Demokratyczny Festiwal Sztuki Sopot Fringe

Zapraszamy na III edycję Festiwalu Sopot Fringe w różne przestrzenie miasta.

Zatoka Sztuki w dniach 03-04.2013 zamieni się w serce festiwalu, podczas 2 dni w godzinach 10:00-22:00 zaprezentuje się ponad 65 artystów. Powstaną dwie sceny- od strony plaży i parku, na których odbywać się będą głównie koncerty ale również spektakle, warsztaty taneczne i występy kabaretowe. W przestrzeniach Zatoki Sztuki i instytucji wspierających odbędą się również pokazy filmów krótkometrażowych, wystawy malarstwa i fotografii, działania z zakresu sztuk audiowizualnych, a na plaży będzie można podziwiać oryginalne instalacje. Oprócz tego powstanie kiermasz sztuki, mody i designu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Bez żadnych konsekwencji możesz dać porwać się Fring-owemu szaleństwu.

Program Festiwalu

III edycję Festiwalu uświetni obecność Marcina Steczkowskiego, który zaprezentuje monodram muzyczny „Homo Homini”. To autorski projekt Marcina Steczkowskiego, który swoją muzyką zabiera nas w podróż w głąb ludzkich emocji. Spektakl wystawiono po raz pierwszy w 2009 roku w Galerii Freta z okazji obchodów siedemdziesiątej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. W tej inscenizacji muzykę obrazowało płótno powstające na oczach widzów, autorstwa wybitnego malarza Rafała Zawistowskiego.

Festiwale Fringe z założenia szukają czegoś innego niż komercyjna popkultura, ale także czegoś innego niż tak zwana „sztuka wysoka”, prezentowana na standardowej scenie kulturalnej. Bazują na otwartym i demokratycznym udziale, wykluczając przedwczesną ocenę i kwalifikację, które ograniczają wolny, artystyczny eksperyment. Dzięki tej misji festiwale nieustannie kreują powiew świeżości w sztuce i ożywiają scenę kulturalną danego rejonu.

Fringe to miejsce dla artystów nowej generacji, którzy ośmielają się odbiegać od popularnej normy, eksperymentować z przestrzenią i myślą, stawiać wyzwania publiczności, wplatać sztukę w życie codzienne, przekraczać granice rodzaju i formy. Dla publiczności jest to miejsce spotkania z „tu i teraz” oraz „jutra” sztuki. Fringe to metaforycznie pasja życia i tworzenia.

Grupy teatralne podczas FSF:

Chórraa

Oficjalna strona

Strona FB spektaklu 

Perfumeria Lady Makbet/Lady Macbeth’s Fragrant Facets

Reżyseria, choreografia, opracowanie muzyczne: Renia Gosławska

Scenariusz, współpraca reżyserska: Magdalena Kajtoch

Obsada: CHÓRRAA: Beata Bednarczyk, Jagoda Białogrodzka, Elżbieta Biernat, Edyta Górska, Krystyna Homza, Kinga Janiszewska, Alina Japczyńska, Jolanta Kaczorowska, Magdalena Kajtoch, Adrianna Kucner, Hanna Ligęza-Rybak, Agnieszka Lutkiewicz, Katarzyna Marzec-Okoń, Karolina Walentynowicz, Natalia Warzyńska, Justyna Wolf, Elżbieta Zagrodzka, Maria Zakidalska.

Premiera: 3.08.2013, godz.12.00

Miejsce: przed Teatrem Wybrzeże i Cafe Absinthe, ul. Św. Ducha 2 w ramach XVII edycji Festiwalu Szekspirowskiego.

Czas trwania ok 1h bez przerwy.

Spektakl „Perfumeria Lady Makbet” to chóralna wersja historii upadku kobiety, jej dramatów i wyborów, dokonywanych dla siebie i wbrew sobie, aby zdobyć, zniszczyć i zasiać nienawiść. Siła kobiety zaprowadzi ją na skraj przepaści, w którą nie musi jednak skoczyć. „Perfumeria Lady Makbet” to spektakl o dzieciobójczyniach uwikłanych w rodzinne sidła, osobiste dylematy, zmarnowane szanse. To spektakl o odpowiedzialności społecznej za te wszystkie dzieci, które mogliśmy pomóc wychować, gdybyśmy tylko otworzyli oczy na to, co oczywiste, na sąsiadkę, koleżankę z pracy, córkę. To spektakl o przyzwoleniu na mordowanie, jak w przypadku Lady Makbet, to spektakl o przemocy, jak w rodzinie z Pucka, to spektakl o mordowaniu dzieci ze strachu przed sobą. Szekspir jest punktem wyjścia i dojścia, nie zostawia złudzeń, jeżeli chodzi o charakter człowieka, ale daje nadzieję, że wybór należy wyłącznie do nas.

W spektaklu wykorzystano teksty Wisławy Szymborskiej. Spektakl zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego w ramach stypendiów dla twórców kultury na rok 2013. Finansowego wsparcia udzieliła również Fundacja Pomysłodalnia.

Chórraa to głos kobiet w sprawach, które stanowią o dzisiejszym wizerunku kobiety i jej roli w społeczeństwie. Chórraa zachęca do zatrzymania, do refleksji, czasami pogłębionej, do obejrzenia się za siebie i spojrzenia przyjaźnie w stronę drugiego człowieka. Chórraa to czas i projekt dla kobiet. Jeżeli jesteś aktywną kobietą, która świadomie dokonuje wyboru swoich aktywności życiowych, chce się rozwijać, zdobywać doświadczenie artystyczne, ma odwagę śpiewać i głośno wypowiadać swoje zdanie – pasujesz do nas. Mamy propozycję dla pań, które skończyły 18 lat, a nie przekroczyły 150. Poprzez różne działania artystyczne kształtujemy nie tylko rzeczywistość wokół, ale staramy się docierać do pokładów energii w nas samych, aby lepiej komunikować się ze sobą i światem. Interesuje nas świadome podejście do słowa, gestu i idei, jaką niesie ze sobą funkcjonowanie społeczne. Tylko od nas zależy, co zrobimy ze swoim życiem i kiedy. My dokonałyśmy wyboru. Czekamy na Ciebie. Więcej na stronie: www.pomyslodalnia.pl

perfumeria1

Grupa Improwizacji Teatralnych – GIT – jest wszechstronnie  uzdolnionym tworem rodem z Trójmiasta, zajmującym się sztuką improwizacji teatralnych.

Oficjalna strona

FB

Czym są te improwizacje? Otóż wszystko co robimy jest improwizowane – wymyślane na miejscu i bez uprzedniego przygotowania. Przypisywane są nam role, w które wcielamy się niczym aktorzy i gramy co tylko zechcecie, a publiczność jest nieodzownym elementem występu.

 

1079928_10201157136924190_1478626523_n

 

 

sopot fringe

Dodaj komentarz