Nabór do projektu TGG Gdynia – ReAktywacja

Teatr Gdynia Główna rozpoczyna nabór uczestników projektu „Gdynia-ReAktywacja” w dzielnicy „Meksyk”. Projekt zrodził się z potrzeby poruszenia, ożywienia miasta, tchnięcia nowej ożywczej materii w środowisko lokalne. Ideą jest zachęcenie mieszkańców do współdziałania, integracji i poznawania się nawzajem poprzez wspólne działania teatralne. Projekt oferuje również szeroką i nieodpłatną dostępność warsztatów artystycznych w miejscu, które jest im dedykowane, a także w miejscach dotychczas nieutożsamionych z działaniami artystycznymi.  Zderzymy uczestników z wolnością twórczą, której nie ogranicza przestrzeń wystawiennicza, sceniczna, format czy z góry narzucony charakter działania. Szykuje się istna eksplozja sztuki!

Masz od 14 do 19 lat? Lubisz teatr i pragniesz rozwijać swoje zamiłowanie?

Zapraszamy Cię do udziału w warsztatach teatralnych dla młodzieży, które odbędą się w dniach 6 – 18 czerwca 2017r.

Praca warsztatowa jest dynamiczna, energetyczna, pełna radości! Skupiamy się przede wszystkim na nauce swobodnego bycia na scenie, uruchomieniu ciała i głosu. Będziemy używać rozmaitych technik improwizacyjnych: od klasycznego impro do autorskich technik zarówno improwizacji dramatycznej jak i improwizacji emocjonalno-ruchowo-wokalnej. Wyzwolimy mnóstwo pozytywnej energii! Już po kilku godzinach warsztatów zyskasz nowych przyjaciół :)

Jesteś dorosły? Czujesz, że jesteś społecznikiem zaangażowanym w sprawy swojej dzielnicy?

Zapraszamy Cię na zajęcia Teatru Forum, gdzie można będzie podyskutować o problemach dzielnicy i pokazać je na scenie! Odbędą się w dniach 22, 27, 29 czerwca i 4, 6, 7 lipca 2017 r.

Teatr Forum to metoda pracy teatralnej stworzona przez brazylijskiego twórcę Augusto Boala. Opierając się na ćwiczeniach teatralnych ma tworzyć płaszczyznę do refleksji nad naszym codziennym życiem. Będziemy koncentrować się na wyraźnym problemie, który podczas warsztatów określą sami uczestnicy. Poprzez konkretne zabiegi teatralne stworzymy przestrzeń do dyskusji nad trudnymi problemami i sytuacjami, które okazują się nie być jednostkowe, ale dotykać szerszej grupy osób. Przygotowanie przedstawienie będzie dotykać problemów bliskich także widzom, które będą mogli oni odnieść do siebie i zidentyfikować jako własne. Technika przedstawień pozwala widzom uczestniczyć w spektaklu na równi z aktorami, znajdować alternatywne rozwiązania sytuacji konfliktowych, zdobywać doświadczenie aktywnego wykazywania się własną inicjatywą.

Interesujesz się historią „Meksyku” lub lubisz pisać?

Weź udział w zajęciach scenariuszowych i wspólnie z nami napisz sztukę o Bohaterze Dzielnicy „Meksyk”. Zajęcia będą organizowane w dniach 5, 7, 9, 11 czerwca 2017 r.

Uczestnicy warsztatów na początku poznają metodę pisania scenariuszy na podstawie prawdziwych zdarzeń i osób (stosowaną w teatrze dokumentalnym i tzw. „non-fiction”). Następnie zbadają swój rodzinny obszar objęty rewitalizacją, by spróbować odnaleźć wspomnienia lub żyjące osoby, których biografia mogłaby służyć za kanwę scenariusza. A może Bohaterem okaże się plac, wzgórze lub polana? W czasie zajęć mieszkańcy samodzielnie dokonają wyboru swojego lokalnego Bohatera, a także na podstawie zebranego materiału, pod okiem doświadczonego pisarza, stworzą scenariusz przedstawienia, na bazie którego aktorzy Teatru Gdynia Główna będą pracować nad przedstawieniem lub czytaniem performatywnym, które zaprezentowane zostanie społeczności „Meksyku”.

Wszystkie zajęcia odbywać się będą popołudniami w pomieszczeniach Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 w Gdyni Chyloni, przy ul. Hutniczej 30. Udział jest bezpłatny!

Pierwszeństwo w naborze mają mieszkańcy obszarów objętych Gminnym Planem Rewitalizacji oraz rodziny, z których kilka pokoleń zgłosi się do udziału w projekcie. Więcej informacji o projekcie na stronie www.teatrgdyniaglowna.pl.

Na zgłoszenia czekamy do 22 maja 2017 r. Aby zgłosić swój udział w warsztatach, napisz: teatr@teatrgdyniaglowna.pl lub zadzwoń: 58 351 15 12 lub 692 820 511

 

Szerszy opis projektu:

GDYNIA-ReAktywacja to projekt aktywizacji i integracji mieszkańców obszarów Gdyni wytypowanych do rewitalizacji (Babie Doły, „Pekin”, Witomino, „Meksyk”, Oksywie, Chylonia). Jego głównym narzędziem będą metody zaczerpnięte z warsztatu teatralnego. Seria zajęć aktorskich, techniki improwizacyjne, warsztaty scenariuszowe, a także przygotowanie i pokazy Teatru Forum będą także okazją do podniesienia kompetencji miękkich i interpersonalnych uczestników projektu. Ich wynikiem w przyszłości mogą być realizowane samodzielnie inicjatywy lokalne dzięki zintegrowanej i zachęconej do działania społeczności. Niniejszy projekt i jego działania mają za zadanie uzupełnić realizację infrastrukturalnych działań rewitalizacyjnych, które są zaplanowane do wdrożenia od początku 2017 roku, w sześciu obszarach zdegradowanych w Gdyni.

Na „Meksyku” zapraszamy młodych uczestników do udziału w warsztatach teatralnych dla młodzieży. Starszych zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach Teatru Forum, które pomogą zdiagnozować lokalne wyzwania i pokazać je na scenie oraz w zajęciach scenariuszowych, podczas których powstanie sztuka o Bohaterze Dzielnicy „Meksyk”.

Mieszkańcom Witomina-Radiostacji proponujemy udział w wielopokoleniowych warsztatach rodzinnych, warsztatach Teatru Forum oraz we współtworzeniu Chóru Dzielnicowego.

W okolicy ulic Zamenhoffa i Opata Hackiego na Chyloni zachęcamy mieszkańców do spróbowania swoich sił podczas wielopokoleniowych warsztatów rodzinnych, kreacji Chóru Dzielnicowego oraz warsztatów improwizacji.

Na Oksywiu zapraszamy do udziału w wielopokoleniowych warsztatach rodzinnych, szlifowania swoich umiejętności interpersonalnych podczas warsztatów improwizacji oraz do współtworzenia sztuki o Bohaterze Oksywia podczas zajęć scenariuszowych.

Mieszkańcom Babich Dołów proponujemy udział w wielopokoleniowych warsztatach rodzinnych, w warsztatach Teatru Forum oraz w zajęciach z improwizacji.

Na „Pekinie” zapraszamy mieszkańców do współtworzenia i dyskusji podczas Teatru Forum oraz do kreacji sztuki o Bohaterze Dzielnicy „Pekin”.

unnamed

 

Dodaj komentarz