Przed sezonem: Chojnickie Studio Rapsodyczne

Przedsezonowa rozmowa z szefem jednej z najciekawszych inicjatyw teatralnych województwa pomorskiego.

 

Piotr Wyszomirski:Przyszły sezon powinien upłynąć pod znakiem… 

Grzegorz Szlanga*:Inwestycji w rozwój. Będziemy starać się zapraszać różnego rodzaju specjalistów, żeby wyjść poza ramy tego, co dotychczas robiliśmy. Ten kierunek został jakiś czas temu rozpoczęty. My – teatr stawiający na słowo, czy mający zaufanie do słowa, zrobiliśmy spektakl uliczny (sic!).

Jakie cele stawia przed sobą Teatr na przyszły sezon?

Przede wszystkim grać. I to jak najczęściej. Gramy około 50 spektakli w roku. W tym roku dojdziemy do 75., a to dlatego, że mamy 9 różnorodnych  pozycji w repertuarze. Zainteresowanie jest duże, a jeszcze część spektakli była rzadko pokazywana.

Planowane premiery sezonu 2013/2014 to…

Będziemy kontynuowali projekt „Młodzież kontra…”, który polega na pokazaniu efektów pracy warsztatowej poświęconej konkretnemu zagadnieniu lub osobie. W pierwszej połowie roku powstaną „Młodzież kontra… dzieci” oraz „Młodzież kontra… wojna”. Reaktywujemy spektakl „Młodzież kontra… Śmierć”.

W repertuarze powinien się również pojawić spektakl „Belfer” z inspiracji opowiadaniem J.P. Dopagne o tym samym tytule. W tym samym czasie będę pracować nad monodramem, który wyreżyseruje  Stanisław Miedziewski. W każdym razie sezon będzie pracowity.

Wyjazdy, festiwale, rocznice, jubileusze twórcze artystów, ciekawe drobiazgi

W roku 2014 Studio będzie obchodziło 10-lecie istnienia w okolicach kwietnia trzeba będzie zacząć przygotowywać to przedsięwzięcie. Będzie to duże wydarzenie w mieście. Przez samo Studio w ciągu 10 lat przewinęło się ok. 60 osób. Bardzo duża część ma coś wspólnego z teatrem. A przynajmniej darzy go sentymentem.  Wiele zawdzięczamy również przyjaciołom teatru. Wszyscy będą zaproszeni na galę, gdzie zamierzamy w różnych nieteatralnych również przestrzeniach zagrać wszystkie nasze spektakle, a może nawet odtworzyć, te których już w repertuarze nie ma.

Poza tym cieszy fakt, że Studio jest zapraszane na festiwale ogólnopolskie, że otrzymuje nagrody za spektakle, że coraz mocniej zaznaczamy się na alternatywnej mapie teatralnej Polski. Daleko nam jeszcze do tego poziomu, z którego można być zadowolonym, ale pracujemy dalej.

Strona internetowa Chojnickiego Studia Rapsodycznego

* Grzegorz Szlanga

Reżyser, aktor, animator kultury, założyciel Chojnickiego Studia Rapsodycznego.

Praca zawodowa i doświadczenie:

– 1999-2004 – aktor Poznańskiego Studia Rapsodycznego w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu pod kierownictwem Henryka Dąbrowskiego

– 2006-2011 – aktor sopockiego teatru Stajnia Pegaza pod dyrekcją Ewy Ignaczak

– 2004- reżyser i założyciel Chojnickiego Studia Rapsodycznego; teatru edukacyjnego skupiającego młodzież oraz osoby dorosłe.

wladca9

 Grzegorz Szlanga przy pracy

Spektakle (reżyserowane): – “Oskar i Pani Róża”- “Terroryzm”- “Lekcja”- “Pinokie”- “Belfer”- “(Wy)łuskanie” (monodram)- “Bóg się rodzi”- “Terroryzm” (z dorosłymi aktorami)- ”Bon Voyage” (monodram)- “Szturm na Chojnice” (spektakl historyczny)- “Dziecko dla początkujących”- “Lilia” (monodram)- “Dzieło Sztuki”- “Państwo Makbetowie” (scena młodych)- “Alicja w Krainie Czarów” (spektakl dla dzieci) – „Młodzież kontra… Różewicz” –  „V E R S U S” – „Młodzież kontra… śmierć” – „Młodzież kontra… wiedźmy” – „Bądź ze mną. Jestem.” – „Młodzież kontra…Bóg się rodzi” – „Władca Much” – „H Y M N” (spektakl uliczny).

Pełna sylwetka na stronie Chojnickiego Studia Rapsodycznego

Dodaj komentarz