26.10 Kunszt Kostiumu – spotkanie z gośćmi | spektakl kostiumów

Termin: 26.10.2017, godz. 17.00
Miejsce: Teatr Wybrzeże
Wstęp wolny

Pasjonujesz się teatrem, kostiumem, szyciem i projektowaniem? Doskonale! Zapraszamy Cię do uczestnictwa w spotkaniu dotyczącym Kunsztu kostiumu, a konkretniej – rzemiosła szycia artystycznego, w ramach którego zaproszeni na spotkanie Goście/Specjaliści w dziedzinie zaprezentują swoją twórczość w formie spektaklu kostiumów. Będzie to eksperymentalna forma łącząca różne stylistyki. Pokazujące relacje między kostiumami pochodzącymi z różnych narracji. Kostiumami odartymi z postaci, które jeszcze do niedawna tworzyły bądź stale tworzą.

Gośćmi spotkania będą:
Alicja Gruca – tworząca niezależnie kostiumy sceniczne nastawione na interaktywność.

Iwona Tynda – prowadząca Pracownię Krawiecką Teatru Wybrzeże, Rzemieślnik Teatralny, Krawcowa tworząca kostiumy teatralne oraz autorską modę.

Katarzyna Konieczka – tworząca niezależnie kostiumy rozumiane jako formy rzeźbiarskie.

A także przedstawiciele Trójmiejskich scen teatralalnych: reżyserzy, choreografowie, aktorzy i projektanci.

Zależy nam na ukazaniu złożoności etapów rzemieślniczego tworzenia kostiumu, gdzie pierwszy jest projekt, następnie opracowanie wykroju, które przechodzi w proces kroju, a na samym końcu – szycia i wykończenia odzienia. Czy, aby tylko? A co z przygotowaniem tkaniny do szycia? Nici? Dodatków? A jeżeli realizujemy projekt w eksperymentalnej metodzie, drukujesz, odlewasz? Jak wtedy myśli się o procesie tworzenia?

Spotkanie ma na celu dokonanie krytycznej i konstruktywnej retrospekcji rzemiosła szycia artystycznego. Rozszerza rozumienie kostiumu o odwagę do eksperymentowania z formą, z narzędziem i z treścią kostiumu.

Chcemy ukazać lokalne dziedzictwo kulturowe i zaprezentować różne podejścia do projektowania kostiumów m.in. scenicznych, teatralnych, tanecznych. Chcemy zawędrować w spotkaniu do nowego skrzyżowania poprzez synergiczne zderzenie ze sobą ludzi opowiadających o osobistym doświadczaniu kunsztu kostiumu.

Planem jest poznanie Trójmiejskiej społeczności z lokalnymi rzemieślnikami kostiumu i ich twórczością.

Projekt dofinansowano ze środków Miasto Gdańsk.
Partnerem Spotkania i wsparciem merytorycznym jest Teatr Wybrzeże

Patroni Medialni:
Sztuka Trójmiasta
Pitu Pitu Trójmiasto
Skręć w Kulturę
Filozofuj!
Machina Myśli

Dodaj komentarz