„Kantor_Tropy” Teatru Amareya w październiku

Premiera projektu odbędzie się w październiku 2015 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i Nadbałtyckim Centrum Kultury, a kolejne pokazy będą miały miejsce w Cricotece w Krakowie i w Theatre X Tokio. 

„Kantor_Tropy” to polsko-japoński projekt performatywny mający na celu interdyscyplinarne podjęcie tematu twórczości Tadeusza Kantora. Projekt został zainicjowany przez Panią Misako Ueda (Theatre X, Tokio) oraz dr Katarzynę Pastuszak i realizowany będzie przez trójmiejski zespół Amareya Theatre & Guests i wybitnych artystów japońskich takich jak Saburo Teshigawara. 

Oficjalna strona projektu

Projekt obejmuje stworzenie polsko-japońskiego spektaklu pt. „Kantor_Tropy” w choreografii i reżyserii Saburo Teshigawary (Karas, Tokio) oraz dr Katarzyny Pastuszak, do muzyki skomponowanej i wykonanej przez Joannę Dudę i Jana Młynarskiego. W spektaklu wystąpią artyści z Polski i Japonii. Premiera spektaklu „Kantor_Tropy” odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, a kolejne prezentacje m.in. w Ośrodku Dokumentacji Sztuki T.Kantora w Krakowie – Cricoteka w ramach projektu „Maszyna Choreograficzna” oraz w Theatre X w Tokio (Japonia) w ramach festiwalu „Tadeusz Kantor GoEnNen Performance Festival 2015”.

Projekt obejmuje także stworzenie performensu/happeningu „Kantor_Tropy: Collage” łączącego taniec współczesny, butō, performens, muzykę nowoczesną i sztuki wizualne. „Kantor_Tropy: Collage” został bezpośrednio zainspirowany głęboką i nieopisaną dotąd relacją między tańcem Ankoku butō Hijikaty Tatsumiego – kluczowej postaci japońskiej awangardy a koncepcjami estetycznymi i praktyką artystyczną Tadeusza Kantora. W performensie/happeningu zaproszone zostałyjapońskie tancerki butō – Kawamoto Yuko i Ishimoto Kae, a także takie osobowości artystyczne jak – Joanna Zastróżna – artystka wizualna i reżyserka filmowa; rzeźbiarki – Adriana Majdzińska i Grażyna Tomaszewska-Sobko oraz artyści związani z kolektywem Amareya Theatre & Guests – Agnieszka Kamińska, Aleksandra Śliwińska, Joanna Duda, Anna Kalwajtys, Daniela Komędera.

Ważnym elementem projektu „Kantor_Tropy” będzie także wystawa zdjęć Tadeusza Kantora autorstwa Czesława Czaplińskiego pt. „Kantor In Memoriam”. Czesław Czapliński to wybitny artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych. Od roku 1979 mieszka w Nowym Jorku i Warszawie. W ciągu 40 lat kariery fotografował najbardziej znane osobistości ze świata kultury, polityki, biznesu, sportu; wśród nich znajdziemy takie postacie, jak Luciano Pavarotti, Michael Jackson, Andy Warhol, Umberto Eco, Henry Kissinger i wiele innych. Jest autorem i współautorem 40 albumów i książek, miał ponad 100 wystaw fotograficznych, m.in.: Muzeum Narodowe w Warszawie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli. Zdjęcia Czaplińskiego publikowane były w czołowych światowych tytułach, m.in. „The New York Times”, „Time”, „The Washington Post”, „Newsweek”.

W ramach projektu odbędą się także prezentacje filmu dokumentalnego przedstawiającego sylwetkę Tadeusza Kantora w reżyserii Krzysztofa Miklaszewskiego pt. „tadeusz.kantor@europa.pl”.

W ramach projektu „Kantor_Tropy” wydany zostanie również katalog promujący projekt i zawierający także niepublikowane dotąd teksty i materiały wizualne dotyczące recepcji sztuki Tadeusza Kantora w Japonii i relacji między Kantorem i tańcem. Redaktorami katalogu są: wybitny japonista – Nikodem Karolak (UAM), krytyk tańca – Anna Królica (UJ) i koordynatorka projektu – Katarzyna Pastuszak (UG).

