3.05 Verbum Nobile – studencki spektakl operowy

Projekt współorganizowany przez Akademię Muzyczną w Gdańsku, Bałtycką Filharmonię Młodych oraz Operę Bałtycką w Gdańsku.

„Verbum nobile to sielanka nie wieśniacza, a dworkowa, prosta jak sielanka, a charakterystyczna w muzyce, jak życie w dawnych naszych modrzewiowych dworkach” („Gazeta Warszawska” 1961 nr 2)

Verbum nobile, czyli „słowo szlacheckie”, to czwarta (ukończona) opera Stanisława Moniuszki. Historia dwóch przyjaciół, przypadkowo ze sobą poróżnionych i ponownie pogodzonych za sprawą miłości ich dzieci, jest oparta na iście fredrowskiej kanwie. I właśnie ta forma uroczego, staropolskiego obrazka szlacheckiego urzeka. Niemniej urokliwe są liryczne arie, przeplatające się z majestatycznymi fragmentami orkiestrowymi. Verbum nobile to doskonały prolog do późniejszego Strasznego dworu, dzieła ugruntowującego pozycję Moniuszki jako wybitnego kompozytora.

Wybór terminu oraz twórcy dzieła nie jest przypadkowy. Akademia Muzyczna w Gdańsku, której patronem jest Moniuszko, w roku 2017 obchodzi 70-lecie istnienia. Realizacja dzieła autorstwa ojca polskiej pieśni jest więc ukłonem w stronę upamiętnienia historii tej instytucji.

Główne partie wykonają tegoroczni dyplomanci studiów licencjackich i magisterskich Wydziału Wokalno-Aktorskiego. Kierownictwo muzyczne objęła Sylwia Janiak-Kobylińska założycielka Bałtyckiej Filharmonii Młodych – orkiestry, którą tworzą studenci i absolwenci Uczelni. Młodych wykonawców wesprze Chór Opery Bałtyckiej, przygotowany przez Annę Michalak.

Spektakl „Verbum Nobile” powstał przy współpracy Akademii Muzycznej i Opery Bałtyckiej. Być może ta realizacja zaowocuje dalszymi wspólnymi projektami operowymi.

Dyrygent: Sylwia Janiak-Kobylińska
Reżyseria: Ewa Iżykowska-Lipińska
Choreografia: Jakub Grzybek
Scenografia cyfrowa: Oskar Zamek-Gliszczyński
Przygotowanie wokalne: Leszek Skrla
Korepetytor wokalny: Dorota Artykiewicz-Skrla
Przygotowanie chóru: Anna Michalak
Orkiestra: Bałtycka Filharmonia Młodych
Wykonawcy:
Serwacy Łagoda, szlachcic – Paweł Michalczuk
Zuzia, jego córka – Magdalena Nanowska
Marcin Pakuła, szlachcic – Bartłomiej Kłos
Michał (Stanisław), jego syn – Paweł Janota
Bartłomiej – Mateusz Trepkowski
wieśniacy i wieśniaczki – Chór Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Organizacja:
Opera Bałtycka w Gdańsku
Współorganizacja:
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Wydział Wokalno-Aktorski

1811293

Dodaj komentarz