3.03 Butoh Mon Amour – premiera miniatury tanecznej

Termin: 3.03.2018,k godz. 19.00
Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury
Bilety: 10 zł

Koncept, choreografia, taniec: TO-EN Butoh Company
Projekt oświetlenia: Przemysław Kalemba
Dźwięk: Daniel Sobiesiak

Tancerka butoh TO-EN zaprezentuje przewrotne działanie,
w oryginalnej i świeżej stylistyce tańca butoh. Żartobliwą igraszkę
z obrazem kobiecego ciała, miejscem, publicznością. TO-EN jest tancerką butoh. Drogę artystyczną rozpoczęła w Szwecji, w zespole tańca butoh SU-EN Butoh Company, kierowanego przez artystkę
i choreografkę SU-EN. W tym czasie TO-EN brała udział w licznych przedstawieniach, projektach i festiwalach prezentowanych na czołowych scenach Szwecji. W 2009 roku, w Sztokholmie, odbyła się solowa premiera TO-EN pt. „WHITE – biały”. Premiera była jednoczesnym momentem narodzin TO-EN Butoh Company. Obecnie artystka pracuje w Polsce, realizuje spektakle, multidyscyplinarne projekty, akcje site-specific, improwizacje, warsztaty, wykłady. Ostatnie realizacje to: spektakl „Desert Rose”, performance ” Czerń”, „Miód”, wielkoformatowa instalacja ze szwedzkim artystą Fredrikiem Wretmanem pt. „Hikarimuji” czy 3-miesięczny projekt warsztatowy dla osób 60+, zakończony spektaklem „Ukryte wśród liści”. TO-EN oznacza po japońsku „Ziemia-Ogród”, „Ogród – Ziemski” (EARTH-GARDEN) i jest imieniem artystycznym tancerki.

O TAŃCU BUTOH

Butoh jest współczesną formą tańca, który narodził się w Japonii pod koniec burzliwych lat 50-tych XX w. Za głównego prekursora gatunku uważa się charyzmatyczną postać tancerza i choreografa Tatsumiego Hijikaty, który zrewolucjonizował podejście do sztuki oraz do środków artystycznego wyrazu. Taniec Hijikaty gwałtownie uderzał w wytworną estetykę dominującą wówczas na scenach Japonii. Rewolucyjny pod względem środków wyrazu i przekraczający granice gatunku, taniec butoh wprowadził nowe spojrzenie na ciało na scenie. Na gruncie europejskim butoh wciąż zaskakuje swą odmienną stylistyką, tworząc nowe warunki wymiany artystycznej, a także ugruntowując swą pozycję we współczesnej sztuce scenicznej.

Zaproszeni artyści:
Przemysław Kalemba
Wieloletni współpracownik Teatru Wybrzeże w zakresie realizacji oświetlenia. Współpracuje z Fundacją Teatru BOTO, a także z Grupą Profit. Wykonuje projekty świateł dla polskiej sceny muzycznej.

Daniel Sobiesiak
Wiolonczelista, kompozytor oraz synestetyk muzyczny, słyszący muzykę kolorami. Nagradzany na konkursach w Koszalinie, Wrocławiu, Gdańsku oraz Malborku. Koncertował w kraju jak i za granicą. Cechą charakterystyczną jego twórczości jest poszukiwanie emocji oraz wyjątkowy sposób jej kreowania na wiolonczeli elektrycznej. Artysta posiada bardzo zróżnicowany dorobek płytowy, eksplorując muzykę klasyczną, szeroko pojętą alternatywę, muzykę filmową oraz ambient, w myśl zasady „muzyka nie dzieli się na lepszą lub gorszą, lecz na tą, która posiada treści emocjonalne lub też nie”.

Dodaj komentarz