22.04 Szekspir z jajami

Szekspir z jajami

Czy można przedstawić twórczość Wiliama Szekspira wśród niemilknących śmiechów i burz oklasków? Tak! Udało się to Kabaretowi Nowaki i Krzysztofowi Jaroszyńskiemu, czyli twórcom widowiska „Królestwo za uśmiech czyli Szekspir z jajami”. Premiera odbędzie się 22.04 br. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Bez sekundy szkolnej nudy widz dowiaduje się wiele o szekspirowskich sztukach, takich jak Sen nocy letniej, Makbet, Wesołe Kumoszki z Windsoru, Otello, Burza, Hamlet, Król Lear. Jakim człowiekiem był Szekspir i jak powstawały jego dzieła poznacie Państwo w skrzących się humorem skeczach i monologach.

Ten wyjątkowy projekt, czerpiący z tego, co najlepsze w kabarecie i teatrze tworzy nową, zupełnie nowatorską jakość. Kabaret Nowaki i Krzysztof Jaroszyński chcą w ten sposób uczcić rocznicę śmierci i narodzin Williama Szekspira. Premiera spektaklu odbędzie się w 450 rocznicę urodzin Williama Szekspira. Od 22 kwietnia 2014 roku spektakl będzie wystawiany przez 2 lata w największych miastach Polski oraz Europy.

Kim była żona Szekspira? Kto był jego szefem? Jak wspominają go rodzice? Co myśli sam o sobie? Co by się stało gdyby pisał współcześnie? Te i inne smakowite szczegóły odnajdziecie w tym błyskotliwym spektaklu. „Królestwo za uśmiech czyli Szekspir z jajami” ma zadanie ukazania i przybliżenia wspaniałej twórczości Szekspira w lekkiej, humorystycznej formie oraz promowanie i upowszechnianie jego dzieł.

Na premierę spektaklu został wybrany Gdańsk – miejsce szczególne dla twórczości Wiliama Szekspira, ponieważ właśnie w Gdańsku wczesną jesienią tego roku zostanie otwarty Teatr Szekspirowski, którego budowa nawiązuje do pierwszego, publicznego teatru Szekspira w Polsce, istniejącego w Gdańsku od początku XVII wieku i funkcjonującego przez blisko dwa stulecia. Budynek ten stanowił istotne świadectwo kultury artystycznej i umysłowej miasta w okresie jego największego rozkwitu. Dzień po premierowym spektaklu, nastąpi uroczyste otwarcie dachu Teatru Szekspirowskiego. Będzie to ważny element dużego wydarzenia artystycznego z okazji 450 urodzin Szekspira. Uroczystość odbędzie się na zewnątrz, na bryle budynku w obecności  mieszkańców Trójmiasta.

Patronat medialny wydarzenia objęło Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl, natomiast wsparcia finansowego udzieliła firma Masterlease od lat wspierająca działania Teatru szekspirowskiego w Gdańsku.

Widowisko, które w jednej pigułce przybliża Twórczość Szekspira, po raz pierwszy w historii w takim wyjątkowym wydaniu – będzie gratką dla odbiorców i z pewnością zostanie w pamięci Gdańszczan na bardzo długo. Dodatkowym niepodważalnym atutem jest jego premierowe wydanie.

Z tym niebanalnym wyzwaniem zdecydowali się zmierzyć znani i lubiani ze swych dokonań na scenie kabaretowej artyści – Kabaret Nowaki oraz Krzysztof Jaroszyński – twórca kabaretowy i satyryk którego przedstawiać nikomu nie trzeba.

 

Koszt biletów: 80 zł

Bilety dostępne na stronie:

http://www.kabaretowebilety.pl/index.php/event/quot-krolestwo-za-usmiech-czyli-szekspir-z-jajami-quot/1434/863/1445

Data: 22.04.2014

Miejsce: Opera Bałtycka w Gdańsku

 

Szekspir na Wesoło plakat

Dodaj komentarz