Xarxa gwiazdą FETY

Największą gwiazdą zakończonej w niedzielę przed północą XVII FETY była legendarna Xarxa z Hiszpanii. Oto zdjęcia i film z finałowego występu Festiwalu oraz nota z materiałów prasowych FETY.

Zobacz zdjęcia w galerii FETA 2013: Xarxa

Xarxa, Les Rates Mortes” (Hiszpania) / Xarxa, Les Rates Mortes” (Spain)

O teatrze

Xarxa została założona w 1983 roku w Vila-real i tamtej pory nie przestaje się rozwijać. Ze względu na to, że w regionie Walencji nie było stałej infrastruktury teatralnej, dyrektorzy Xarxy, Manuel V. Vilanova i Leandre Ll. Escamilla, w początkowym okresie istnienia grupy zaproponowali wykorzystywanie ulicy jako przestrzeni do spektakli. Przez wszystkie lata działalności grupy jej dyrektorzy nigdy nie odeszli od swoich artystycznych korzeni, więc Xarxa stała się najbardziej osobistym wśród teatrów ulicznych dużego formatu na świecie.

Znakami rozpoznawczymi teatru są: inspiracja kulturą ludową Walencji i Śródziemnomorza, uniwersalny język artystyczny, pirotechnika sceniczna oraz multimedia i nowe technologie wprowadzone do spektakli.

 

Les Rates Mortes”

Tym spektaklem Xarxa przewidziała kryzys ekonomiczny, który rozpoczął się w 2009 roku, a który właśnie osiąga swój najbardziej przerażający etap. Stworzony w 2006 roku „Les Rates Mortes” zagłębia się w niezwykły, satyryczny świat belgijskiego malarza, Jamesa Ensora, ściśle powiązany z kulturą Karnawału. Łącząc karnawałową estetykę ze swoimi znakami rozpoznawczymi, Xarxa oferuje wędrujące, satyryczne widowisko, które rzuca wyzwanie polityce dominujących sił. Grupa korzysta z szerokiego wachlarza technik animacji i zachwycających efektów, żeby pokazać zabawny i satyryczny spektakl, ale niosący przesłanie.

 

http://www.xarxateatre.com

Dodaj komentarz