30.01 „Mefisto” w PC Drama w Klubie Żak

Performatywne czytanie w reżyserii Stanisława Miedziewskiego.

Termin: 30.01.2017, godz. 19.00
Miejsce: Klub Żak
Bilety: 5-20 zł

autor: Klaus Mann | przekład: Jadwiga Celina Dmochowska | reżyseria: Stanisław Miedziewski | adaptacja i czytanie: Marcin Bortkiewicz

Powieść Klausa Manna „Mefisto” opublikowana w 1936 roku portretuje niemieckie środowisko intelektualne w okresie triumfów narodowego socjalizmu. Główny bohater – Hendrik Höfgen to utalentowany aktor, który daje się uwieść politycznej propagandzie i za cenę popularności sprzeniewierza się własnym przekonaniom. Klaus Mann z wielką wnikliwością kreśli psychologiczny portret człowieka, który powodowany manią wielkości i lękiem przed wykluczeniem, poddaje się moralnej destrukcji i staje się marionetką w rękach władzy.

Marcin Bortkiewicz (fot. Tomek Gola)

Marcin Bortkiewicz
Aktor, scenarzysta, reżyser teatralny i filmowy. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy i Uniwersytetu Gdańskiego (filologia polska). Od 1991r. związany z Teatrem Rondo w Słupsku, gdzie we współpracy ze Stanisławem Miedziewskim stworzył szereg monodramów nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach, m.in. : „Bobok” Dostojewskiego, „Noc Walpurgi”, „Satana”, „Błogosławiony” na motywach powieści Tomasza Manna. Autor adaptacji teatralnych prozy i dramatów Kafki, Camusa, Moliera, Mickiewicza, Witkacego, Brechta, Mauriaca i wielu innych. Reżyser krótkich form dokumentalnych: „Cisza”(2003), „Reguły gry”(2004), „Zrobię film dla Ciebie – Gdynia” (2007) i „Row, row, row” (2008). W latach 2005-2007 związany z Teatrem im. Bogusławskiego w Kaliszu.W 2006r. we współpracy z Teatrem Ecce Homo z Kielc, zrealizował „Wybrańca” Manna i „Padamme, padamme” na motywach prozy Sołżenicyna. Jest autorem i reżyserem krótkometrażowego „Portretu z pamięci”, filmu, który zaproszono do prestiżowej sekcji Quinzaine des Réalisateurs Director’s Forthnight Festiwalu w Cannes. Jego fabularnym debiutem jest film „Noc Walpurgi” (2015), w którym wyjątkową rolę stworzyła Małgorzata Zajączkowska.

 

Stanisław Miedziewski
Studiował reżyserię w PWSTiF w Łodzi. Przez kilka sezonów związany był z Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu, gdzie współpracował z Markiem Okopińskim. Odbył staż w Teatrze B. Brechta w Berliner Ensamble. Prowadził warsztaty teatralne w Art Centre w Cambridge, Francji, Rosji i Danii. W 1976 roku wspólnie z Antonim Franczakiem aktywował w Słupsku istniejący wcześniej Teatr Rondo gdzie pracuje do dziś. Do jego największych zasług należy powołanie Słupskiej Sceny Monodramu, gdzie pracował m. in. z Wioletą, Komar, Marcinem Bortkiewiczem, Caryl Swift, Mieczysławem Giedrojciem i Natalią Sikorą. Jego aktorzy są zapraszani na festiwale o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej w kraju oraz na Festiwale Teatralne między innymi w Rumunii, Czechach, Słowacji, Mołdawii, Rosji, Turcji, Ukrainie i USA. Jest również animatorem i reżyserem wieczorów ekscentrycznych w rocznicę urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza. Przedsięwzięcia te gromadzą na scenie aktorów zawodowych, młodzież, ludzi różnych profesji dla których teatr jest pasją.

Dodaj komentarz