24.07 Festiwal Form Ulicznych Hybzio 2016, Nowy Dwór Gdański

Hybzio 2016 – dołącz do festiwalu wyobraźni .

Całe niedzielne popołudnie z teatrami ulicznymi, warsztatami i koncertami, które zadziwiają, poruszają, a przede wszystkim bawią. 24 lipca w Nowym Dworze Gdańskim Festiwal Form Ulicznych Hybzio 2016.

W tym roku wystąpią Teatr Snów, jeden z najstarszych i najsłynniejszych teatrów plenerowych w Polsce oraz błyskotliwy Teatr Delikates. Dla dzieci marionetkowy Teatr Barnaby z „Czerwonym Kapturkiem” i Teatr Małe Mi ze spektaklem na podstawie wierszy Tuwima, który puszcza oko także do dorosłych, wychowanych na jego twórczości.

Ciekawym punktem programu będzie strefa japońska, a w niej pokazy i warsztaty Aikido, warsztaty japońskiej kaligrafii i ceramiki z motywami z Japonii. Spotkanie z kulturą tego kraju proponuje nowodworska grupa Aikido.

W tym roku Hybzio to także koncerty – po południu relaks z Muzyką Sfer, a wieczorem trochę ostrzej z zespołem Target. Już nieodłącznym elementem festiwalu są powarsztatowe prezentacje dzieci z Nowego Dworu Gdańskiego. W tym roku wystąpią grupa teatralna ze specjalnie stworzoną etiudą oraz grupa muzyczna, która zagra z zespołem Target. Obowiązkowym punktem festiwalu jest także spotkanie ze sztukami pięknymi, w tym roku w hallu ŻOK-u będzie można oglądać wystawę wielkoformatowego malarstwa Małgorzaty Limon.

PROGRAM Festiwalu Form Ulicznych Hybzio 2016:

15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30, 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00 Teatr Delikates, Z głową w chmurach – spacer interaktywny

15.00-21.00 Małgorzata Limon, Różne oblicza natury, wystawa malarstwa, hall ŻOK-u

14.30 spektakl powarsztatowy w wykonaniu dzieci z grupy teatralnej

15.00 Teatr Małe Mi, TUWIM Julek, PARA buch FRAZY w ruch

16.00 Muzyka sfer – muzyczne spa, koncert relaksacyjny

17.00-19.00 strefa japońska – pokazy i warsztaty aikido, warsztaty kaligrafii i ceramiki japońskiej

17.00-19.00 otwarte warsztaty ceramiki, mobilne ogrody

19.00 Teatr Barnaby, Czerwony Kapturek

20.00 Target + dzieci z ŻOK-u – koncert

21.00 Teatr Snów, Pokój

 

Festiwal Form Ulicznych Hybzio, 24 lipca 2016, Nowy Dwór Gdański, teren wokół Żuławskiego Ośrodka Kultury, ul. Sikorskiego 21. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. W przypadku niekorzystnej pogody wydarzenia festiwalowe odbędą się w Żuławskim Ośrodku Kultury.

Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w programie wydarzenia.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Gminy Nowy Dwór Gdański.

www.zok-ndg.pl

hybzio_plakat

O wykonawcach:

Teatr Barnaby, „Czerwony kapturek”

Tę bajkę znają wszyscy. „Czerwony Kapturek” to historia dziewczynki, która dostaje misję odwiedzenia swojej chorej babci. Na swojej drodze spotyka złego wilka. Na szczęście pojawia się dzielny gajowy i wszystko dobrze się kończy. Piękne piosenki, zawrotna akcja i doskonała oprawa muzyczna skomponowana przez Michała Makulskiego sprawią, że dzieci bawić się będą doskonale. Czas trwania bajki ok. 45 min .

Tekst: Jan Brzechwa

Scenariusz: Marcin Marzec

Muzyka: Michał Makulski

Lalki: Krzysztof Szafraniec, Jan Tomasz Pieczątkowski

Animacja: Marcin Marzec

teatr barnaby

Teatr Barnaby to mobilna wersja teatru marionetkowego ze składaną sceną, która pozwala na granie spektakli w każdych warunkach oraz autorskie lalki – marionetki. Aktualnie Teatr Barnaby ma w repertuarze trzy spektakle: „Czerwony kapturek, „Legendę o starym dębie” oraz „Kota w butach”.

 

Teatr Małe Mi, „TUWIM Julek – PARA buch FRAZY w ruch”

„Był raz sobie Julian Tuwim… To nazwisko Wam coś mówi?

