29.07-7.08 – 76 wydarzeń, 7 scen, ponad 300 artystów

Dzisiaj rozpoczyna się jedno z największych wydarzeń w Roku Szekspira – 20. Jubileuszowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku.

W programie wydarzenia m.in.: z Wielkiej Brytanii, Włoch, Rosji, Izraela, Belgii, Rumunii, Australii, Iranu i Polski.

O godz. 18:00 odbędzie się Inauguracja Festiwalu, którą uświetni koncert „Szekspir a capella” w wykonaniu Stanisława Soyki oraz Cracow Singers.

Jedną z gwiazd tegorocznej edycji imprezy będzie teatr performatywny Forced Entertainment uważany za pioniera brytyjskiej awangardy – który zaprezentuje wszystkie dzieła Szekspira, w serii 4 przedstawień dziennie. Każda z 36 szekspirowskich sztuk zostanie opowiedziana na nowo, kameralnie i z humorem, współczesnym językiem, przy użyciu zwykłych przedmiotów codziennego użytku. Spektakle Forced Entertainment są prezentowane w języku angielskim, nie są tłumaczone na język polski.

Wszystkie inne zagraniczne spektakle głównego nurtu festiwalu są tłumaczone na język polski i angielski.

Najgłośniejszym tegorocznym reżyserem, jest włoski wizjoner teatru, Romeo Castellucci – pokażemy jego ostatnią produkcję „Juliusz Cezar. Fragmenty”. Spektakl jest reinterpretacją głośnej, wielokrotnie nagradzanej realizacji „Juliusza Cezara” Castellucciego po raz pierwszy wystawionej przez Socìetas Raffaello Sanzio w 1997 roku. To swoistego rodzaju refleksja nad sztuką retoryki, choć słów w tym spektaklu jest niewiele. Juliusza Cezara – symbol siły – gra starzec, Marka Antoniusza człowiek po laryngektomii, czyli zabiegu usunięcia krtani, a bohater „…wski”, który jest zawoalowaną aluzją do jednego z ojców założycieli teatru, wprowadza sobie w jamę nosową endoskopową kamerę wideo, pokazując widzom genezę powstawania dźwięku.

Po raz pierwszy w 20-letniej historii festiwalu zaprezentujemy spektakl z Iranu. Będzie to „Hamlet„, najnowsza produkcja Quantum Theatre Group z 2014 roku, który narodził się z przepisania projektu trwającego cztery lata. Ta tragedia, to nieustanne zderzenia elektronów i, jak w fizyce, rezultaty tych zderzeń są nieprzewidywalne. Jak mówi reżyser spektaklu Arash Dagdar: Szekspir to dla mnie encyklopedia wiedzy o sprzecznościach tkwiących w ludzkiej naturze – mówi reżyser. Zaskakuje mnie i zachwyca, jest tajemniczy, dramatyczny… To mój współczesny irański dramatopisarz! Wystawianie Szekspira, to poddawanie siebie samego próbie, to pokazywanie tego, co wie się o życiu, ale również tego, co nam ciągle umyka.

W programie także spektakl z Izraela – „HamletMaszyna Navy Zuckerman, założycielki Teatru Tmuna. W „HamletMaszynie” Müller wycina szekspirowskiego Hamleta z jego czasów i umieszcza w swoich własnych, we Wschodnich Niemczech. Ustami klasycznego Hamleta wyraża swoje emocje i opinie o społeczeństwie i czasach, w jakich żyje. Znalazłam się w obliczu dwóch różnych głosów – mówi reżyserka – szekspirowskiego „Hamleta” i müllerowskiego „Hamleta”. Zainspirowana Müllerem, udałam się na poszukiwanie własnego „Hamleta”, z mojego czasu i miejsca. 

Festiwalowi, już po raz piąty towarzyszy nurt SzekspirOFF. W tym roku niezwykle bogaty w różnorodne wydarzenia i po raz pierwszy w formie konkursu. W programie m.in: małe formy teatru dramatycznego, teatr lalkowy, teatr tańca, happening, musical, koncert, stand-up, kabaret oraz filmy. Pojawią się również spektakle z pięciu polskich wyższych szkół teatralnych. Wydarzenia artystyczne będą odbywać się w siedmiu różnych lokalizacjach w całym Trójmieście.

Zapraszamy także na warsztaty teatralne oraz seminarium dla nauczycieli realizowane w ramach Letniej Akademii Szekspirowskiej a także na spotkania z festiwalowymi twórcami odbywające się bezpośrednio po spektaklach.

Opisy spektakli obu nurtów dostępne są na http://festiwalszekspirowski.pl/pl/home/festiwal/

Szczegółowe informacje i aktualności dostępne są na FestiwalSzekspirowski.pl.

1539129__kr

Dodaj komentarz