30.12 Metropolia jest Okey – Święty Jan tańczy – Dzień Tańca

W tym roku w obejrzymy „Suitę Chopinowską” – duet tancerzy baletu klasycznego Witolda Biegańskiego i Pauliny Magier; spektakl teatru Amareya „Ofelia Remix” oraz happening w reżyserii Anny Steller „Jesteśmy tacy jak inni” z udziałem Magdaleny Jędry, Urszuli Zerek, Tatiany Kamienieckiej, Piotra Biedronia, Krzysztofa Dziemaszkiewicza oraz Anny Steller.

Termin: 30.12, godz. 19.00

Miejsce: Święty Jan – tańczy – Dzień Tańca

Bilety: wstep wolny

FB wydarzenia

1. Suita Chopinowska – duet klasyczny Witold Biegański, Paulina Magier
2. Ofelia Remix – teatr Amareya & Guests
3. Jesteśmy tacy jak inni – happening w reżyserii Anny Steller.

„Suita Chopinowska” to występ pary solistów, absolwentów szkoły baletowej: solistki zespołu „Fryderykiana” Pauliny Magier oraz Witolda Biegańskiego tancerza, między innymi, Opery Narodowej w Warszawie, solisty Teatru Wielkiego W Łodzi oraz założyciela zespołu „Fryderykiana”. Para wykona oryginalne impresje baletowe do muzyki Fryderyka Chopina, w konwencji baletu klasycznego. Będą to wybrane fragmenty spektakli realizowanych przez zespół „Fryderykiana” .

„Ofelia Remix” to spektakl teatru „Amareya” na podstawie W. Shakspeara i H. Müllera – „Hamlet” i „Die Hamletmachine” – ale jest to próba wyodrębnienia z tych tekstów postaci kobiecych. Tytułowy „remix” dotyczy nie tylko faktu „remiksowania” przez artystki elementów dotychczasowych realizacji, jest to także próba „zremiksowania” stereotypów i kobiecych przyzwyczajeń do własnych ograniczeń, w celu ukazania triumfu kobiety poszukującej dialogu w społeczeństwie. „Ofelia Remix” to kolejna odsłona projektu performatywnego trójmiejskich artystek działających wspólnie jako kolektyw „Amareya Theatre & Guests”. Do kolektywu należą: Dorota Androsz, Joanna Duda, Anna Kalwajtys, Agnieszka Kamińska, Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska.

Happening „Jesteśmy wszyscy tacy jak inni” w reżyserii Anny Steller jest luźno inspirowany filmem Piera Paolo Pasoliniego „Teorema”. Happening zrealizowany jest w oparciu o ruch, taniec, słowo i śpiew performerów. Jest to współczesna przypowieść o człowieku rozdzieranym namiętnościami, uwikłanym w dualizm ciała i duszy, cierpienia i ekstazy. Anna Steller o spektaklu mówi tak: „-cichy jęk wydobywa się z mych ust, jęk rozkoszy i zatracenia, osuwam się powoli na ziemię, prąd przepływa przez mą skórę, świętość spływa na me członki, faluję na powierzchni, moje ciało odradza się w rozkoszy, moje ciało staje się świątynią, anioły nadpływają z góry grając na trąbach, otwiera się nieboskłon i ekstaza jak ból przebija włócznią moje ciało…moje boskie ciało…”.

Popularyzując taniec jako nowoczesny i awangardowy środek wyrazu, przygotowaliśmy widowisko rozpięte między estetyką baletu, teatru post-dramatycznego i sztuki performance. Niesamowite wnętrze XIV wiecznego kościoła mieszczącego Centrum Świętego Jana pomoże sprawić by widzów festiwalu „Metropolia jest Okey” czekała wyjątkowa intelektualna i duchowa uczta.

Dodaj komentarz