7-11.09 XV Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku

Termin: 7-11.09.2017
Miejsca: Stowarzyszenie Kulturalny Punkt Zapalny
Słupski Ośrodek Kultury
Młodzieżowe Centrum Kultury – Kino Rejs
Wstęp wolny

Od 15 lat Słupski Ośrodek Kultury, wraz z partnerami społecznymi oraz instytucjonalnymi, organizuje kilkudniowe spotkania z kulturą żydowską. Przyjmują one bardzo różnorodne formy – od debat
i wykładów, poprzez pokazy filmowe, warsztaty muzyczne, kulinarne, etnograficzne, aż po koncerty
i inscenizacje teatralne. Festiwal zapoznaje słupszczan z dziejami kultury żydowskiej w Polsce i na świecie. Skupia się na relacjach między Polakami i polskimi Żydami, na jasnych i ciemnych stronach wspólnej historii. Nie unika tematów trudnych i rokrocznie udowadnia, że więcej nas łączy, niż dzieli.

Ponieważ festiwal ceni sobie przede wszystkim “żywą kulturę”, pragniemy zawsze pokazywać zjawiska aktualne, dotykającej bezpośrednio współczesnej publiczności i pokazującej świat w całym swym skomplikowaniu i bogatej kolorystyce. Wydarzenia organizowane w ramach festiwalu cieszą się dużą popularnością, mają stałą lecz regularnie powiększającą się publiczność, która przywiązana jest do tego punktu kalendarza imprez w Słupsku.

Szczegółowy program:

7 września
Godz. 17.00 – REJWACH – 31 opowieści o byciu Żydem – spotkanie z Mikołajem Grynbergiem
w Herbaciarni w Spichlerzu na Rynku Rybackim poprowadzi prof. Bernadetta Żynis
Godz. 18.30 – Koncert Etnos Ensemble – ulica Nowobramska, w razie niepogody Teatr RONDO
przy Niedziałkowskiego 5a
8 września
Godz. 11.00 – Warsztaty bębnów obręczowych i śpiewu z Ayelet Ori Benita i Kasią Kadłubowską
Godz. 18.00 – Koncert Duetu Women Voice and Beat – ulica Nowobramska, w razie niepogody Teatr RONDO
9 września
12.00 – warsztaty kulinarne w Teatrze Rondo poprowadzi Joanna Katarzyńska; dokładne “menu” zostanie opracowane wspólnie z uczestnikami
15.00 – 18.00 – Pokazy pofestiwalowe 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ŻYDOWSKIE MOTYWY” – Kino Rejs MCK
15.00 Na ringu życia – film izraelski, reż. Uri Borreda
16.00 Przy Planty 7/9 – film polsko – amerykański, reżyseria: Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger
10 września
15.00 – 18.00 – Pokazy pofestiwalowe 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ŻYDOWSKIE MOTYWY” – Kino Rejs MCK
15.00 – Nad brzegami Jarkonu – film izraelski, reż. Avi Belkin
16.00 – Ida i Irena – film polski, reż. Piotr Morawski
16.30 – Hummus! – film izraelski, reż. Oren Rosenfeld

Edycja 2017

W tegorocznej edycji festiwalu, odbywającej się w dniach 7-10 września, będzie można spotkać się z Mikołajem Grynbergiem, usłyszeć koncert zespołu ETNOS ENSEMBLE, wziąć udział w warsztatach duetu WOMEN VOICE AND BEAT, obejrzeć maraton filmów “Żydowskie Motywy” w Kinie Rejs (MCK, ul. 3 Maja 22), czy wreszcie partycypować w tworzeniu egoztycznych smakowitości w czasie warsztatów kulinarnych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Mikołaj Grynberg opowie o najnowszej książce, “Rejwach”, napisanej na podstawie rozmów
z czytelnikami pierwszej powieści Autora: “Oskarżam Auschwitz. Opowieści Rodzinne”. Każdy
z kilkunastu tekstów w tym tomie to mała objętościowo, a wielka w treści narracja o antysemityzmie. Każda z historii jest wstrząsającą opowieścią o byciu Żydem i całym „rejwachem” z tym związanym. Tożsamość ta wywołuje całą lawinę skojarzeń, reakcji, problemów. I jest to wspólne dla wszystkich bohaterów i bohaterek. Dla prawie dziewięćdziesięcioletniej kobiety, która nigdy nikomu nie wyjawiła swojego sekretu związanego z pochodzeniem, ale i z kosztem, jaki musiała ponieść, by jako dziecko przeżyć. Dla gojki, która całe życie „ma kłopot z Żydami” (spotkała ich pięciu w swoim życiu). Dla chłopca, dziś mężczyzny, którego mama nienawidziła, gdy ciągnął swoją nogę podczas spaceru. Dla odnoszących sukces przedsiębiorców nazwanych Żydami tylko z powodu powodzenia i bogactwa.
Te prozatorskie miniatury we wstrząsający sposób opisują relacje polsko-żydowskie, wciąż nieprzerobione do końca, wciąż stanowiące niezagojoną ranę.

