8-11.09 XIV Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku

Stowarzyszenie Kulturalny Punkt Zapalny, Słupski Ośrodek Kultury wraz z partnerami zapraszają na 14. Dni Kultury Żydowskiej.

Termin: 8-11.09.2016
Miejsca: Teatr Rondo, Kono Rejs
Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. Na warsztaty obowiązują zapisy w Teatrze Rondo – tel. (59) 842-63-49

Program

8 września godz. 18:00 Teatr Rondo

Orientalne rytmy żydowskie – warsztaty bębniarskie z Liron Meyuhas
(Warsztaty dla osób z doświadczeniem muzycznym)

9 września godz. 18:00, ulica Nowobramska

Koncert Liron Meyuhas Trio „Projekt La Gitana”

Projekt „La Gitana” to fuzja afrykańskiego rytmu i arabskich skal muzycznych. Zabrzmi Oud (lutnia arabska), trąbka i mnóstwo instrumentów perkusyjnych. Artyści z Izraela zaoferują nam magiczną przestrzeń. Trio stanowią Liron Meyuhas, Netanel Lesser oraz Tal Avraham – utalentowani muzycy często występujący na muzycznej scenie Izraela

9-10 września godz. 14:00, Teatr Rondo

Warsztaty taneczne z Gosią Mieloch

10 września godz. 16:00, Teatr Rondo

Warsztaty kulinarne z Zeevem Navonem (brak wolnych miejsc)

11 września godz. 15:00, Kino Rejs

Pokazy pofestiwalowe 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy

godz. 15.00 – SPRAWA KOZALCZYKA
Yakov Kozalczyk znany był jako “strażnik bloku śmierci”. Był również żydowskim kapo w Auschwitz, który poświęcił swoje życie by ratować Żydów. Był też bardzo znanym siłaczem, który występował na całym świecie. Jego serce nie wytrzymało oskarżeń o kolaborację z nazistami i wieku 53 lat – mieszkając już w Izraelu, popełnił samobójstwo. Jego 68-letni syn rozpoczyna teraz niezwykłą podróż, by odkryć przeszłość i odnaleźć ojca..

godz. 16.00 – 7 DNI W ST.PETERSBURGU
Film pokazuje wizytę Lizy w Petersburgu, podczas której ma okazję uściskać swojego syna po raz pierwszy od 12 lat. Lisa przyjechała do Izraela idąc w ślady swego syna Leonida. Rok później on zdecydował się na powrót do Rosji, a ona została w Izraelu z pozostałą częścią rodziny. Ich spotkanie to prawdziwa emocjonalna burza, choć po jakimś czasie dochodzą do punktu, w którym możliwy jest prawdziwe pojednanie. To będzie też ich pożegnanie, chyba że Lizie uda się zrealizować swoje marzenie, by Leonid powrócił do Izraela, pomimo wysokiej ceny jaką będzie musiał zapłacić – półtora roku w więzieniu.

godz. 17.00 – BENTE I ALEKSANDER
Historia jakich wiele – mężczyzna poznaje kobietę. Prosta opowieść może być jednocześnie niezwykła. Aleksander urodził się w rodzinie naznaczonej piętnem Zagłady. Czuł się Polakiem, jednak w czasie kampanii antysyjonistycznej zrozumiał, co znaczy być Żydem. Internowany w stanie wojennym zdecydował się na emigrację do Norwegii. Bente urodziła się w Oslo w ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie. Dzisiaj oboje żyją we Wrocławiu. Założona przez Bente fundacja przywróciła piękno synagodze pod Białym Bocianem a Aleksander jest przewodniczącym żydowskiej społeczności.

Zadanie zrealizowane ze środków finansowych Miasta Słupsk i Województwa Pomorskiego

14-dkz-plakat

 

Dodaj komentarz