16.10 Wydarzenie III Teatr na nowe czasy: Pawlak/Pigoński, Nic dla mnie

Spektakl/Koncert, spotkanie, warsztaty.

Pawlak / Pigoński, Nic dla mnie
16 października, godz. 19.30, SPATiF
Po spektaklu spotkanie z artystami

Wstęp wolny
Zapisy: pomyslodalnia@gmail.com

Warsztaty
16 października, godz. 15.00-17.00 SPATiF
Rezerwacja miejsc poprzez formularz zamieszczony na stronie:

http://teatrnanoweczasy.pl/wydarzenie-iii-pawlakpigonski-nic-dla-mnie/

Pawlak / Pigoński, Nic dla mnie
słowa i głos: Sebastian Pawlak
muzyka: Daniel Pigoński

„Nic dla mnie” to spektakl złożony z piosenek napisanych i śpiewanych przez Sebastiana Pawlaka, aktora TR Warszawa, z dużą dawką analogowej elektroniki Daniela Pigońskiego w stylu końca lat 70. To z pewnością piosenki niebanalne, wystarczy choćby wysłuchać niepokojącego aż do kości „Noża” do słów Elfriede Jelinek – od 7:10 na poniższym filmie:

Piosenki o miłości? Raczej o potrzebie miłości, o miłości niespełnionej, spełnionej nie tak, jak byśmy tego oczekiwali, o ranach, jakie wzajemnie sobie zadajemy, o samotności, o zagubieniu w świecie, który zwariował już doszczętnie, o bólu, o pustce – śpiewane ostro, brudno, ciężko, choć bardzo zarazem lirycznie. Czyste emocje, bez taryfy ulgowej, bez pudru, cekinów i piór.

Daniel Pigoński – muzyk i kompozytor. Współpracował z Pustkami i Marią Peszek. Współzałożyciel Elektrolotu i Polpo Motel. Twórca muzyki teatralnej do spektakli m.in. Mai Kleczewskiej, Michała Borczucha (m.in. „Portret Doriana Graya” w TR), Piotra Cieplaka i projektów Piotra Lachmanna.

Sebastian Pawlak – aktor TR Warszawa (od 2008 roku), malarz. Jeden z czołowych aktorów nowego teatru w Polsce. Wystąpił m.in. w spektaklach: Kornéla Mundruczó, Grzegorza Jarzyny, Mai Kleczewskiej, Krzysztofa Garbaczewskiego. Michała Borczucha.

Sebastian Pawlak i Daniel Pigoński poznali się przy pracy nad spektaklem „Lulu” Michała Borczucha w Teatrze Starym w Krakowie. Materiał NIC DLA MNIE, rezultat tego spotkania, powstawał latem 2009 w podwarszawskim Milanówku. Duet zyskał zwolenników szlifując materiał podczas licznych koncertów. Do tej pory Pawlak/Pigoński zagrali w Warszawie (TR Warszawa, Chłodna 25, Teatr Dramatyczny – Cafe Kulturalna, PKP Powiśle, Jerozolima), Wrocławiu (32 Przegląd Piosenki Aktorskiej, Teatr Capitol), Krakowie (Spółdzielnia Soldex Polodex) i Kaliszu (4 Multi Art Festival – Sztuka Młodych).

Bardzo ważnym etapem na ich drodze było spotkanie z producentem Marcinem Ziętkiem, który nagrał całość materiału w swoim prywatnym studiu i dzięki któremu brzmienie NIC DLA MNIE zyskało zupełnie nową jakość.

Pawlak/Pigoński to duet wpisujący się w zacną rockową tradycję – wszystko zaczęło się oczywiście od nowojorczyków z Suicide. Lo-fi pop, electro, post-punk tworzą tu bardzo ciekawe kontrapunkty dla poetyckich tekstów Sebastiana Pawlaka (z jednej strony romantycznych, osobistych, z drugiej dowcipnych, pełnych popkulturowych odniesień – bohaterami piosenek duetu są takie muzyczne ikony jak Björk, Amy Winehouse czy Michael Jackson). Muzyczna erudycja i minimalizm warstwy dźwiękowej – znaki rozpoznawcze Pigońskiego oraz niesamowita sceniczna energia i wokalna odwaga Pawlaka sprawiają, że koncerty duetu to wydarzenia wyjątkowe. Ich piosenki przeobrażają się w dzikie rockowe songi i na długo zapadają w pamięć.

Organizator: Fundacja Pomysłodalnia
Dofinansowano ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Sopotu.
Partner: SPATiF.

Dodaj komentarz