24-25.06 Trzy Teatry – spektakle w Słupsku

Nowy Teatr im. Witkacego, Teatr Lalki „Tęcza” oraz Teatr Rondo zapraszają na spektakle i wydarzenia towarzyszące 24 i 25 czerwca.

Repertuar:

24.06. 2016 r.

19.00 – „Bóg mordu”, premiera studencka, miejsce: Nowy Teatr im. Witkacego, Duża Scena, bilety w kasie ul. Jana Pawła II 3

20.40 – spotkanie popremierowe na temat języka filmu i teatru, zrealizowane przy współpracy z Akademią Pomorską w Słupsku (wstęp wolny), miejsce: Nowy Teatr, Mała Scena

21.30 – spektakl plenerowy „Kukier”, miejsce: Park Kultury, Sportu i Rekreacji (wstęp wolny), reż: Katarzyna Sygitowicz – Sierosławska, Teatr Rondo

25.06. 2016 r.

11.00 – „Trójka na głowie”, spektakl, reż: Michał Tramer, miejsce: Państwowy Teatr Lalki „Tęcza”, bilety w kasie przy ul. Waryńskiego

12.15 – wernisaż pierwszej wystawy w nowej „Galerii Przypadkiem” miejsce: okna Teatru Tęcza, od ulicy Bema  (wstęp wolny)

19.00 – „W pudle” – premiera, projekt Mokotów, reż: Małgorzata Gona Burjan, miejsce: Teatr Rondo, bilety w kasie przy ul. Niedziałkowskiego 5a

19.00 – „Bóg mordu”, reż: Dominik Nowak, premiera, miejsce: Nowy Teatr im. Witkacego, Duża Scena, bilety w kasie ul. Jana Pawła II 3

Opis wydarzeń

Nowy Teatr im. Witkacego

Bóg mordu – spektakl

„Bóg mordu” to niezwykle „aktorsko” napisana komedia psychologiczna jednej z najpopularniejszych autorek w Europie Yasminy Rezy (wielokrotnie wystawiana „Sztuka” czy ostatnio wydany bestseller „Świt, wieczór lub noc” opisujący skandale prezydenta Francji N. Sarkozy’ego). Akcja spektaklu rozgrywa się w czasie rzeczywistym podczas spotkania dwóch małżeństw dotyczącego bójki ich dzieci. Czwórka dorosłych „wychowanych” osób rozmawia  w „kulturalny” sposób o zaistniałej sytuacji. Z pozoru kurtuazyjne spotkanie stopniowo przeradza się w otwarty konflikt, odsłaniając ciemne strony człowieka żyjącego we współczesnej cywilizacji. Tytułowy „Bóg mordu” uwidacznia się w zachowaniu bohaterów z każdą chwilą spędzoną w jednym pomieszczeniu ukazując coraz większe pęknięcia w skorupie mieszczańskiego wychowania.

Tekst, oprócz wielokrotnych adaptacji scenicznych, zyskał ogromną popularność dzięki nakręconemu na jego podstawie filmowi „Rzeź” Romana Polańskiego. Do współpracy przy realizacji spektaklu zaprosiliśmy również gwiazdorską obsadę (popularni aktorzy filmowi i telewizyjni Katarzyna Maciąg i Lesław Żurek), która zagra na słupskiej scenie z aktorami Nowego Teatru.

Autor: Yasmina Reza
Reżyseria: Dominik Nowak
Scenografia: Tomasz Brzeziński
Kostiumy: Tomasz Brzeziński
Obsada: Katarzyna Maciąg, Marta Turkowska, Lesław Żurek, Igor Chmielnik

Terminy spektakli:
24.06 godz. 19.00
25.06 godz. 19.00

Miejsce: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, ul. Jana Pawła II 3, Duża Scena
Ceny biletów: 30/25/20zł
Rezerwacje: (59) 846 70 13 (59) 846 70 06

Spotkanie popremierowe z pracownikami Instytutu Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku

To paradoksalne, że w dobie nowych mediów, ożywiających na różne sposoby międzyludzką komunikację, ona sama staje się najbardziej problematyczna – o czym świadczy najlepiej (najgorzej!) stan bieżącej debaty politycznej i społecznego nieporozumienia w Polsce. Z jednej strony, spory toczą się o wielkie idee i konkretne sprawy – z drugiej, spoza fasad politycznej poprawności ujawnia się moc nieufności, pogardy, potężne emocje, które wyrażane coraz bardziej brutalnie niszczą właściwie język. Oglądane na ekranach telewizji lub śledzone na forach internetowych, kłótnie stają się dla wielu pożądaną rozrywką, choć w każdym indywidualnym wymiarze działają destrukcyjnie i prowadzą do wielu osobistych nieszczęść. Tekst Yasminy Rezy stanowi doskonały punkt wyjścia do namysłu nad tym niebezpiecznym zjawiskiem – jeszcze lepszym są teatralne inscenizacje dramatu oraz jego filmowa adaptacja, zrealizowana przez Romana Polańskiego (Rzeź, 2012). Czy dzieła artystyczne mogą doprowadzić do oczyszczenia z tej przedziwnej choroby naszych czasów jaką są komunikacyjne wojny i mowa nienawiści? Czy język filmowy potrafi przyjść z pomocą w trudzie nawiązywania dialogu – odsłonić istotę problemu?

