Teatr 3.5 z Dzierzgonia po występie na Białorusi

Zespół Teatru 3.5, niedawno wrócił z Mińska na Białorusi, gdzie odbywał się III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych „FORUM”. Na imprezę skupiającą 33 teatry i ponad 200 europejskich artystów, zaprosiły dzierzgońską formację Mińskie Centrum Sztuki Współczesnej i Ministerstwo Kultury Republiki Białoruś z rekomendacji działającego przy polskim MSZ, Instytutu Polskiego na Białorusi.

Teatr z Dzierzgonia do mińskiej publiczności przyjechał ze spektaklem „Inżynieria Marzeń”, której premiera odbyła się latem zeszłego roku. Przedstawienie dotykające w swojej treści tematów, anatomii władzy, istoty wolności i ludzkiej potrzeby   przeciwstawiania się tyranii, spotkało się z gorącym przyjęciem widowni, której liczba z każdą minutą widowiska rosła, by przed końcem osiągnąć niemal pół tysiąca osób.  Próba  „przemycenia” poprzez spektakl, myśli o wolności od dyktatury „Inżyniera” czyiś marzeń do białoruskiej publiczności wprost na ulicy może być uznana za udaną.

Moment obalenia pierwszego z „inżynierów”, publiczność skwitowała gorącym aplauzem…

tumblr_inline_nnz87daOYy1qgq7hu_500

Więcej zdjęć

O „Inżynierii Marzeń” :

 Pewien artysta postanawia przenieść swoją władzę nad fikcją do świata rzeczywistego. Ma receptę na świat pełen piękna i harmonii.Realizuje swoją wizję projektując ludzkie sny i marzenia, układając swoją estetykę świata.Nie jest jednak jedynym „Inżynierem marzeń”…

Idąc za myślą Immanuela Wallersteina : Problemem wszystkich utopii jest nie tylko to, że jak dotychczas „nie istniały”, ale że są także „rozsadnikami iluzji”, „rozczarowań”, a często „usprawiedliwieniem wielu nadużyć” Czy faktycznie utopie są jedynie, w zależności od interpretacji, naiwnymi czy groźnymi imaginacjami? Tak je dziś interpretujemy przypisując odpowiedzialność za rewolucyjny zamęt i towarzyszącą mu brutalność jakiej Europa doświadczała w ostatnich z górą 200 lat. Czy nie jest tak, że utopie i projektowanie stosunków międzyludzkich, społecznych i duchowych leży w naszej cywilizacyjnej naturze misjonarzy?

Korzystając z przestrzeni ulicznej, ze zorganizowanej i uporządkowanej areny ludzkiej codzienności, tworzymy pewien obraz. Wizerunek nas samych… Poszukiwaczy lepszego życia. Skażeni pragnieniem wolności, dążąc do niej, sami sobie znajdujemy przewodników ku świetlanej przyszłości – nowych tyranów…inżynierów naszych marzeń…

 Strona teatru

Już ponad trzy lata, działa i rozwija się w Dzierzgoniu Teatr 3.5. Stanowiący coraz bardziej widoczny punkt na mapie kulturalnej miasta zespół, staje się też swojego rodzaju teatralną wizytówką Dzierzgonia na zewnątrz. Od 2012 roku repertuar formacji wciąż się powiększa, a sam teatr regularnie gra swoje przedstawienia na festiwalach, tak w Polsce jak i zagranicą.Finansując się samodzielnie i stanowiąc niezależną, prywatną instytucję kultury jednocześnie stale współpracuje z Dzierzgońskim Ośrodkiem Kultury, w którym ma swoją siedzibę i pracownie.

Marek Kurkiewicz

Teatr 3.5

Dzierzgoń

Materiał nadesłany

Dodaj komentarz