Że poeta? Że literat? Jak dorośnie – tak! Lecz teraaaz?

Teraz to jest mały Julek. Wisus, urwis i w ogóle.

Nic nie zapowiada jeszcze, że ma zostać taaakim wieszczem!

"TUWIM Julek!!! PARA buch - FRAZY w ruch" spektakl w wykonaniu Teatru Małe Mi - Sławy Tarkowskiej z udziałem Graży Wielgus / Magdaleny Pawelec; scenariusz Marty Guśniowskiej na podstawie książek WYDAWNICTWA LITERATURA Wiesławy Jędrzejczykowej – „RANY JULEK” autorstwa Agnieszki Frączek i „TUWIMOWO” Wandy Chotomskiej, Andrzeja Strąk, Marcina Brykczyńskiego, Pawła Wakuły i Michała Rusinka; scenografia: Karolina Kalmus, Marek Janiak, Grzegorz Gorzkiewicz; stroje: Ewa Fidziukiewicz, Ewa Krupa; lalki: Kasia Szpilkowska, Randia Filutkowska, Piotr Pastusiak; muzyka:, Jacek BUDYŃ Szymkiewicz, Alexander Orlowski, Marek Siłownik; typografia: Andrzeja STUDIO 18 Chętko; druki: Paweł Tryzno, Jarek Załęski; wsparcie reżyserskie: Piotr Bikont; wsparcie organizacyjno techniczne i wolontariat: Julia JULKA! :) Schmidt, Natalia NAGA Galicz, Andrzej BIEDA Czapliński, Sławek CHARLIE Fijałkowski, Paweł SMOK Szczucki, Artur Reszko, Piotr Klim, DeejJay Offi; Krzysztof Mikulski; Bartek Smoczyński; Jacek BIELAS Bieleński, Waldemar Draczyński; Tomasz Skrzypiński; Anna Groblińskia; Anny Wyrwas, Adam Czarnecki; Paweł KOFEINI Kawiński; Robert Kuśmirowski; Jarek TARARARA Koziara, Andrzej INDOR Osiecki;, Włodzimierz SANI-PLAST Domagała, Tadeusz Krupa; projekt fundacji FLAP PEOPLE www.flappeople.pl; we współpracy z Dom Literatury http://forum-kultury.pl/; zrealizowany w: MUZEUM KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ Jadwigi i Pawła Tryzno; dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi; fot. Michał Strokowski http://michalstrokowski.pl

„TUWIM Julek!!! PARA buch – FRAZY w ruch”
spektakl w wykonaniu Teatru Małe Mi – Sławy Tarkowskiej z udziałem Graży Wielgus / Magdaleny Pawelec;
scenariusz Marty Guśniowskiej na podstawie książek WYDAWNICTWA LITERATURA Wiesławy Jędrzejczykowej – „RANY JULEK” autorstwa Agnieszki Frączek i „TUWIMOWO” Wandy Chotomskiej, Andrzeja Strąk, Marcina Brykczyńskiego, Pawła Wakuły i Michała Rusinka;
scenografia: Karolina Kalmus, Marek Janiak, Grzegorz Gorzkiewicz;
stroje: Ewa Fidziukiewicz, Ewa Krupa;
lalki: Kasia Szpilkowska, Randia Filutkowska, Piotr Pastusiak;
muzyka:, Jacek BUDYŃ Szymkiewicz, Alexander Orlowski, Marek Siłownik;
typografia: Andrzeja STUDIO 18 Chętko;
druki: Paweł Tryzno, Jarek Załęski;
wsparcie reżyserskie: Piotr Bikont;
wsparcie organizacyjno techniczne i wolontariat: Julia JULKA! :) Schmidt, Natalia NAGA Galicz, Andrzej BIEDA Czapliński, Sławek CHARLIE Fijałkowski, Paweł SMOK Szczucki, Artur Reszko, Piotr Klim, DeejJay Offi; Krzysztof Mikulski; Bartek Smoczyński; Jacek BIELAS Bieleński, Waldemar Draczyński; Tomasz Skrzypiński; Anna Groblińskia; Anny Wyrwas, Adam Czarnecki; Paweł KOFEINI Kawiński; Robert Kuśmirowski; Jarek TARARARA Koziara, Andrzej INDOR Osiecki;, Włodzimierz SANI-PLAST Domagała, Tadeusz Krupa;
projekt fundacji FLAP PEOPLE www.flappeople.pl;
we współpracy z Dom Literatury http://forum-kultury.pl/;
zrealizowany w: MUZEUM KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ Jadwigi i Pawła Tryzno;
dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi;
fot. Michał Strokowski http://michalstrokowski.pl

Mobilny Słup Ogłoszeniowy, a w nim scenka lalkowa ukazująca łobuzerskie dzieciństwo Tuwima Julka. Sceny aktorskie i lalkowe przeplatane są zabawą typograficzną. Przeobrażająca się scenografia to efekt kolażu twórczości artystów łódzkich, wspieranych przez przyjaciół z całej Polski.

