Teatralne plany Centrum Kultury w Gdyni

Piotr Wyszomirski:Przyszły sezon powinien upłynąć pod hasłem… 

Jarosław Wojciechowski*:Kultura dla całej rodziny! – to motto, które będzie przyświecało naszej dalszej działalności. Po raz pierwszy zaprosiliśmy całe rodziny na Scenę Letnią. Wówczas widzowie mogli zobaczyć bajkę „Kopciuszek” oraz serię kameralnych produkcji Teatru Gargulec pod wspólnym tytułem „Bajeczki na śniadanie”. W Trójmieście oferta dla widzów najmłodszych nadal nie jest zbyt rozbudowana, dlatego w tym sezonie postanowiliśmy wypełnić tę lukę.

Jakie cele stawia przed sobą Teatr na przyszły sezon?

Centrum Kultury w Gdyni od kilku lat rozszerza pole swojego działania. Zaczęliśmy od sceny typowo studenckiej, aby dzisiaj zaprosić widzów Gdyni, ale i całego regionu na szereg bardzo różnorodnych aktywności. W repertuarze mamy znakomite farsy, spektakle dramatyczne, kabarety, koncerty, ale też warsztaty i spotkania. W tym sezonie, jak już wspominałem, skupimy się również na młodszych widzach. Przed nami muzyczne spotkania edukacyjne i spektakle, w tym dwie premiery.

Planowane premiery sezonu 2013/2014 to…

Zacznę od premier dla widzów najmłodszych. Wystartowały prace nad nową produkcją Sceny 138 – naszej grupy warsztatowej prowadzonej przez Tomasza Podsiadłego. Tym razem będzie to „Śpiąca Królewna”, którą widzowie zobaczą latem przyszłego roku. W grudniu rozpoczynają się próby do bajki muzycznej – Krystian Nehrebecki wyreżyseruje „Lokomotywę” Juliana Tuwima z muzykę Piotra Salabera.

Rodziców oraz dziadków ze swoimi pociechami zapraszamy na „Poranki muzyczne dla dzieci” w ramach Małej Gdyńskiej Filharmonii. Będą to muzyczne spotkania edukacyjne, które odbywać się będą raz w miesiącu. Pierwsze spotkanie już 20 października w Sali Koncertowej Portu Gdynia.

Bardzo ważnym elementem naszej działalności jest integracja środowiska studenckiego oraz współpraca ze szkołami aktorskimi. W listopadzie zapraszamy na „Pierwszy raz” w reż. Grzegorza Chrapkiewicza z Akademii Teatralnej w Warszawie. Szkoła ta będzie nam towarzyszyć przez najbliższe miesiące – dyplomy oraz przedstawienia zdolnych początkujących aktorów zobaczymy na scenie Centrum Kultury w Gdyni w najbliższych miesiącach oraz na Scenie Letniej w 2014 roku. Dla wszystkich, którzy myślą o aktorskiej karierze mamy specjalną ofertę – w styczniu ruszy kurs przygotowujący do egzaminów do szkół aktorskich, który poprowadzi Krystian Nehrebecki.

Nowością tego sezonu będzie Gdyńska Scena Koncertowa. Chcemy zaprosić widzów na serię wyjątkowych koncertów, recitali i muzycznych projektów. Pierwszą gwiazdą będzie Janusz Radek, który 23 listopada zaprezentuje repertuar ze swojej ostatniej płyty „Z ust do ust”.

Pracujemy również nad największą produkcją w historii Centrum Kultury w Gdyni – koncertową wersją musicalu „Jezus Christ Superstar” w reż. Grzegorza Chrapkiewicza. Na scenie pojawią się gwiazdy polskiej piosenki. W sumie zaplanowaliśmy trzy koncerty od 12 do 14 kwietnia 2014 roku w Gdyńskiej Arenie oraz retransmisję widowiska w telewizji.

Powoli planujemy już kolejne sezony. Dzisiaj mogę zdradzić, że Grzegorz Chrapkiewicz wyreżyseruje u nas jedną ze sztuk Eugène’a Ionesco. Premiera jesienią 2014 roku. 

Planowane inwestycje i zakupy…

Jesteśmy po gruntownym remoncie naszego foyer,  które otrzymało nowy wyrazisty kolor i oświetlenie. Mamy również za sobą inwestycję w oświetlenie sceniczne. Na razie więc spokojnie możemy skupić się na pracy artystycznej.

Wyjazdy, festiwale, rocznice, jubileusze twórcze artystów, ciekawe drobiazgi.

Jeszcze w tym roku dwa nasze tytuły – „Król Lear po polsku” w reż. Krystiana Nehrebeckiego oraz „Kopciuszek” w reż. Tomasza Podsiadłego, pokażemy w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Chcemy również pokazać nasze spektakle na kilku festiwalach teatralnych w kraju.

Jeżeli chodzi o rocznice i jubileusze –  w listopadzie obchodzimy drugie urodziny spektaklu „Mayday. Run For Your Wife” w reż. Dariusza Majchrzaka, który cieszy się ogromnym powodzeniem. Dokładnie 11 listopada odbędzie się 65 spektakl. Taką liczbą może się poszczycić mało, który teatr. Serdecznie zapraszamy!

*Jarosław Wojciechowski – dyrektor Centrum Kultury w Gdyni od 2010 roku.

Jarosław Wojciechowski 2

Dodaj komentarz