Język(i) filmu dr Janusz Bohdziewicz, Instytut Polonistyki AP

Rzeź (2012) filmowa adaptacja dramatu Yasminy Rezy w reż. Romana Polańskiego

Język(i) teatru dr hab. prof. nadzw. Anna Sobiecka, Instytut Polonistyki AP

Data: 24.06.2016, godz: 20.40
Miejsce: Mała Scena, Nowy Teatr im. Witkacego

Teatr Lalki Tęcza

„Trójka na głowie” – spektakl
W ramach akcji słupscy lalkarze pokażą swoją najnowszą premierę – „Trójka na głowie”.
Spektakl jest wyjątkowy z kilku powodów.
Po pierwsze to polska prapremiera sztuki Carstena Brandaua – jednego z najlepszych niemieckich dramaturgów piszących dla dzieci i młodzieży. To wyjątkowy, wielokrotnie nagradzany tekst (m.in. nagroda w niemiecko-niderlandzkim konkursie „Kaas& Kappes” i nominacja do nagrody Deutscher Kindertheaterpreis).
To wyjątkowe przedsięwzięcie także z innego powodu – równolegle powstały dwa przedstawienia: w słupskiej „Tęczy” oraz w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

Spektakl powstał w efekcie międzynarodowego projektu, na który składały się także: konkurs plastyczny, warsztaty scenograficzne i muzyczne prowadzone przez twórców niemieckich, spotkanie z autorem tekstu i publikacja książeczki edukacyjnej.

Miejsce: Państwowy Teatr Lalki „Tęcza”, ul. Waryńskiego 2, Słupsk
Data: sobota 25. czerwca godz. 11.00
Autor: Carsten Brandau, reż. Michał Tramer, występują: Joanna Stoike Stemkowska, Anna Rau, Ilona Zaremba
Ceny biletów: 18zł/15zł

Wernisaż wystawy
Tęcza tworzy galerię…
Idea stworzenia galerii powstała po remoncie Teatru Lalki. I trochę przypadkiem…
Dzięki temu, że od strony ulicy Bema powiększone zostały okna „Tęczy”, aż prosiło się by wypełnić je twórczo.
W „Galerii Przypadkiem” pokazywać będziemy zatem prace tych, którzy w „Tęczy” i dla „Tęczy” tworzyli.
Cykl „Oni tworzyli w Tęczy…” – otwieramy w sobotę 25 czerwca o godz. 12.15

Teatr Rondo

spektakl „W pudle” – projekt Mokotów

W którym momencie kończy się wolność i nieskrępowana wyobraźnia? Czy zauważamy moment, w którym zaczynamy formować swoje umysły i ciała według konkretnego, wskazanego wzoru? I kto wskazuje nam drogę? Bo jeśli nie bliscy, to może szkoła? A jeśli nie szkoła, to media, lifestylowi blogerzy, portale społecznościowe i gry komputerowe? Dokąd zmierzają umysły i dusze młodych ludzi? Często słyszymy, że coraz młodsi ludzie nie mają czasu na spotkania, zajęcia pozalekcyjne, bywanie na wydarzeniach kulturalnych. Czy rzeczywiście są tak zajęci? Co robią w tym czasie?

Do jakiego trybu życia jesteśmy przystosowywani, co skłania nas do wyjścia z domu? I co umyka nam w czasie gdy siedzimy „w pudle”?

Spektakl młodzieżowej grupy Projekt Mokotów.

reżyseria Małgorzata Gona Burjan

Cena biletów – 5 zł
Miejsce: Teatr Rondo
Data: premiera 25.06. godz. 19.00

Spektakl plenerowy „Kukier”

„Kukier” obficie czerpie ze słowiańskich symboli i metafor utrwalonych w przedchrześcijańskich sposobach opisu kosmogonii. Przestawienie buduje swą fabułę łącząc bohaterów z personifikacjami sił przyrody. Pokazuje ład zbudowany za pomocą niezmiennych cyklów natury i ich łączności z egzystencją człowieka. Życie jednostki, jej początek i koniec nierozerwalne związane są z żywiołami ziemi, wody, powietrza i ognia, które prowadzą ją poprzez niekończący się cykl narodzin i śmierci.

W spektaklu będzie można zobaczyć jak Ziemia w swoim cyklu umierania i odradzania szuka męża, spotyka żywioły powietrza dwa wiatry, ale żaden z zalotników nie zostaje jej mężem. Później pojawia się żywioł ognia, ale odrzucony pogrąża świat w pożarze, wtedy z pomocą przychodzi woda. Żywioł wody gasi pożar i cykl przyrody zaczyna się na nowo. Ziemia pokrywa się zielenią wtedy przychodzi tytułowy Kukier, który łączy świat przyrody ze światem ludzi.

Ziemia daje plon, w finale spektaklu aktorzy dzielą się chlebem z publicznością.

scenariusz: Przemysław Laskowski
reżyseria: Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska
opracowanie muzyczne: Maciej Sierosławski
występują: Julia Byrzykowska, Michalina Filimoniak, Adrian Grzymkowski, Katarzyna Prynkiewicz,
Kamil Sidorczuk, Michał Sierosławski, Michał Studziński, Aleksandra Wielikdzień.

Data: 24 czerwca (piątek), godz. 21.30
Miejsce: Park Kultury, Sportu i Rekreacji

ww

Dodaj komentarz