”

Autorka: Aleksandra Hewelt

„Światła Elsynoru”

Autorki: Katarzyna Jurga i Weronika Stańczak

„Patrz mi na usta”

Autorka: Kasia Cur

„Teatr w teatrze”

  1. Akt I – Prolog

„Często, przyjacielu, narzędzia piekła prawdę nam podają, aby nas w zgubne potem sieci wplątać.” Banko

  1. Akt II – Makbet

„Sama ubarwię krwią ręce i szaty” Lady Makbet

  1. Akt III – Ofelia

„Nie dość wam jednej twarzy otrzymanej od Boga, dorabiacie sobie drugą.” Hamlet

(cytaty w tłum. J. Paszkowskiego)

Autorki: Kinga Woźniak i Aleksandra Pruciak

„Teatr cieni”

Autorzy: Małgorzata Tęgowska i Maciej Szczepański

„Romeo i Julia”

Autorki: Kinga Ślęzak i Ewelina Sajb

„Ofelie”

Autorki: Patrycja Cichosz i Ewa Staśkiewicz

 10lat-gts-b1

 

 

Dodaj komentarz