1-11.04 Trójmiejski Teatr Amareya w Turcji

Po niedawnych sukcesach związanych z polsko-japońskim projektem „Kantor_Tropy”, trójmiejski Teatr Amareya zaprezentuje się na scenach Ankary, Istambułu i Bartın.

Katarzyna Pastuszak i Joanna Duda z Teatru Amareya zostały zaproszone do udziału w 10. ETHOS Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali w Ankarze oraz w 22. Bartın Uluslararasi Tiyatro Festivali w mieście Bartın. Artystki zaprezentują tam spektakl „Yameru maihime_prolog” (Chora tańcząca księżniczka_prolog; Katarzyna Pastuszak – taniec, Joanna Duda – muzyka na żywo), a także poprowadzą warsztaty tańca i improwizacji. Artystki zaprezentują wspomniany spektakl także w Tatavla Sahne (Teatr Tatavla) w Istambule oraz poprowadzą warsztaty w istambulskim centrum tańca ÇATI (ÇATI Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği).

Warto dodać, że spektakl “Yameru maihime_prologue” był ostatnio prezentowany w Japonii w ramach Festiwal Butoh International 2015 w Minato – Keio University Art Centre w Tokio oraz na Tohoku Fringe Festival 2015 w Aomori.

Pobyt Katarzyny Pastuszak i Joanny Dudy w Turcji jest możliwy dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu „Kultura polska na świecie”.

Harmonogram wydarzenia:

1.04.2016 – prezentacja spektaklu “Yameru maihime_prolog” w ramach 22. Bartin Uluslararasi Tiyatro Festivali w Bartın
3.04.2016 – udział w wydarzeniach 10. ETHOS Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali w Ankarze (Turcja)
4.04.2016 – prezentacja spektaklu “Yameru maihime_prolog” na 10. ETHOS Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali w Ankarze (Turcja)
5-7.04.2016 – autorskie warsztaty w ramach festiwalu 10. ETHOS Festival w Ankarze
8.04.2016 – prezentacja spektaklu “Yameru maihime_prolog” w Tatavla Theatre (Tatavla Sahne) w Istambule
9-11.04.2016 –  autorskie warsztaty w Ośrodku ÇATI Dance Association (ÇATI Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği) w Istambule

O spektaklu:

„Yameru maihime_prologue”
(Chora tańcząca księżniczka_prolog)
Koncept i wykonanie: Katarzyna Pastuszak
Muzyka: Joanna Duda
Kostium: Daisuke Tsukuda (The Rebelis)
Premiera: 19.05.2015, Warsaw Butoh/PL Festival
Premiera wznowionej wersji: 19.08.2015, Minato Butoh International Festival, Tokio
Produkcja: GAK Stacja Orunia Gdańsk, Miasto Gdańsk

„Yameru maihime_prolog” to pierwsza część tryptyku inspirowanego postacią Hijikaty Tatsumiego – ojca japońskiego tańca butō. Tytuł projektu odwołuje się do quasi-autobiograficznej powieści autorstwa Hijikaty Tatsumiego pt. „Yameru maihime” (Tańcząca chora księżniczka). Spektaklem „Yameru maihime_prolog” Katarzyna Pastuszak otwiera cykl, w którym z jednej strony sięgać będzie do własnego dzieciństwa, z drugiej zaś podejmie dialog z koncepcjami japońskiego artysty. Projekt „Yameru maihime” autorstwa Katarzyny Pastuszak zbiega się z publikacją książki pt. „Ankoku buto Hijikaty Tatsumiego – teatr ciała-w-kryzysie” autorstwa Pastuszak i stanowi kolejny etap jej poszukiwań na obszarze butō.

Dialog pomiędzy Pastuszak i Hijikatą jest pogłębiony dzięki współpracy z projektantem kostiumów – Daisuke Tsukuda (The Rebelis), który przygotował oryginalne japońskie kimono farbowane w suchym błocie Tōhoku –  regionu, w którym urodził się Hijikata.

www

Yameru maihime, fot. Daisuke Tsukuda

Dodaj komentarz