Scenariusz Marty Guśniowskiej i piosenki Jacka „Budynia’’ Szymkiewicza powstały na podstawie książek Wydawnictwa Literatura: „Rany Julek” – Agnieszki Frączek oraz „Tuwimowo” – panteonu współczesnych polskich poetów z Wandą Chotomską i Michałem Rusinkiem na czele, parafrazujących wieszcza.

Spektakl powstał z okazji Tuwimowskiego roku 2013.

Teatr Małe Mi

Małe Mi to wierny tradycji wędrownych opowiadaczy Autorski Teatr Lalek. Teatr Sławy Tarkowskiej, absolwentki Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, dyplomowanej bajkoterapeutki. Profesjonalny, uważny i otwarty na potrzeby młodych widzów oraz ich opiekunów, bawi i uczy.

W spektaklach prezentuje różne formy animacji, żywego planu oraz piękną, bogatą scenografię. Wykorzystuje sztukę opowiadania, ruch sceniczny i muzykę graną oraz śpiewaną na żywo. Współpracuje z wybitnymi artystami sztuk wszelakich. Spektakle i teatralne warsztaty adresuje do dzieci – dzieci od lat 3 do 103* (*Tuwima od 2 do 102 ;).

 

Teatr Delikates, „Z głową w chmurach. Marzyciele”

To 21 minutowy spacer, który umożliwia „oddanie” głowy w chmury, całkowicie i dosłownie dzięki nietypowej aranżacji scenografii w kształcie chmur. Z wnętrza chmury widz-słuchacz ułowi opowiadaną przez głównego bohatera historię opartą na motywach hawajskich wierzeń Huna …

Piękna historia z morałem o tym jaki jest świat, że jesteśmy jego częścią i że wszystko zależy od nas …  Tych kilka minut „w chmurze” relaksuje, skłania do refleksji, motywuje. „Z głową w chmurach” to słuchowisko, które subtelnie istnieje w przestrzeni publicznej, zmieniając ją i nas.

Premiera 05.06.2010r. Warszawa Park Praski

Teatr Delikates

Delikates powstał w 2007 r. Nazwę zapożyczając od dobrze znanych sklepów zwanych Delikatesami – otwartych dla wszystkich i posiadających pełen asortyment wszelkich dóbr.

Celem jest stworzenie teatru pełnego smakowitych specjałów.

Produkt w fazie końcowej jest starannie zapakowany i łatwo przyswajalny. Ale tylko pozornie.

Produkty to nie tylko spektakle, również performance, happening, jak również wiele innych działań zainspirowanych chęcią wpłynięcia na „zastaną” codzienność.

3. Teatr Delikates_fot. Mikolaj Car

Teatr Snów, „Pokój”

Samotny mieszkaniec niezwykłego pokoju usytuowanego na pograniczu marzenia i rzeczywistości czeka, śni, wspomina. Jego przestrzeń przyciąga uwagę. Dla nas jest miejscem gry, zabawy. Świat, który otacza bohatera jest karłowaty, chociaż licznie zaludniony. Nawet zazdrości czasem żyjącym tam postaciom. W normalnym pokoju nie potrafiłby jednak zamieszkać i żyć szczęśliwie.

Marząc o miłości nie dostrzega tej, która troszczy się o niego organizując jego życie. A czasem, chyba nie tylko we śnie, staje się jego partnerką. Mogłaby nią być. Gdyby ją dostrzegł.

Czy bohater ucieka od rzeczywistości, czy też na nią wpływa ?

Gdy śpi to czy śni sen we śnie?

Czy my widzowie jesteśmy z jego snu ?

Czy będziemy gdy śnić przestanie ?

Może to on utrzymuje nas przy życiu?

Może istniejemy dzięki niemu, dzięki jego kreacji?

Dzięki jego samotnemu wysiłkowi by ciekawie śnić, by trwał teatr ?

Co będzie gdy ostatecznie opuści swój pokój?

Scenariusz, reżyseria i oprawa plastyczna: Zdzisław Górski

Muzyka: collage

Premiera: lipiec 2005

DIGITAL CAMERA

DIGITAL CAMERA

Teatr Snów powstał  w 1986 roku i jest nazywany klasykiem polskiego teatru ulicznego.