Etnos Ensemble to zespół muzyczny wykonujący autorskie kompozycje inspirowane wpływami etnicznymi z całego świata oraz muzykę bałkańską, polską i żydowską.

Zespół tworzy grupa zaprzyjaźnionych instrumentalistów. Styl, który prezentują w swojej muzyce jest indywidualny i oryginalny, dlatego trudno go określić jako jeden gatunek. Najczęściej w muzyce grupy można usłyszeć wpływy tradycyjnej muzyki bałkańskiej, polskiej, klezmerskiej z elementami jazzu.

Etnos Ensemble stawiają na wyrazistość brzmienia i szczerość swojego przekazu. Dzięki temu na scenie porwani muzycznym żywiołem, wciągają słuchaczy w swój dźwiękowy świat i nie pozwalają nikomu pozostać obojętnym na ich muzykę.

W 2008 roku akordeonista Konrad Merta i wiolonczelista Piotr Gach – słupszczanin – poznali się podczas studiów w katowickiej Akademii Muzycznej. Szybko połączyła ich wspólna pasja do muzyki bliżej nieokreślonej lecz przyprawionej wpływami etno-słowiańskimi. Tak powstał duet, który stworzył fundament dla dalszych poszukiwań i twórczości w tej przestrzeni.

Muzycy występowali wspólnie przez kilka lat gdy w 2014 roku do współpracy przy kilku koncertach zaprosił ich klarnecista Bartosz Pacan. Projekt muzyczny będący owocem działań tria okazał się bardzo udany co przyczyniło się do zacieśnienia współpracy.

Instrumentaliści, poszukując harmonijnej formy zespołu etno-folkowego, stwierdzili, że uzupełnienie skład o instrument basowy jest konieczne. W połowie 2016 roku, po kilku miesiącach poszukiwań kontrabasisty rozpoczęli próby z Łukaszem Mazankiem. Od tego momentu można mówić o powstaniu Etnos Ensemble.

Zespół już po kilku miesiącach współpracy wszedł do studia i z końcem 2016 roku wydał debiutancki album, który można zakupić przy okazji koncertów. Etnos w zaledwie rok od powstania wystąpili już
w takich miejscach jak: Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach, Teatr Ziemi Rybnickiej oraz Studio Koncertowe S1
im. W. Lutosławskiego w Warszawie.
Obecnie muzycy intensywnie koncertują i pracują nad materiałem na w pełni autorski album.

Women Voice and Beat, projekt duetu Kasi Kadłubowskiej i Ayelet Ori Benity (Izrael), łączy w sobie dwie odmienne kultury, tworząc subtelny i niepowtarzalny muzyczny dialog między współczesną
i antyczną perkusją. Między dwoma rodzajami muzyki – intuitywną i zapisaną, między dwoma biegunami – wschodnim i zachodnim.

Benita, zakorzeniona w społeczeństwie kultywującym stare obyczaje i obrządki oraz towarzyszących im pieśniach i Kasia Kadłubowska, kultywująca idee eksperymentu, awangardy i muzyki popularnej przedstawią własne kompozycje, będące syntezą ich indywidulanej percepcji muzyki.
Ayelet Ori Benita jest etniczną perkusjonistką, która czerpie z muzyki arabskiej, żydowskiej
i antycznej. Podtrzymuje tradycję gry na jednym z najstarszych instrumentów świata – Bendirze. Specjalizuję się w łączeniu śpiewu i gry na bębnach, komponuje utwory przepełnione ponadczasową energią, nawiązujące do cykli przyrody, kosmosu i ludzkiego życia.
Kasia Kadłubowska jest perkusistką silnie związaną ze sceną klasyczną, współczesną
i eksperymentalną. Występuje jako solistka oraz w zespołach muzyki klasycznej, współczesnej, elektronicznej jak i popularnej. Jako inicjatorka projektu stawia przed sobą nowe wyzwanie: poszukiwanie własnych muzycznych korzeni oraz porzucenie awangardy na rzecz tradycji. Jej instrument to wibrafon – melodyczny instrument perkusyjny, który zaistniał dopiero w latach 50. XX wieku.
Projekt jest objęty mecenatem Soroptimist International

“Żydowskie Motywy”

Kino Rejs zaprasza na wyjątkowy pokaz filmów “Żydowskie Motywy”. 13 Międzynarodowy Festiwal “Żydowskie Motywy” odbył się w Warszawie w dniach 24-28 maja w Kinie Muranów. W Słupsku obejrzymy nagrodzone filmy, uhonorowane zarówno przez jury, Telewizję Polską, sponsorów, jak
i widzów.

Dodaj komentarz