Spektakl inauguracyjny 21. Festiwalu Szekspirowskiego

Tegoroczny Festiwal Szekspirowski w Gdańsku odbędzie się w dniach 28 lipca – 6 sierpnia.

Festiwal zainauguruje spektakl „Wyspa” Teatru Pieśń Kozła, w reżyserii Grzegorza Brala. W interpretacji twórców „Burza” Williama Szekspira dzieje się w oszalałej wyobraźni starca Prospero. Tradycyjnie w ramach Głównego Nurtu festiwalu zaprezentowane zostaną spektakle zagraniczne – spodziewane są m.in. produkcje z Wielkiej Brytanii, Rosji, Francji, Chorwacji, Rumunii i Chin. Nieustannie rozwija się Nurt SzekspirOFF, w którym zaprezentują się teatry nieinstytucjonalne, grupy artystyczne oraz twórcy indywidualni z Polski. Już po raz drugi wydarzenia prezentowane w tym nurcie wyłaniane są w drodze konkursu – zgłoszenia można wysyłać do 26 maja 2017 na adres: szekspiroff@gmail.com. Rodzime spektakle szekspirowskie będziemy mieli szansę zobaczyć też w ramach finału trwającego właśnie 24. Konkursu o Złotego Yoricka. Do udziału teatry mogą zgłaszać produkcje, których premiera odbędzie się do 7 maja 2017 roku. Więcej informacji na temat festiwalu oraz konkursów znaleźć można na stronie teatrszekspirowski.pl.

Wyspa

28 lipca 2017, godz. 19:00 

Reżyseria: Grzegorz Bral
Muzyka: Jean Claude Acquaviva, Maciej Rychły
Choreografia: Ivan Perez Aviles
Dramaturgia i teksty pieśni: Alicja Bral
Przygotowanie pieśni: Łukasz Wojcik
Przygotowanie chóru: Kelvin Chan
Obsada: Anu Almagro, Julianna Bloodgood, Jenny Kaatz, Olga Kunicka, Natalia Voskoboynikova, Magdalena Kumorek, Katarzyna Janekowicz, Magdalena Wojnarowska, Dimitris Varkas, Kelvin Chan, Michał Rudaś, Łukasz Wójcik, Peyman Fallahian Sichani
Tancerze: Christopher Tandy, Ines Belder Nacher, Orla Mc Carthy, Yi-wei Lo/Caroline Mougenot, Leon Poulton, Will Thompson/Baptiste Menard

W naszej interpretacji „Burza” Williama Szekspira dzieje się w oszalałej wyobraźni starca Prospero, który, przykuty do swego więzienia, snuje marzenia i sny. – mówią twórcy spektaklu. – Człowiek zdradzony i oszukany żyje wyłącznie marzeniami, które sam stwarza. Wyobraźnia Prospero jest poetycka i magnetyczna. Kreuje on wszystkie postaci, które go otaczają, będąc każdą z nich – i żadnej z nich nie widząc naprawdę. Wyobraźnia, jak mit, stwarza muzykę i taniec. Narracja starca jest nielogiczna, sugestywna i nie poddaje się zaszufladkowaniu. Prospero opowiada o przeżyciach, marzeniach, których nie można spełnić i świecie, który nie istnieje. Wszystko ma formę poematów muzyczno-tanecznych. Prospero od dwunastu lat jest więźniem i opowiada dwanaście muzycznych poematów. Cudownej choreografii towarzyszy przejmująca polifonia wokalna. Zespół 19 wykonawców to wnętrze szalonego umysłu samotnego starca.

„Burza” to ostatni tekst dramatyczny Szekspira. Pisany z perspektywy odchodzenia i pożegnania ze światem. Jest metaforą i baśnią jednocześnie. Nasycony smutkiem i nostalgią spektakl tworzą aktorzy teatru razem z tancerzami uznanego choreografa Ivána Péreza.  

 

Dodaj komentarz