4-7.04 VIII Gdański Festiwal Impro Podaj Wiosło

VIII Gdański Festiwal Impro Podaj Wiosło
IV Ogólnopolski Przegląd Impro dla Dzieci Wiosełko
III Podaj Dźwięk

Termin: 4-7.04.2019
Miejsca: Gdańsk Wrzeszcz
Pub Spółdzielnia, ul. Abrahama 7
Teatr Miniatura, ul. Grunwaldzka 16
Klub Festiwalowy, hotel Logos, ul. Jana Uphagena 28

Program
4 kwietnia 2019 r., czwartek
Pub Spółdzielnia
godz. 20.00 – Otwarte DżemoGranie Adama i Suchego

5 kwietnia 2019 r., piątek
Teatr Miniatura
godz. 18.00 – Szafofe, Improkracja
godz. 20.00 – Piano Impro Szał, W Gorącej Wodzie Kompani

Klub Festiwalowy
godz. 22.30 – Szabłonka, Ferment, Pro Forma

6 kwietnia 2019 r., sobota
Teatr Miniatura
godz. 18.00 – Bez Wyjścia – Klancyk
godz. 20.00 – irga, Pół Wieku Muzyki

Klub Festiwalowy
godz. 23.00 – Walentynowicz i jego brat, Trzy Słowa, Tamburym

7 kwietnia 2019 r., niedziela
hotel Logos
godz. 15.00 – Wiosełko dla dzieci

Teatr Miniatura
godz. 18.00 – Niplodram, Ad Hoc z Wojciechem Tremiszewskim i Abelardem Gizą
godz. 20.00 – Impro Atak, Grand Final

Co to jest impro?

Impro to forma przedstawienia, w którym aktorzy grają bez przygotowanego wcześniej scenariusza. W tworzenie improwizowanego spektaklu zaangażowana jest pomysłowość występujących aktorów i zgromadzonej publiczności. Widzowie narzucają, podpowiadają, sugerują kierunki, w których rozwijają się postacie i fabuła. Ta twórcza współpraca owocuje nieobliczalnymi i niepowtarzalnymi występami.

Kogo będzie można zobaczyć i posłuchać?

W tym roku na scenie będzie można widzów i współuczestników będą bawić: Improkracja (Wrocław), Niplodram (Warszawa), W Gorącej Wodzie Kompani (Trójmiasto), Impro Atak (Łódź), Klancyk! (Warszawa), Grupa AD HOC (Kraków) wraz z gośćmi specjalnymi – Abelardem Gizą oraz Wojciechem Tremiszewskim, irga (Wrocław), Bez Wyjścia (Trójmiasto/Kraków), SzaFoFe (Trójmiasto), Piano Impro Szał (Warszawa)

Wiosełko, czyli coś dla najmłodszych widzów

W tym roku wspólne improwizowanie odbędzie się w hotelu Logos. Tam swoje umiejętności zaprezentują uczestnicy warsztatów impro, prowadzonych przez Małgorzatę Tremiszewską. Niedzielne spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00. Uczestnicy najpierw  pobawią się wyobraźnią i stworzą parę bohaterów, a następnie spróbują rozwiązać kryminalną zagadkę.

Początki

Nazwa festiwalu Podaj Wiosło wzięła się z niegdysiejszego spektaklu Teatru Wybrzeżak pod takim tytułem. Spektakl (show) wymyślony i wyreżyserowany przez Marzenę Nieczuję-Urbańską grany był przez wybrzeżaków w latach 1997-2002 na różnych scenach Gdańska (w tym w Teatrze Miniatura). Była to w części improwizowana parodia telewizyjnego talk show, ze śmiejącym się z własnych dowcipów o babie prowadzącym, który gościł w swoim programie bardzo dziwnych gości. Przez lata grania spektaklu, skeczo-scenki z gośćmi zmieniały się. Pozostawał natomiast absurd, głupawka, idiotyczny prowadzący i rozwałka studia na koniec w wykonaniu Lordów z Ciemności. I edycja festiwalu zakończyło się nowym Podaj Wiosłem, w nieco nowym kształcie, z udziałem gości festiwalowych, czyli improwizatorów z Polski. Ale z tym samym prowadzącym, Wojciechem Tremiszewskim oraz z tą samą reżyser Marzeną Nieczują-Urbańską.