Warto w tym miejscu podkreślić, iż projekt został zainspirowany przez Panią Misako Uedę – Dyrektor Artystycznej Theatre X w Tokio. W 1992 Pani Misako Ueda została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Misako Ueda od lat działa jako ambasadorka polskiej kultury w Japonii (m.in. produkcja projektów teatralnych realizowanych z Andrzejem Wajdą i Janem Peszkiem). W 2014 roku, Pani Misako Ueda zaprosiła Katarzynę Pastuszak i Teatr Amareya do prezentacji spektaklu “Nomadka” w reż. K. Pastuszak. Projekt „Kantor_Tropy” realizowany jest w ramach stypendium „Młoda Polska 2015” MKIDN oraz ze środków Miasta Gdańsk.

Kantor_Tropy: SCHULZ”

Amareya Theatre & Guests i Saburo Teshigawara/KARAS (Japonia)

Koncept: Saburo Teshigawara, Katarzyna Pastuszak

Choreografia i reżyseria: Saburo Teshigawara, Rihoko Sato, Katarzyna Pastuszak

Kompozycja muzyczna i muzyka na żywo: Joanna Duda i Jan Młynarski

Scenografia: Saburo Teshigawara

Opiekun naukowy: Anna Królica

Koprodukcja: Misako Ueda – Theatre X (Tokio)

Premiera: 29.10.2015, Gdański Teatr Szekspirowski

Kantor_Tropy: SCHULZ” to koprodukcja stworzona przez Amareya Theatre & Guests we współpracy z wybitnym japońskim choreografem – Saburo Teshigawarą.

Spektakl inspirowany jest twórczością Tadeusza Kantora i ma na celu wydobycie i nowe odczytanie „śladów” pozostawionych przez tego niezwykłego twórcę. Nawiązanie dialogu z twórczością Kantora, które Amareya Theatre & Guests podjęło wraz z gronem artystów japońskich jest jednocześnie poszukiwaniem własnego języka sztuki „po-Kantorze”. Istotnym punktem odniesienia w procesie pracy nad spektaklem były teksty Brunona Schulza, pozostające w niezwykłej bliskości do twórczości Kantora. Muzykę do spektaklu skomponowali i wykonują na żywo Joanna Duda i Jan Młynarski. Kolejne prezentacje spektaklu odbędą się w Theatre X w Tokio (Japonia) w ramach festiwalu „Tadeusz Kantor GoEnNen Performance Festival 2015” pod dyrekcją Pani Misako Ueda.

Kantor_Tropy: COLLAGE”

Amareya Theatre & Guests

Koncept: Katarzyna Pastuszak

Choreografia: Katarzyna Pastuszak, Kae Ishimoto, Yuko Kawamoto

Kompozycja muzyczna i muzyka na żywo: Joanna Duda

Obiekty: Adriana Majdzińska, Grażyna Tomaszewska-Sobko

Wykonanie: Ishimoto Kae, Kawamoto Yuko, Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska, Agnieszka Kamińska, Anna Kalwajtys, Daniela Komędera

Gość specjalny: Koń Gufik

Kostiumy: Daisuke Tsukuda

Reżyseria świateł: Bartosz Cybowski

Multimedia: Joanna Zastróżna

Opiekun naukowy: Anna Królica

Premiera: 16.10.2015, Nadbałtyckie Centrum Kultury Gdańsk

Projekt realizowany przez K. Pastuszak w ramach stypendium „Młoda Polska 2015” MKIDN

Kantor_Tropy: COLLAGE” to performens/happening łączący taniec współczesny, butō, performens, muzykę nowoczesną i sztuki wizualne. Projekt „Kantor_Tropy: Collage” został bezpośrednio zainspirowany głęboką i nieopisaną dotąd relacją między tańcem Ankoku butōHijikaty Tatsumiego – kluczowej postaci japońskiej awangardy a koncepcjami estetycznymi i praktyką artystyczną Tadeusza Kantora. Tytułowy collage dla obu twórców stanowił jedno z głównych narzędzi tworzenia i przetwarzania rzeczywistości oraz wydobywania egzystencjalnego kryzysu człowieka XX w. W projekcie udział biorą m.in. Kawamoto Yuko i Ishikawa Kae – japońskie tancerki butō, artystki Teatru Amareya, Anna Kalwajtys, Daniela Komędera. Muzykę skomponowała i wykonuje na żywo Joanna Duda, a autorką wizualizacji jest Joanna Zastróżna. Autorem kostiumów jest japoński projektant – Rebelis (Daisuke Tsukuda).

Dodaj komentarz