“Mój Trup” w Sopocie

Scena Letnia Teatru BOTO w Młodym Byronie zaprasza na:

Spektakl “Mój Trup” na podstawie wierszy Adama Mickiewicza
Scenariusz, reżyseria i wykonanie Bogusław Kierc
17.08 (sobota) godz. 22.00
Dworek Sierakowskich ul. Czyżewskiego 12 Sopot
Bilety 20 zł

Bogusław Kierc „Mój trup” monodram na podstawie wierszy Adama Mickiewicza
scenariusz, reżyseria, scenografia i wykonanie: Bogusław Kierc – aktor, poeta,reżyser, autor ponad dwudziestu książek poetyckich, kilku eseistycznych oraz dramatów i opracowań literackich; edytor dzieł Rafała Wojaczka, jego biograf (wydał książkę „Rafał Wojaczek. Prawdziwe życie bohatera”), pedagog w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (Filia we Wrocławiu). Pracuje w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu.
Monodram Bogusława Kierca skomponowany z wierszy Adama Mickiewicza jest opowieścią o śnieniu własnej trupiości. Słowa zapisał Mickiewicz przed swoją śmiercią, ale po jego śmierci wypowiada je ktoś, komu Mickiewiczowski status „żywego trupa” jest bardzo bliski. Aktor mówiąc niejako „w imieniu” Mickiewicza ma poczucie, że i Mickiewicz wypowiedział te słowa w imieniu niejednego Adama, którego „trup w pośrodku was zasiada, w oczy zagląda wam i głośno gada”. Przedstawienie Bogusława Kierca jest opowieścią o śnieniu własnej trupiości, czy – odważniej mówiąc – śnieniem swojej trupiości. Jawnie teatralnym. I chodzi tu o teatr bezpośredniego wyznania. Bezwstydnie eschatologiczny. „Bogusław Kierc – w monodramie „Mój Trup”, którego premiera odbyła się w Teatrze Szkolnym we wrocławskiej filii krakowskiej PWST, skomponowanym z wierszy Adama Mickiewicza, nierzadko przewrotnie zinterpretowanych, dowodzi, że aktor bez wspomagania światłem, muzyką i nowoczesną techniką jest w stanie zawładnąć widzami. Za jedyny rekwizyt ma szklankę z wodą, która okaże się wulkanem pełnym lawy. Wybitne osiągnięcie”. Tomasz Miłkowski, „Przegląd” Bogusław KIERC poeta, aktor, reżyser, autor ponad dwudziestu książek poetyckich, kilku eseistycznych oraz dramatów i opracowań literackich; edytor dzieł Rafała Wojaczka, jego biograf (wydał książkę „Rafał Wojaczek. Prawdziwe życie bohatera”), pedagog w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (Filia we Wrocławiu). Pracuje w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Laureat festiwali teatrów jednego aktora. W 2004 roku za spektakl „Zaskroniec” otrzymał Grand Prix WROSTJA. W 2008 roku zachwycił publiczność swoją grą w autorskim spektaklu „Mój Trup” za który na 42. WROSTJA otrzymał nagrodę Wojewody Dolnośląskiego, a w Toruniu (na Festiwalu festiwali Teatrów Jednego) Aktora – Nagrodę Publiczności. Ponadto – Nagrodę Dziennikarzy w 2010 roku. Spektakl był również prezentowany na festiwalach na Litwie (nagroda specjalna w Kownie) i Słowacji.

 

Bogusław Kierc pokazał, jak zrobić wzorcowy monodram. Świetnie opracował tekst, (warto przypomnieć, że jest również poetą), wybierając i łącząc współgrające interpretacyjnie fragmenty mickiewiczowskiej poezji. Swoim panowaniem nad słowem dał świetny przykład, jak we współczesnym teatrze można mówić wiersz. Jego daleka od klasycznej deklamacji wypowiedź, polegająca na błyskawicznym przechodzeniu z jednej skrajnej emocji w drugą, pozwoliła na wydobycie podczas spektaklu wrażeń i sensów, których niekoniecznie możemy doświadczyć podczas lektury Mickiewicza.

Tobiasz Papuczys z Nowej Siły Krytycznej

Dodaj komentarz