Romeo Castellucci kolejną gwiazdą 20. Festiwalu Szekspirowskiego

Podczas jubileuszowego 20. Festiwalu Szekspirowskiego zobaczymy spektakl „Juliusz Cezar. Fragmenty” („Giulio Cesare. Pezzi staccati”) w reżyserii wybitnego reżysera Romeo Castellucciego.

Spektakl ten jest inspirowany jednym z najczęściej nagradzanych dzieł Castellucciego „Juliusz Cezar” z 1997 roku. To swoistego rodzaju refleksja nad sztuką retoryki, choć słów w tym spektaklu jest niewiele. Juliusza Cezara – symbol siły – gra starzec, Marka Antoniusza człowiek po laryngektomii, czyli zabiegu usunięcia krtani, a bohater „…vskij”, który jest zawoalowaną aluzją do jednego z ojców założycieli teatru, wprowadza sobie w jamę nosową endoskopową kamerę wideo, pokazując widzom genezę powstawania dźwięku. W spektaklu Castellucciego słowa wciąż kreują świat, ale nośnikiem znaczeń są ciała aktorów.

Romeo Castellucci to znakomity reżyser, artysta sztuk wizualnych, jeden z najważniejszych twórców współczesnego teatru europejskiego. Jest laureatem wielu nagród, w tym Złotego Lwa w Wenecji w 2013 roku za całokształt twórczości. Ukończył malarstwo i scenografię na bolońskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1981 roku wraz z siostrą Claudią i przyszłą żoną Chiarą Guidi oraz jej bratem Paulem, stworzył grupę Socìetas Raffaello Sanzio, w ramach której reżyseruje do dziś, łącząc sztuki wizualne, teatr i performans.

„Żyjemy w nadmiarze informacji, przeżyć i wiedzy. Teatr wprowadza nas w inny czas, daje nam to co najważniejsze: dostęp do doświadczenia; sprawia, że doświadczenie jest jeszcze możliwe. Polityka jako aktualność, temat nie jest sprawą artysty. Według mnie sztuka sytuuje się gdzie indziej, poza codziennym życiem.”
(Romeo Castellucci – cytat zTo nie jest obraz. Romeo Castellucci i Societas Raffaello Sanzio”, Dorota Semenowicz)

Festiwal Szekspirowski  to jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata.

W poprzednich edycjach mieliśmy przyjemność gościć takie gwiazdy, jak: Luk Perceval, László Bocsárdi, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall, Giuseppe Dipasquale i wielu innych. Mieliśmy także okazję zobaczyć interpretacje sztuk Szekspira zrealizowane przez teatry m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Łotwy, Kuby, Danii, Włoch, Białorusi, Węgier, Armenii, Islandii, Izraela, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Hiszpanii, Gruzji, Finlandii, Szwecji, Macedonii, Czech, Rumunii czy Zimbabwe.

Jubileuszowa 20. edycja Festiwalu Szekspirowskiego odbędzie się w dniach 29 lipca – 7 sierpnia.

Dodaj komentarz