17.12 Dada von Bzdülöw – Transmigrazione di fermenti d’amore

Teatr Dada bierze pod lupę opowieści o odwiecznej Naturze Miłości. W cyrkowo-taneczno-teatralnym widowisku dociekać będzie, czy Miłość nie stała się aby jedynie popkulturowym sentymentem, o tyle przyjemnym dla gapiów, co upiornym dla tych, których złapała w swoje sidła.

TRANSMIGRAZIONE DI FERMENTI D’AMORE nie będzie opowiadać o niczym innym, jak tylko o tych chwilach, kiedy nasz mózg zawiesza swoją aktywność poznawczą i prowadzi nas ku zatopieniu się w tym, co lubimy nazywać bliskością. Zapraszamy widzów do teatru, w którym bufonada i klaunada mieszają się z intymnością, a temperatura uczuć zależna jest od kierunku wiatru.

TRANSMIGRAZIONE DI FERMENTI D’AMORE jest 46 premierą Teatru Dada von Bzdülöw i 8 z kolei współprodukowaną przez Teatr Wybrzeże od 2008 roku (BARRICADE OF LOVE, CZERWONA TRAWA, LE SACRE, DUETY NIEISTNIEJĄCE, CELEBRATION, CZYLI KONIEC. I JESZCZE RAZ!, ZAGRAJ TO, CZYLI 17 TAŃCÓW O CZYMŚ, ENCLAVE 4/7). W przedstawieniu, obok założycieli i liderów artystycznych Teatru Dada – Katarzyny Chmielewskiej i Leszka Bzdyla, wystąpią: Daniela Komędera, tegoroczna absolwentka Wydziału Teatru Tańca Państwowej Szkoły Teatralnej w Krakowie (wydział zamiejscowy w Bytomiu) oraz Paweł Grala związany z łódzką Pracownią Fizyczną. Przy realizacji przedstawienia uczestniczyli stali współtwórcy Teatru Dada von Bzdülöw: muzykę skomponował Mikołaj Trzaska, wizualizacje przygotował Maciej Salamon, członek grupy KRECHA oraz wykładowca gdańskiej ASP, kostiumy opracowała Katarzyna Piątek, a reżyserię świateł zaprojektował Michał Kołodziej.

Leszek Bzdyl o spektaklu: „Czy jest na całym bożym świecie choć jeden człowiek, którego ominęłyby transmigracje miłosnych poruszeń? Jeśli jest, a wolność od szału i gorączki daje mu pełną satysfakcję, to trzeba zauważyć, że mała w tym jego zasługa. Ot tak właśnie zaplątały się zwoje DNA danego osobnika a neurobiologiczna wyjątkowość skierowała jego uwagę poza te miejsca, gdzie panoszy się miłość. Ale skoro wszyscy inni, czynem lub myślą, doświadczają miłosnego fermentu, to dlaczego nie zanurzyć się po raz kolejny w te uniesienia, drżenia, pragnienia, które, jeśli już staną się naszym udziałem, to powodują cudowny stan paraliżu wszelkich innych aktywności, które nie prowadzą bezpośrednio do zaspokojenia TRANSMIGRAZIONE DI FERMENTI D’AMORE nie będzie opowiadać o niczym innym, jak tylko o tych chwilach, kiedy nasz mózg zawiesza swoją aktywność poznawczą i prowadzi nas ku zatopieniu się w tym, co lubimy nazywać bliskością. Nie interesuje nas to, jak wielkim problemem może być brak miłosnego spełnienia. Nie interesują nas skomplikowane konsekwencje „miłosnych chorób”.W GRANDE BELLEZZA Paolo Sorrentino, najsensowniejszym i najpiękniejszym filmie ostatnich lat, pada zdanie: „Wszyscy żyjemy na krawędzi rozpaczy”. Nie potrafimy się od tych słów uwolnić i od zadziwiająco odmiennego wobec tych słów obrazowania, które wypełnia to kino. Jest jakaś ciągłość pomiędzy DEKAMERONEM Boccaccia, światem Felliniego, a tym, czym wypełnione jest WIELKIE PIĘKNO. Pracując nad TRANSMIGRAZIONE korzystamy z tej formy opowiadania i kłaniamy się włoskiej, sensualnej wrażliwości. Mamy nadzieję, że ten trop pomoże widzom bawić się witalnością, ironią i sentymentalizmem TRANSMIGRACJI MIŁOSNYCH PORUSZEŃ. Zapraszamy widzów do teatru, w którym mówi się po włosku, czyli w języku, który już nic znaczy, bufonada i klaunada mieszają się z intymnością, a temperatura uczuć zależna jest od kierunku wiatru.”

Reżyseria: Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska

Muzyka: Mikołaj Trzaska

Obsada: Katarzyna Chmielewska, Leszek Bzdyl, Daniela Komędera, Paweł Grala

Muzykę do przedstawienia stworzy Mikołaj Trzaska, a na scenie zobaczymy, obok Katarzyny Chmielewskiej i Leszka Bzdyla, tegoroczną absolwentkę Wydziału Tańca Państwowej Szkoły Teatralnej w Krakowie – Danielę Komęderę i Pawła Gralę związanego z łódzką sceną teatralno-taneczną.

Produkcja: Teatr Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże

Foto: Teatr Wybrzeże

plakat spektaklu (1)

Dodaj komentarz