Silne Pomorze na Klamrze: Sopocki Teatr Tańca, Dziemaszkiewicz/Steller i Tymon

W sobotę, 8 marca rusza w Toruniu 22. Edycja Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra. To jeden z najważniejszych festiwali sceny alternatywnej w Polsce. W tym roku na deskach Klamry pojawią się między innymi Teatr Wierszalin, Scena Plastyczna Kul, Teatr Kana, Teatr Chorea. Wśród gości specjalnych znajdą się Ewa Wójciak i Leszek Mądzik. Zwycięzcę festiwalu poznamy 15 marca.

 

Na tegorocznym Festiwalu silną reprezentację wystawi Pomorze. W Toruniu wystąpią: Sopocki Teatr Tańca,  Anna Steller i Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz oraz Tymon Tymański. Szczegóły poniżej.

Dwanaście mgnień teatru. Zaczynamy Festiwal Klamra 2014.Festiwal otworzy oparte o prozę Brunona Schulza przedstawienie „Lustro” Sceny Plastycznej KUL. Urzekające stroną plastyczną przedstawienie sięga do znaczenia tytułowego, schulzowskiego „Lustra” jako „zwierciadła duszy”. Na Klamrze spotkamy się z Schulzem dwa razy. „Ulicę krokodyli” drohobyckiego mistrza przeniósł na scenęTeatr Formy, zwycięzca ubiegłorocznej Klamry.Wiele spektakli Klamry’2014 sięga do tematyki osamotnienia człowieka i zaniku relacji międzyludzkich.  O tym mówi taneczne przedstawienie duetu Steller /Dziemaszkiewicz „Strefa zagrożenia” oparte o „Zbombardowanych” Sarah Kane. Do hotelu samotnych ludzi przenosi nas z kolei polsko – czeska koprodukcja „Hotel Misery deLuxe”szczecińskiego Teatru Kana i wywodzącego się z Pragi Krepsko Theatre Group.Teatr tańca na toruńskim festiwalu będzie reprezentowany przez różne formacje artystyczne. Sopocki Teatr Tańca opowie na Klamrze dwie historie, o dwóch wielkich artystach – Franzu Kafce i Henri de Toulouse – Lautrec’u w sztuce „Puste ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy”. Z kolei łódzkie Stowarzyszenie Teatralne Chorea w swoim spektaklu „Muzg” stara się odpowiedzieć na pytanie czy mózg człowieka jest nowym bożkiem, fetyszem XXI wieku?Na Klamrze jest też miejsce na spektakle trudne do zaszufladkowania gatunkowego. Grą aktorów z widzem tak realną, że nie zapomina on kto do teatru przyszedł oglądać, a kto grać jest „Uczta” poznańskiej grupy Usta Usta Republika. Na interakcję z widzem stawia też inna poznańska scena. Ulubieńcy klamrowej publiczności – Porywacze Ciał – przywiozą do Torunia „Partytury rzeczywistości”. Pomiędzy teatrem, a działaniem społecznym sytuuje się „Lady Wa-Wa” Duetu Artystycznego ME/ST, a wyjątkowo ciekawie zapowiada się wspólny projekt aktora Arkadiusza Jakubika i muzyka Tymona Tymańskiego „Paląc blanty z UFO”. Pojawi się też święcący w Polsce coraz większe triumfy teatr impro. Toruńska Grupa Improwizacyjna Teraz przedstawi „Pana Pstronga”.

Klamrę ‘2014 zakończy inscenizacja wielkiej klasyki  – „Boska Komedia” Dantego w wykonaniu Teatru Wierszalin. Wierszalin pod wodzą Słowaka Jakuba Nvoty proponuje nam wariację na temat arcydzieła sprzed ponad 600 lat. W inscenizacji widać wyraźnie, charakterystyczne dla naszych południowych sąsiadów, nieco rubaszne i zdystansowane podejście do świata. Nie ma świętości, nawet dla Dantego.

Festiwalowi towarzyszyć będą spotkania z gośćmi specjalnymi – dyrektorką Teatru Ósmego Dnia Ewą Wójciak i liderem Sceny Plastycznej KUL Leszkiem Mądzikiem. Odbędą się tez pokazy filmów o teatrze, wspólne słuchanie słuchowisk teatralnych, a na koniec koncert zagra duet Paula i Karol.
AST Klamra odbędzie się w dniach 8 – 15 marca, w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa. Wszelkie informacje o spektaklach znajdziecie na stronie internetowejwww.klamra.umk.pl i blogu festiwalowym www.festiwal-klamra.blogspot.com .

plakat2014

Dodaj komentarz