Miniaturowe „Papety po raz pierwszy w Polsce” na 40. PPA

Spektakl w ramach nurtu OFF 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu 2019 zostanie pokazany dwukrotnie 26.03.2019, na scenie Impart we Wrocławiu.

„Papety po raz pierwszy w Polsce” to dramat rodzinny z elementami śpiewogry rozpisany na sześć pacynek i czterech aktorów.
Rzecz dzieje się w Polsce. We Wrocławiu. Marlenka i Mirek, siedemnastoletnie bliźniaki, wracają z Anglii. Wyemigrowali z rodzicami, kiedy byli jeszcze niemowlętami. Rodzice niestety właśnie umarli w niewyjaśnionych okolicznościach. W jakich? No właśnie w niewyjaśnionych i dlatego w spektaklu to się nigdy nie wyjaśnia.
Kochane urwisy trafiają do dziadków, których wcześniej nie znały. Mirek nie chce być w Polsce. Słyszał, że jest tu Białystok i nie ma kultury. Na dodatek jest smog, od którego Mirek zzieleniał i cały czas jest mu niedobrze. Marlence przeciwnie, jest dobrze. Dla niej Polska to Ziemia Obiecana, ponieważ Marlenka jest faszystką. Marlenka chce maszerować i spalić Kukłę Żyda. Jest to bardzo skomplikowane, ponieważ status ontologiczny Kukły w świecie lalkowym jest nieprecyzyjny. Czy to tylko kukła, czy kukła taka jak my? – zadają sobie pytanie nasi bohaterowie.

Uroczym nastolatkom towarzyszy brytyjska Ryba Jeremy i robal o imieniu Robal. Dziadek pod wąsami macho skrywa mroczną tajemnicę. Był molestowany przez księdza. W zeszły wtorek… A Babcia wstaje o czwartej rano, żeby nastawić marchewkę na pomidorową dla trzeciego już pokolenia Polaków.

Tekst: Maria Wojtyszko
Reżyseria: Michał Derlatka
Lalki (projekt i wykonanie): Olga Ryl-Krystianowska
Scenografia: Anna Dobrowodzka
Muzyka: Przemysław Bartoś, Marcin Gałązka
Zespół muzyczny: Przemysław Bartoś, Marcin Gałązka, Tomasz Koper
Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
Obsada:
Zofia Bartoś – Marlenka Papet
Aleksandra Miska – Irena Papet
Wojciech Stachura – Ryszard Papet
Piotr Srebrowski – Mirek Papet
Wideo: Andrzej Żak, Krzysztof Matuszewski, Magdalena Boć
Operator: Łukasz Czerwiński
Montaż wideo, FX: Piotr Baryła
Produkcja: Wojciech Stachura
Producent Nurtu OFF: Joanna Zabuska
Producent wykonawczy Nurtu OFF: Wojciech Miłek
Rodzina Papetów powstała w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich w Teatrze Miniatura w Gdańsku

Opis zespołu:

Rodzina Papetów powstała w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich w Miejskim Teatru Miniatura w Gdańsku w 2016 roku z inicjatywy Wojciecha Stachury i Olgi Ryl-Krystianowskiej, która zaprojektowała i wykonała lalki. Rodzina Papetów to babcia Irena Papet, dziadek Ryszard Papet i dwoje wnucząt Marlenka i Mirek Papet. W ramach projektu powstały 4 krótkie filmy przedstawiające historię każdej z postaci. Nie spoczywając na laurach, cała rodzina uznała, że weźmie udział w nurcie off XX Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, gdzie przygotowała papetshow „Papety grają Szekspira”. Aby jeszcze bardziej zaznaczyć swoją obecność w showbiznesie, zrealizowała również teledysk dla zespołu The Fruitcakes „Sleepless”. W 2018 roku głowa rodziny Ryszard Papet uznał, że nadszedł czas, aby spróbować swoich sił w piosence aktorskiej i podczas 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej zaprezentować dramat rodzinny z elementami śpiewogry na sześć pacynek i czterech aktorów „Papety po raz pierwszy w Polsce”.
Do tej pory z Rodziną Papetów współpracowali:
Tekst: Mariusz Babicki
Scenografia: Monika Ostrowska, Maja Zalewska
Operatorzy: Maciej Dydyński, Łukasz Czerwiński, Filip Rezner
Muzyka: Adam Frankiewicz i wiele osób, których nie sposób tu wymienić.