Znany jest z niepowtarzalnej poetyckiej stylistyki. Posługuje się metaforą opowiadając proste historie wyprowadzone  z codzienności.

Najważniejsze spektakle:

1987- „Pokusa” i „Gry – maski” ,  1988- „Drodze do raju”,  1989 -„Czarodziejski Ptak” , „Republika marzeń” i „Sanatorium”, 1990- „Powrót”, 1991- „Podróże”,  1993- „Wizyta”, 1995 – „Ogród”, 1999 – „Księga utopii”, 2000 – „Żuraw” i „Rejs”, 2002 – „Szafarz”,

2005 -„Pokój”,  2006 -„ Pracownia”, 2007- „Stół”, 2008 -„Imitacje”, 2009 -„Remus”, 2011 –„Ulro”, 2012 – „Pielgrzymka”, 2014- ‘Rudymenty”

Teatr prezentował swoje przedstawienia na wielu dużych i mniejszych festiwalach w Polsce.

Grał na festiwalach w Archangielsku, Petersburgu, Awinionie, Brnie, Delft, Edynburgu, Gandawie, Stockton a także w wielu innych miejscowościach w Czechach, Belgii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Mołdawii, Ukrainy. Wielokrotnie występował w Niemczech.

 

Muzyka Sfer

Koncert jest wyjątkową kombinacją brzmienia gongów i mis dźwiękowych z muzyką elektroniczną; to połączenie jednych z najstarszych instrumentów naszej cywilizacji z elektronicznymi, takimi jak m.in. syntezatory, loopery, gitara elektryczna. Stylistycznie dotyka takich gatunków jak ambient, neoklasyka, glitch, szeroko pojęta elektronika. Przestrzeń́ i minimalizm, pojawiają̨ się̨ również̇ ściany dźwięku i cisza.

 

Target

TARGET to hardrockowa siła pięciu chłopaków z Pomorza. Zespół posiada niewyczerpane zapasy rockowej energii, a koncerty dają możliwość by ją uwolnić i przekazać publiczności. Teksty i przesłanie zespołu pozwalają spojrzeć na świat w krzywym zwierciadle, zawierają dużą dawkę oryginalnego humoru będącego lekarstwem na rutynę otaczającej rzeczywistości.

TARGET_Foto2

Zespół jest również znany z charakterystycznego brzmienia będącego mieszanką classic rocka, glam rocka i hard rocka.

Voc: Kamil Mądrzyński

Lead Guitar: Łukasz Wujke

Rhythm Guitar: Kamil Garbaty

Bass: Daniel Wujke

Drums: Paweł Precel Recki

Małgorzata Limon, „Różne oblicza natury” – wystawa malarstwa

„Czym jest natura? To my nią jesteśmy, nasze wnętrze i to, co nas otacza, czyli całe bogactwo świata przyrody.”

Wystawa malarstwa Małgorzaty Limon, której obrazy natura wypełnia po brzegi. Malarka pokazuje człowieka wplątanego w bogaty w kolory świat natury. Ten świat staje się także metaforą naszego wnętrza pełnego tajemnic i zawiłości.

Małgorzata Limon urodziła się w Gdańsku w 1986 roku. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiowała także na Accademia degli Belle Arti di Brera w Mediolanie oraz ukończyła szkoły wizerunku i charakteryzacji Beauty Art oraz Magnus Film. Brała udział w międzynarodowych festiwalach artystycznych, m.in. w Turcji i we Włoszech. Aktualnie pracuje jako charakteryzator w gdańskim oddziale Telewizji Polskiej.

Aikido Nowy Dwór Gdański i strefa japońska

Pokaz aikido, japońskiej sztuki walki, zarówno w wykonaniu dorosłych, jak i dzieci. Nowodworska Grupa Aikido, obok tradycyjnych technik ręcznych, zaprezentuje również formy z użyciem broni drewnianej: jo (kij), bokken (treningowy miecz japoński) i tanto (nóż). W przerwach każdy będzie mógł spróbować własnych sił i nauczyć się prostych chwytów i rzutów.

Pokazowi towarzyszyć będzie warsztat japońskiej kaligrafii, który umożliwi napisanie znakami alfabetu japońskiego własnego imienia. Dla niestrudzonych fascynatów kultury japońskiej również warsztat ceramiczny i możliwość wykonania japońskiej pamiątki.

Materiał nadesłany

Dodaj komentarz