21-23.04 Weekend z Witkacym w Teatrze na Plaży

21.04, piątek, godz. 19.00 – Mistyfikacja, bilety 12-14 zł
22.04, sobota, godz. 19:00 – Bestiarium. Nienasycenie – pokaz przedpremierowy + spotkanie z twórcami, bilety 20-30 zł
23.04, niedziela, godz, 17.00 – Kurka Wodna, bilety 20-25 zł

Weekend z Witkacym to kolejna tematyczna propozycja sopockiego Teatru na Plaży, który wraz z początkiem tego roku wystartował z autorskim pasmem, w którym zaprezentowane zostały spektakle na podstawie twórczości Federico Felliniego, Hanocha Levina, kryminałów radiowych Teatrzyku Zielone Oko, a kolejnych miesiącach odbędą się jeszcze prezentacje twórczości Cybulskiego, Rolanda Topora oraz Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.

Specjalnie z okazji Weekendu z Witkacym Teatr na Plaży wyprodukuje i zaprezentuje premierowo dramat „Kurka Wodna”, będący połączeniem spektaklu i inscenizowanego czytania. Będzie to kolejna w tym roku produkcja po „Lśnieniu” i cyklu spektakli „Teatrzyku Zielone Oko”, w których uznani zaproszeni na sopocką scenę reżyserzy przygotowują w ciągu kilku dni pełnowymiarowy spektakl, w którym wprawdzie aktorzy czytają swoje teksty z kartki, ale jest to spektakl z całą oprawą – od muzyki, strojów, scenografii i rekwizytów po ruch sceniczny. W przypadku „Kurki Wodnej” zaproszenie do wyreżyserowania inscenizowanego czytania przyjęła Joanna Zdrada, a wystąpią w niej m.in. aktorzy Teatru Wybrzeże, Teatru Boto oraz Teatru na Plaży.

Weekend z Witkacym to również spotkanie z Sopockim Teatrem Tańca i jego najnowszą produkcją „Bestiarium. Nienasycenie”, której premiera odbędzie się w drugiej połowie maja, ale widzowie Teatru na Plaży będą mogli obejrzeć wersję przedpremierową tego spektaklu, po której artyści spotkają się z publicznością i opowiedzą o swoich inspiracjach twórczością Witkacego.

Całość dopełni projekcja filmu Jacka Koprowicza „Mistyfikacja” z udziałem Macieja Stuhra, Ewy Błaszczyk, Karoliny Gruszki i Jerzego Stuhra o tytułowej mistyfikacji jakoby mistrz Witkacy nie popełnił samobójstwa w 1939 roku, tylko żył w ukryciu przez wiele kolejnych lat.

KURKA WODNA
reż. Joanna Zdrada, prod. Teatr na Plaży

Kurka Wodna jest wspaniałym przykładem „czystej formy” w teatrze.  Dramat ukazuje rozpad rodziny a co za tym idzie rozpad wartości społecznych czy kulturowych co doprowadza do nieuchronnej rewolucji. Jest to również dramat o artyście, o poszukiwaniu własnego miejsca i celu w życiu. Wszystkie te wyjątkowo ważne tematy są jednak ukryte pod płaszczykiem komediowej i absurdalnej fasady, której Witkacy był absolutnym mistrzem.

Wystąpią: Sylwia Góra-Weber, Jacek Bała, Jakub Kornacki, Krzysztof Gordon, Tobiasz Cytrowski, Piotr Kosewski, Reżyseria, scenografia i scenariusz: Joanna Zdrada, Produkcja: Teatr na Plaży

Joanna Zdrada
Absolwentka Vysokej Školy Múzických Umení w Bratysławie – kierunek reżyseria teatralna i dramaturgia. Debiutowała w Teatrze a.ha w Bratysławie w roku 2007 sztuką Desdemona Pauli Vogel. Współpracuje z teatrami w Polsce, w Czechach i na Słowacji. Jej spektakle zdobywały wielokrotnie nagrody na festiwalach teatralnych. Jest również autorką większości scenografii do swoich spektakli. Jej najnowszym spektaklem są „Baloniarze” Gdańskiego Teatru Miniatura (premiera kwiecień 2017).

BESTIARIUM. NIENASYCENIE – pokaz przedpremierowy
Sopocki Teatr Tańca

Spektakl jest swobodną interpretacją fragmentów dramatów Witkacego. Inspiracją są wybrane postaci z jego dzieł m.in. „Wariat i Zakonnica”, „Nowe wyzwolenie”, „Nienasycenie”, „Pożegnanie jesieni”, „Szewcy”, „W małym dworku”, „Mątwa”, „Mister Price czyli bzik tropikalny”. Tematem wiodącym spektaklu są natomiast główne zagadnienia witkacowskiej twórczości – duchowe rozterki i przemiany człowieka, zatracanie się w szaleństwie i niemocy, upadek indywidualizmu, utrata zdolności przeżywania metafizycznego, nieuchronne wtopienie się w tłum jednolitych, zautomatyzowanych, wyjałowionych jednostek, wizja ostatecznego upadku kultury wysokiej i zdolności do uczuć wyższych.

Koncept, scenariusz inspirowany fragmentami dzieł Witkacego – Jacenty Krawczyk
Współpraca koncepcyjna – Joanna Czajkowska
Choreografia – Jacek Krawczyk, Joanna Czajkowska, Paulina Wycichowska, Grażyna Słaboń, Joanna Nadrowska, Magdalena Laudańska
Muzyka – Marcin Dymiter
Kostiumy – Alicja Gruca
Wizualizacje – Katarzyna Turowska
Scenografia – Jacenty Krawczyk
PREMIERA: 26-27.05.2017

Mistyfikacja, reż. Jacek Koprowicz, 2010, 102 min
Jest rok 1969. Wydalony z uczelni tuż przed obroną pracy magisterskiej Jakub Łazowski, wpada na sensacyjny trop, który może zmienić oblicze historii. Z jego dochodzenia wynika, że Witkacy nie popełnił samobójstwa w 1939 roku. Rzeczywistość podsuwa kolejne dowody zadziwiającej mistyfikacji.

1804020__kr

Dodaj komentarz