27.04-6.05 Sopocka Majówka 2018

Sopocka Majówka 2018 to kilkudniowa impreza miejska, odbywająca się w różnych lokalizacjach Sopotu, która każdego roku gromadzi kilkutysięczną publiczność, wśród której obecni są zarówno Sopocianie, mieszkańcy Trójmiasta jak i turyści spędzający pierwszy długi weekend majowy nad Zatoką Gdańską.

Tegoroczny program Sopockiej Majówki obfituje w wydarzenia artystyczne, kulturalne i sportowe. W programie wydarzenia znalazły się pokazy filmowe i spektakle teatralne, koncerty, wystawy, warsztaty rodzinne, pikniki, targ kulinarny, aktywności sportowe i spacery historyczne. Inspiracją dla wybranych wydarzeń tegorocznej Sopockiej Majówki jest kultura, zwyczaje i smaki Francji.

W programie wydarzenia m.in.:
Weekend z Yasminą Rezą

BÓG MORDU
reż. Dominik Nowak
Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
27.04, godz. 19.00

Spektakl to niezwykle „aktorsko” napisana komedia psychologiczna jednej z najpopularniejszych autorek w Europie Yasminy Rezy. Akcja spektaklu rozgrywa się w czasie rzeczywistym podczas spotkania dwóch małżeństw dotyczącego bójki ich dzieci. Czwórka dorosłych „wychowanych” osób rozmawia w „kulturalny” sposób o zaistniałej sytuacji. Z pozoru kurtuazyjne spotkanie stopniowo przeradza się w otwarty konflikt. Tytułowy „Bóg mordu” uwidacznia się w zachowaniu bohaterów z każdą chwilą spędzoną w jednym pomieszczeniu ukazując coraz większe pęknięcia w skorupie mieszczańskiego wychowania.

Tekst, oprócz wielokrotnych adaptacji scenicznych, zyskał ogromną popularność dzięki nakręconemu na jego podstawie filmowi „Rzeź” Romana Polańskiego. Do współpracy przy realizacji spektaklu zaprosiliśmy również gwiazdorską obsadę Katarzynę Maciąg i Lesława Żurka, która zagra na słupskiej scenie z aktorami Nowego Teatru.
Twórcy:
Reżyseria: Dominik Nowak
Autor: Yasmina Reza
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Scenografia i kostiumy: Tomasz Brzeziński
Występują: Katarzyna Maciąg, Marta Turkowska, Igor Chmielnik, Lesław Żurek
Czas trwania spektaklu: 1 godz. 40 min.

SZTUKA
reż. Tadeusz Bradecki
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
28.04, godz. 18.00

Czy jeden obraz jest w stanie zniszczyć wieloletnią przyjaźń? O tym przekonają się bohaterowie jednej z najsłynniejszych komedii Yasminy Rezy. Marc, Serge i Yvan to starzy przyjaciele, którzy od lat mogą na siebie liczyć, choć różni ich praktycznie wszystko (pochodzenie, wykształcenie, poglądy, klasa społeczna). W przededniu ślubu jednego z nich, Serge kupuje dzieło sztuki współczesnej za dwieście tysięcy. Jego gust nie znajduje jednak wsparcia w przyjaciołach. Kilka krytycznych uwag ujawnia narastające od pewnego czasu napięcia i zatajone konflikty, które wystawią męską przyjaźń na najtrudniejszą z prób

Yasmina Reza to jedna z najpopularniejszych francuskich dramatopisarek. Międzynarodową rozpoznawalność przyniosła jej wielokrotnie nagradzana komedia „Sztuka”. Jest także autorką granego na naszej Scenie Kameralnej „Boga mordu”, na podstawie którego Roman Polański nakręcił w 2011 roku głośny film „Rzeź”. Autorka doskonale ukazuje złożoność międzyludzkich relacji i dostrzega to, co zazwyczaj skrywamy pod warstwą codziennych uprzejmości. Właśnie dlatego Tadeusz Bradecki postanowił sięgnąć po jej tekst, do którego realizacji zaprosił trzech charyzmatycznych aktorów naszego Teatru.
Twórcy:
Reżyseria: Tadeusz Bradecki
Scenografia i kostiumy: Maria Kanigowska
Asystent reżysera: Andrzej Dopierała
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Koncepcja światła: Maria Machowska
Występują: Andrzej Dopierała, Jerzy Głybin, Andrzej Warcaba
Czas trwania spektaklu: 1h 30 min

Bilety:
Normalny: 50 zł, Ulgowy: 40 zł
Bilety można nabyć w systemie on line / interticket oraz kasie teatru, która otwarta jest również na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia

……………………

CIRQUE MOSAIC pokazy cyrkowe i animacje rodzinne
Plac Przyjaciół Sopotu
1 maja (wtorek) 2018

Wyobraźnię najmłodszych uczestników pobudzi grupa kreatywnych artystów cyrkowych, wspólnie tworzących unikatową mozaikę talentów czyli Cirque Mosaic. W programie wydarzenia nie zabraknie pokazów ekwilibrystyki i żonglerki, jazdy na monocyklu, popisów sztuki cyrkowej, muzyki na żywo oraz gier i zabaw sprawnościowych dla dzieci.

…………………….

FRANCUSKA BAGIETKA spektakl uliczny w wykonaniu Teatru SFINKS i studentów ASP w Gdańsku
taras Klubokawiarni Dwie Zmiany, Bohaterów Monte Cassino 31/Willa Bergera, ul. Obrońców Westerplatte 24
2 maja (środa) 2018

„Francuska Bagietka” to propozycja awangardowego spektaklu ulicznego, przygotowana przez artystów związanych z sopockim, transgatunkowym Teatrem SFINKS, który do współpracy zaprosił studentów pracowni Sztuka w Przestrzeni Publicznej ASP w Gdańsku, prowadzonej przez prof. Roberta Florczaka. Artyści, performerzy i muzycy jako spadkobiercy wolnościowych i kolorystycznych tradycji Szkoły Sopockiej pragną złożyć artystyczny, z francuska frywolny i z sopocka przekorny hołd dla Paryża i „Sopocko – Paryskich” powiązań kulturowych w sztuce, modzie i muzyce. W programie wydarzenia działania performatywne, muzyka na żywo, wystawa w ogrodzie Willi Bergera i mapping na placu przy fontannie Jasia Rybaka oraz na budynkach przy ul. Haffnera (róg Majkowskiego) oraz przy ulicy Podjazd.

Szczegółowy program